• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Uzaktan eğitim ücretleri 2020

Uzaktan eğitim veren üniversitelerin ücretleri ne kadar? Bazı öğrenciler uzaktan eğitim şeklinde eğitim öğretim hayatlarına devam etmeyi tercih ediyor. Üniversite tercih dönemi öncesi öğrenciler uzaktan eğitim ücretlerini ve ikinci üniversite öğrenim ücretlerini araştırmaya başladı. İşte, uzaktan eğitim ücretleri 2020!

Yeniakit Publisher
2020-07-11 18:18:00 -
Uzaktan eğitim ücretleri 2020

Öğrenciler uzaktan eğitim ücretlerinin 2020-2021 eğitim öğretim yılı için ne kadar olduğunu araştırmaya başladı. İşte, detaylar.

Uzaktan eğitim ücretleri 2020

Yükseköğretim kurumlarında 2020-2021 eğitim-öğretim yılı için uzaktan ve ikinci öğretim ücretlerinde geçen yıla göre değişiklik olmadı.

"2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Karar"ın yürürlüğe konulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kararda, yükseköğretim kurumlarının cari hizmet maliyetlerine birinci öğretim ile açık öğretimde devlet ve öğrenci tarafından yapılacak katkı payı tutarları ile ikinci ve uzaktan öğretim öğrencilerinin öğrenim ücreti tutarları açıklandı.

Buna göre, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında öğrenimine devam eden veya yeni kayıt yaptıracak birinci öğretim ve açık öğretim öğrencilerinden, öğrenci katkı payı alınmayacak. Bu öğrencilerden alınması gereken öğrenci katkı payı tutarları devlet tarafından karşılanacak.

Bu kapsamda, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında devlet tarafından karşılanacak öğrenci katkı payı tutarları yüzde 20 artırımlı olarak ödenecek.

Engelli öğrencilerden katkı payı alınmayacak

Yükseköğretim programlarına kayıt yaptırma veya yenileme sırasında, engelli olduğuna dair raporu ilgili yükseköğretim kurumuna sunan öğrencilerin ödemesi gereken öğrenim ücreti tutarlarından program süresi ve kayıtlı olunan program sayısı sınırlaması olmaksızın engellilik oranı kadar indirim yapılacak.

Engelli öğrencilerden birinci öğretim ve açık öğretim programlarına devam eden veya yeni kayıt yaptıran öğrencilerden program süresi ve kayıtlı olunan program sayısı sınırlaması olmaksızın öğrenci katkı payı alınmayacak.

Engelli olduğu halde 2020-2021 eğitim-öğretim yılına ilişkin kayıt yaptırma veya kayıt yenileme sırasında engelli olduğuna dair raporu ibraz edemeyen öğrencilere, ilgili belgeyi ibraz ettiği tarihte, bu eğitim-öğretim yılına ait ödemiş oldukları öğrenim ücretlerinden engellilik oranı kadar yapılacak indirim tutarı veya öğrenci katkı payı tutarı ret ve iadeler kaleminden iade edilecek.

Uzaktan eğitim ücretleri ne kadar?

Kararda, yurt dışından kabul edilecek öğrencilerden alınacak öğrenim ücreti tutarları da belirlendi. Buna göre, yurt dışından öğrenci kabul kontenjanları dahilinde kayıt yaptıracak öğrencilerden alınacak öğrenim ücreti, ilgisine göre öğrenci katkı payı ve öğrenim ücretinin 3 katından az olmamak üzere yükseköğretim kurumları tarafından belirlenecek. 

Yabancı dille öğretim yapan yükseköğretim programlarında öğrenim ücreti, 1,5 katı olarak alınacak.

Öğrencilerden, yeni kayıt ve kayıt yenileme sırasında katkı payı ve öğrenim ücreti dışında, açık öğretim ve uzaktan öğretim materyal ücreti hariç, her ne ad altında olursa olsun ücret alınmayacak.

- Başarılı öğrencilerin öğrenim ücreti tutarları

Hazırlık sınıfı hariç, bulundukları bölümde her bir dönem için belirlenen asgari derslerden dönem sonu itibarıyla yapılacak sıralamada ilk yüzde 10'a girme başarısı gösteren ikinci öğretim öğrencileri, bir sonraki dönemde birinci öğretim öğrencileri için belirlenen öğrenci katkı payı kadar öğrenim ücreti ödeyecek.

- Öğrenim ücretinin kullanılması

İkinci öğretimde alınacak öğrenim ücretlerinin yüzde 10'u öğrencilerin başta beslenme olmak üzere barınma, sağlık, spor, kültür ve diğer sosyal hizmetlerinde kullanılacak. Kalan kısmı ise üniversite bütçesine dahil edilerek YÖK tarafından tespit edilen usul ve esaslara göre kullanılacak.

Yurtdışından öğrenci kabul kontenjanları dahilinde kayıt yaptıracak öğrencilerden alınacak öğrenim ücreti, öğrenci katkı payı ve öğrenim ücretinin üç katından az olmamak üzere yüksekögretim kurumları tarafından belirlenecek.

Uzaktan eğitim veren üniversiteler hangileri?

Afyon Kocatepe Üniversitesi

Akdeniz Üniversitesi

Amasya Üniversitesi

Anadolu Üniversitesi

Ankara Üniversitesi

Atatürk Üniversitesi

Atılım Üniversitesi

Bahçeşehir Üniversitesi

Bartın Üniversitesi

Beykent Üniversitesi

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu

Bingöl Üniversitesi

Bitlis Eren Üniversitesi

Celal Bayar Üniversitesi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Çankaya Üniversitesi

Çukurova Üniversitesi

Dicle Üniversitesi

Dokuz Eylül Üniversitesi

Erzincan Üniversitesi

Fatih Üniversitesi

Gazi Üniversitesi

Gaziantep Üniversitesi

Gediz Üniversitesi

Hasan Kalyoncu Üniversitesi

Işık Üniversitesi

İnönü Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi

İstanbul Arel Üniversitesi

İstanbul Aydın Üniversitesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi

İstanbul Esenyurt Üniversitesi

İstanbul Medeniyet Üniversitesi

İstanbul Medipol Üniversitesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Karabük Üniversitesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi

Kapadokya Meslek Yüksekokulu

Kırıkkale Üniversitesi

Kırklareli Üniversitesi

Kocaeli Üniversitesi

Maltepe Üniversitesi

Marmara Üniversitesi

Mevlana Üniversitesi

Mersin Üniversitesi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

Namık Kemal Üniversitesi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi

Okan Üniversitesi

Ortadoğu Teknik Üniversitesi

Plato Meslek Yüksekokulu

Sakarya Üniversitesi

Selçuk Üniversitesi

Süleyman Demirel Üniversitesi

Trakya Üniversitesi

Yalova Üniversitesi

Yüzüncü Yıl Üniversitesi

Zirve Üniversitesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı