• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Uzak Doğu'da sular ısınıyor! Çin ve Rus savaş filosu son boğazdan geçti

Çin ve Rus savaş gemilerinin, Japonya'nın en güneyindeki Osumi Boğazı'ndan geçiş yaptıkları bildirildi. Osumi Boğazı Tayvan'a giden yoldaki son boğaz.

Yeniakit Publisher
2021-10-24 07:44:00 -
Uzak Doğu'da sular ısınıyor! Çin ve Rus savaş filosu son boğazdan geçti

Japonya Savunma Bakanlığı, Çin ve Rus donanmalarına ait savaş filosunun ülkenin güneyinde seyrettiğini açıkladı.

Açıklamaya göre, ilk olarak Koçi eyaletinin güneyinde saptanan Çin ve Rusya donanma unsurları, güneybatıya doğru seyretti.

Kagoşima eyaleti ile Tanegaşima Adası arasına ilerleyen filo, Osumi Boğazı'ndan geçerek Doğu Çin Denizi'ne yöneldi.

Filonun ilerlemesi sırasında Çin'in Renhai sınıfı güdümlü füze destroyerinden bir helikopterin havalandığı ve Nagazaki açıklarında seyretti.

Akabinde havalanan Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri (ASDF) savaş jetlerinin uyarıları sonrası, helikopter havalandığı noktaya indi.

Helikopterin Japonya hava sahasını ihlal etmediği belirtildi.

Kyodo ajansının Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, Çin ve Rus savaş gemileri birlikte ilk kez Osumi Boğazı'ndan geçti.

Uluslararası seyrüsefer için kullanılan dar boğazdan savaş gemileri dahil yabancı gemilerin geçişinin yasa dışı olmadığı kaydedildi.

Çin ve Rusya donanma unsurları, hafta başında Japonya'nın kuzeyindeki Honşu ile Hokkaido bölgeleri arasında kalan Tsugaru Boğazı'ndan geçiş yapmıştı.

Savaş gemileri dahil yabancı gemilerin Tsugaru Boğazı'ndan da geçişinin yasa dışı olmadığı bildirilmişti.

Ulusal basında, hafta başı ve sonunda Japonya'nın hem kuzey hem de güneyinde seyreden yabancı savaş filolarının, Japon Denizi'nde ortak tatbikat gerçekleştirdiği bilinen Çin ve Rusya donanmalarından bir kısım unsurlar olabileceğine işaret edildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

refik zengin

dÜNYA 8 MİLYAR İNSANI TAŞIYAMIYOR ARTIS GÖNÜL İSTERKİ NÜFUS PLANLAMASI VİRÜLERLE,SAVAŞLARLA DEĞİLDE DÜNYA GENELİNDE BİR PROĞRAMLA UYGULANSA VE İLK 5 YILDA 4 MİLYARA 2.5 YILDA 2 MİLYARA DÜŞÜRÜLSE VE ORADA SABİTLENDE DÜNYA YAŞANIR HAŞE TEKRAR GELİR.tRAFİKK SORUNU,HAVA VE SU SORUNU,GDOLU YİYECEK ,İŞSİZLİK SORUNU KALMAZ.bUGÜN tÜRKİYEDE 450 BİN ÇĞRETMEN AÇIKTA GEZİYORSA BUNUN BİR SEBEBİDE 7-10 ÇOÇUK TAPAN CAHİL AİLELER YÜZÜNDEN.2 DAKKALIK ŞEHVET ZEVKLERİ İÇİN ÇOÇUKLARIN GÜNAHINA GİRİYORLAR,İNZAL YAPMAYI BİLE BECEREMİYORLAR BU ŞEHVET SAPIKLARI.
 • Yanıtla

sivriltilen çomaklar, gün gelir...

Kızıl Komünist Çin ve Komünist Sovyetlerin tortularını atamayan Rusya; LGBT Avrupa ve çapsız Biden'in Amerika'sının pısırıklığı nedeni ile pervasız gerilim politikasını uyguluyor. "Dünya çapında olumsuz sonuçları olur".
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23