• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yargıtay, bu mesajın cinsel taciz suçu olduğuna hükmetti

Yargıtay, sosyal medyadan gönderilen 'Slm seni ve kalbini nasıl kazanabilirim' mesajının cinsel taciz suçu oluşturduğuna hükmetti.

Yeniakit Publisher
2020-08-07 17:09:00 -
Yargıtay, bu mesajın cinsel taciz suçu olduğuna hükmetti

Bir mesajlaşma uygulaması üzerinden gönderilen ‘Slm seni ve kalbini nasıl kazanabilirim' mesajı sebebiyle hakkında kamu davası açılan sanığa 'kişilerin huzur ve sükununu bozma' suçundan hapis cezası verildi.

Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği hükmün temyizi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 18. Ceza Dairesi, dikkat çeken bozma kararı aldı.

Sanığın olay tarihinde gönderdiği 'Slm seni ve kalbini nasıl kazanabilirim' mesajın, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 105/1 ve 105/2-d maddesine uyan 'cinsel taciz' suçunu oluşturduğu gözetilmeden 'kişilerin huzur ve sükununu bozma' suçundan hüküm kurulması nedeniyle yerel mahkemenin verdiği karar bozuldu.

Kararda ayrıca sanık hakkında 'cinsel taciz' suçundan kamu davası açıldığı, sanığın eyleminin soruşturma aşamasında uzlaşma kapsamında olmadığı ancak yapılan yargılama sonucu sanığın eyleminin uzlaştırma kapsamına giren kişilerin 'huzur ve sükununu bozma' suçu olarak kabul edildiği anımsatıldı.

TCK’nın 253. ve 254. maddeleri uyarınca uzlaşma hükümlerinin uygulanması gerektiğine işaret edilen kararda, sanığın hukuksal durumunun bu hükümlerin sonucuna göre belirlenmemesi, bozma kararına gerekçe gösterildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tuzak

Tuzak, hukuk olamaz. Erkeklere önce ilgi göstereceksin, selam diyeceksin, merhaba diyeceksin, hal hatır soracaksın, arkadaş olacaksın, sosyal meydana arkadaş olarak ekleyeceksin. Sonra karşındaki kişi kurduğun tuzaktan habersiz sana ilgi duyduğunda hemen gidip şikayetçi olacaksın. Beni Taciz etti. Ozaman neden engellemedin? Neden arkadaş oldun? Neden ilgilendin? İslam hukuku olsa tuzak kurmaktan ve hileli davranmaktan müşteki ceza alırdı.
 • Yanıtla

olmayan yargı

Olmayan yargı yine tüy dikmiş. Bu ülke ne zaman adil ve insana yaraşır bir yargı görecek, ne zaman, ne zaman, ne zaman!!!!!!!!!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı