Vatandaşlardan 'aile' temalı hutbeye tam destek!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından okutulan Cuma Hutbesi'ne 'Diyanet ayrımcılık yapıyor.' diyen ahlak yoksunlarına karşın, vatandaştan tam destek geldi. Akit Soruyor'a konuşan vatandaşlar, "Örf ve adetlerimizi geleceğe aktarabilmek için gençlerimize sahip çıkmalıyız." yorumunu yaptı.

07 Temmuz 2019 Pazar 21:54

 Taha Emre Özdemir  yeniakit.com.tr 

Diyanet İşleri Başkanlığı bu haftaki Cuma Hutbesi'nde aile yapısının önemine vurgu yaparak, "Nikâh, Allah’ın emri, Peygamberin kavliyle yapılan en kutlu sözleşmedir. Nikâh, kadın ve erkek için hem mutluluk hem de sorumluluk demektir. Evlilik dışı birliktelikler ve “cinsel özgürlük” adı altında gündemde tutulmaya çalışılan “serbest yaklaşımlar” ise kadının da erkeğin de saygınlığını ve haklarını korumaktan uzaktır." demişti. Hutbenin bu ifadelerini haberine yansıtan FETÖ'nün sesi T24, şu yorumu yapmıştı:

"Diyanet, hutbede temel hak ve özgürlükleri hedef aldı ve cinsel özgürlüklere ilişkin, 'insan için zarar, toplum için ziyandır.' dedi."

Hutbenin LGBTİ'li sapkınlara yönelik kısmında da, “Irkımızı, rengimizi ve ömrümüzü olduğu gibi cinsiyetimizi de Yüce Yaratan belirlemiştir. Cinsiyet seçimini kişisel bir özgürlük alanı gibi göstererek ilahi iradeyi yok saymak, haddi aşma ve kulluktan sapmadır” ifadeleri kullanılmıştı. Bu ifadelerden rahatsızlık duyan eşcinsel sapkınlar yanlarına aldıkları paçavralara 'Diyanet ayrımcılık yapıyor.' başlığını attırmışlardı.

Vatandaş ise Diyanet İşleri Başkanlığı'nın aile temalı hutbesine tam destek verdi. Genç neslin yurtdışı destekli projelerle hedef alındığını belirten vatandaşlar, "Örf ve adetlerimizi geleceğe aktarabilmek için gençlerimize sahip çıkmalıyız." yorumunu yaptı.

İşte o hutbe:

Neslin Korunması: Erdemli Bir Nesil, Huzurlu Bir Gelecek

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ile bir kadından yarattık, tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır. Allah her şeyi hakkıyla bilmektedir, her şeyden haberdardır.” (1)

Okuduğum hadis-i şerifte ise Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Ey insanlar! Bu Zilhicce ayınızda, bu Mekke şehrinizde, bu Kurban Bayramı gününüz nasıl mukaddes ise kanlarınız, mallarınız ve ırzlarınız da aynı şekilde mukaddestir.” (2)

Aziz Müminler!

İnsan, Yüce Allah’ın takdir ettiği zamanda, O’nun nasip ettiği anne babadan ve yine O’nun tayin ettiği cinsiyet ile dünyaya gelir. İnsanın kadın ve erkek olmak üzere farklı cinsiyetlerde yaratılması, Allah’ın varlığının ve kudretinin belgelerinden biridir. Zira Hz. Âdem ve Hz. Havva’dan beri kadın ve erkeği farklı yetenek ve üstünlüklerle donatan, onları birbirine eş kılan ve nesillerini çoğaltan Cenâb-ı Hak’tır.

İnsanın kadın ve erkek olarak yaratılması Rabbimizin takdiri ve sünnetullahın bir gereği olup bünyesinde nice hikmetler barındırır. Kul olarak bize düşen, bu takdire hürmet etmek; her iki cinsiyete de saygı göstermek, aralarında adaleti ve merhameti tesis etmektir.

Kıymetli Müslümanlar!

Rabbimiz bizden yaratılış hikmetimize, insan olmanın haysiyet ve şerefine uygun bir hayat sürmemizi ister. Evlenerek bir yuva kurmamızı, imanlı ve sağlıklı nesiller yetiştirmemizi emreder. Neslimizi muhafaza etmek ve geleceğimize sahip çıkmak, mümin bir kul olarak hepimizin vazifesidir. Nesil güvenliği, en az can ve mal güvenliğimiz kadar değerlidir ve dokunulmazdır. İffet ve haysiyetimiz, helal dairesinde yaşama gayretimiz mukaddestir.

Değerli Müminler!

Hem kadının hem de erkeğin iffetini, saygınlığını ve haklarını korumaya yardım eden en değerli kurum ailedir. Aile hayatı, aramızda güven ve huzur bağları örer. Aileyi yok sayan ve aile yapısını bozan her türlü düşünce ve davranış, aslında toplumsal bağları hedef almaktadır.

Bir toplumun geleceğine umutla bakabilmesi için, öncelikle evlenme çağına gelmiş genç kuşaklar, bir yuva kurarak meşru birlikteliklere özendirilmelidir. Zira aile, dünden bugüne insanoğlunun neslini sağlıklı bir biçimde devam ettirebilmesi ve medenî bir hayat sürdürebilmesi için bahşedilmiş en eski ve en köklü ocak, en muhkem kaledir.

Aziz Müslümanlar!

Nikâh, Allah’ın emri, Peygamberin kavliyle yapılan en kutlu sözleşmedir. Nikâh, kadın ve erkek için hem mutluluk hem de sorumluluk demektir. Evlilik dışı birliktelikler ve “cinsel özgürlük” adı altında gündemde tutulmaya çalışılan “serbest yaklaşımlar” ise kadının da erkeğin de saygınlığını ve haklarını korumaktan uzaktır. Meşru ve muteber bir nikâh olmadan yaşanan birliktelik, Allah tarafından haram kılınmıştır. Haramla yürünen yoldan hayır gelmez. Zira haram daima aldatıcıdır, yıkıcıdır; insan için zarar, toplum için ziyandır.

Kıymetli Müslümanlar!

Irkımızı, rengimizi ve ömrümüzü olduğu gibi cinsiyetimizi de Yüce Yaratan belirlemiştir. Fıtratın kodlarıyla oynamak, yaratılıştan gelen özellikleri değiştirmeye çalışmak sünnetullaha aykırıdır. Cinsiyete müdahale eden ve cinsiyetsizliğe davet eden çabalar sadece bireyin değil bütün bir neslin felaketini hazırlar. Cinsiyet seçimini kişisel bir özgürlük alanı gibi göstererek ilahi iradeyi yok saymak, haddi aşma ve kulluktan sapmadır. Tarih boyunca bütün inançlar bu tür anlayışları şiddetle reddetmiş ve lanetlemiştir.

Muhterem Müminler!

Milletleri ayakta tutan, dini ve ahlaki değerleridir. Bu değerler örselendiğinde toplumda çözülmeler başlar, geleceğimiz tehlikeye girer. Rabbimiz tarihte birçok kavmin vahye kulaklarını kapatmaları, ahlaki bozulmaları ve sapkınlıkları yüzünden helak olduğunu bizlere haber vermektedir. Kur’an-ı Kerim’de tertemiz fıtratlarını bozan kavmine Hz. Lût’un haykırışı şöyle anlatılır: “Lût’u da peygamber gönderdik. Kavmine dedi ki: Sizden önce insanlardan hiçbirinin yapmadığı çirkin işi mi yapıyorsunuz? Gerçekten siz, kadınları bırakıp, şehvetle erkeklere yaklaşıyorsunuz. Doğrusu siz yoldan çıkmış bir topluluksunuz.” (3)

Aziz Müminler!

Azgınlıkları ve haddi aşmaları sebebiyle helak edilen kavimlerden ibret alalım. Fıtratımıza uygun, nezih bir hayat yaşamaya gayret edelim. İnsanlık şeref ve haysiyetini canımız gibi aziz bilip koruyalım. Kadının ve erkeğin izzetini zedeleyebilecek aşırılıklardan ve çirkinliklerden uzak kalalım. Kız ve erkek çocuklarımıza hak ettikleri değeri ve özeni gösterelim. Sağlıklı bir nesil yetiştirmenin çocuklarımızı, gençlerimizi sapkın anlayışlara karşı eğitmek, bilinçlendirmek ve korumaktan geçtiğini, bu noktada hepimize sorumluluk düştüğünü unutmayalım.

 

(1) Hucurât, 49/13.

(2) Buhârî, İlim, 9; Müslim, Kasâme, 30.

(3) A’râf, 7/80, 81.

                              

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 07 Temmuz 2019 Pazar 21:54

YORUM YAZ

 • Nezaket Nezaket 2 ay önce
  Çok güzel bir cuma hutbesi. Gelenek ve göreneklerimize göre yaşamasını bilmeleri gerekir geçlerin. Bu devirde mini etek giyen çağdaş oluyor kapalı giyiyenler gerici oluyor. Ama peygamberimizin ve kuranı kerimin emri belli. İnşallah yeni gençlik kuranın gösterdiği yoldan gider. Peygamberimizin ahlakı ili yaşamayı nasip etsin.
 • NuhNuh2 ay önce
  Çıkartılan tüm yasalar diyanetin de görüşü alınarak çıkartılmalıdır. Aksine feminist derneklere danışıyorlar ancak diyanete danışmıyorlar. Bu yanlıştan derhal vazgeçilmeli. Diyanetin alanında uzman fetva kurul üyeleri var. Yasa yapıcı kimse diyanete gönderip görüş onay istemeli. Ayrıca diyanette çıkartılan islam karşıtı aile karşıtı toplum karşıtı yasalara karşı sesini ve tepkisini daha sık çıkartmalı müdahale etmeli.
 • aliali2 ay önce
  Diyanet bu tür açıklamaları sık sık yapmalı, Ben lut kavmi gibi lanetlenmiş bir ülke olmak istemiyorum, ibnelerle dolu bir ülke istemiyorum, madem bunlar alenen ortaya çıkıp ibneliklerini anlatıyor, bizde müslümanlar olarak daha fazla halkı bilinçlendirip bunları dışlamalıyız.
 • ihsanihsan2 ay önce
  diyanet böyle hutbeleri ayda bir versin sık versin uyarsın insanları zaten görevi
 • GekoGeko2 ay önce
  İmam nikahıyla beraber yaşayan üç cocuk yapıp kadını sokağa atan soysuzlara ne diyoruz.
 • Fr frFr fr2 ay önce
  Eğitim eğitim eğitim türkiyenin acil 7 den 70 e toplumsal bir egitime tabi tutulması lazım tüm kurumlarin bunlara öncülük etmesi lazım trafikte alışverişte kamu kurumlarında ailede sosyal alanlarda doğru bildiğimiz yanlış davranışlar gözden geçirilmeli diyanet sadece haftada bir hutbe vererek bu sorumluluktan kaçamaz bütçeden aldığı pay oranına bakarsak maalesef sadece laf icraat yok sadece diyanet değil emniyet milli eğitim medya düz sıradan basma kalıp yürümez bu iş ailenin korunmasi sosyal devletten gecer ekonomik sorunlarla bogusan bir aile ayakta kalamaz dağılır.
 • Ayhan sırma Ayhan sırma 2 ay önce
  En azından diyanet doğruyu yaptı teşekkür ederiz
 • ahmetahmet2 ay önce
  SAPKIN Lut Kavminin helak olmasıyla ilgili ayetlerin Kuran-ı Kerimden çıkarılmasını istemelerine az kalmış bu azgınların.... Dİyanet bu sapkınlık gibi dalga dalga yayılan trafik terörü, gürültü korna/lastik/egsoz kirliliği ile mücadele konusunda da toplumu ciddi şekilde uyarmalı, hutbe ve yayınlarla...toplumsal barışı ve ruh sağlığını korumak dinimizin de bir emri....hadi hocam göreve
 • TikaTika2 ay önce
  Evet yetkilerle kutluyorum. Hutbe topluma bilgilendirme öğretme amacıyla kullanılsın.Ancak bazı hocalar ve cemaat bireyleri lütfen cami içinde ve cevresinde siyaset yapmayın. Yeni nesil gençler camiden uzaklasiyor.
 • Salih ArslanSalih Arslan2 ay önce
  Diyanet sadece görevini yaptı. böyle olmasaydı görevi ihmal etmiş olurdu Allah hepsinden razı olsun
 • AtıfAtıf2 ay önce
  Bir vatandaş olarak Cuma günü okunan hutbeyi çok önemsiyorum. Diyanet bu konuyu hutbelerde dile getirmeye devam etmeli. Not: Hutbe metnini siteye eklerseniz sevinirim.
 • ......2 ay önce
  chp nin sapik politikalarindan bu ülkeyi kurtarmaliyiz. belediyelere rahat yok
 • Necmettin.Necmettin.2 ay önce
  Diyanet işleri hep gündemi 10 yıl geriden takip ediyor. Yıllardır uygulanan yanlış Aile politikalarına sürekli sessiz kaldı. Cuma hutbesinde yaptığı açıklamada gayet yumuşak ve hiç kimseye dokunmayan bir metindi.
 • AgaAga2 ay önce
  Allah razı olsun yanındayız
 • AgaAga2 ay önce
  Yunanistan yeni başbakanını tebrik ederim muzafferiyetler dilerim
 • CevatCevat2 ay önce
  DIYANET ISLERI BASKANIMIZITEBRIK EDERHAYIRLI ISLER RABBIMDEN TEMENNI EDERIM............SAYIN ERBASTAN1400 YILLIK .......EHLI SUNNET YOLUMUZU....DIRILTMENIZI VE CANLANDIRMANIZIDILIYORUM...EHLI SUNNET OMURGAYI YIKMAK ......ISTENIYOR......YAHUDILER SIONISTLER..MUMINLERI BIRBIRINE DUSURMEK ICIN.1740 SENESINDE..DERIYYEDE VAHHABILIK...FIRKASINI KURDULAR......1850 DE KADIYANILIKI KURDULAR.......MUSLUMANLARIN ICINE HEP FITNE......TOHUMU EKIYORLAR..........................ABD DISISLERI BAKANI HILLARY CLINTON ...GROSBRITANYADA....VAHHABILIK I KURDUKLARINI SOYLEDI....SAHIT OLDUM......HEPSI TURKIYENIN UZERINE CULLANIYORLAR......1000 YILLIK TECRUBE....FIRASETVAR....ISLAMAHIZMET VAR......GENE OLACAK......ISTIKAMET R.O.M.A.....DIYORESSIZ ÖNDER ..VE KOMUTAN..M..M..SAV....HAZIRLANALIM.........................YAASUBHANALLAHHHHHHHH............
 • NurNur2 ay önce
  Tabiiki tüm kalbimizle destekliyoruz diyanetimizi o pislikler ve destekçileri kapasın çenelerini evet onlar lut kavmi devamı destekçileride hep birlikte uyanacaklar. islam nurunu tamamlayacak unutmayın bizi durduramazsınız Allah var gam yok bizim tasamız yok bizim Rabbimiz var!!!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Eylül 2019