Uygur Türkü kadın Çin zulmünü anlattı! "'Beni öldürün' diye yalvardım"

Çin’deki Uygur kamplarından kurtulmayı başaranlardan biri olan 29 yaşındaki Mihrigül Tursun yaşadıklarını Washington’da gazetecilere anlattı.

27 Mayıs 2019 Pazartesi 01:17
Uygur Türkü kadın Çin zulmünü anlattı! "'Beni öldürün' diye yalvardım"

Çin’in yüzbinlerce Müslüman azınlığın farklı kamplarda tuttuğunu, buralarda insanların fiziki ve psikolojik işkencelere maruz kaldığını anlatan Tursun, kendisinin de dört gün boyunca uyumadan sorgulandığını, saçının kazındığını ve kişisel mahremiyetini ve beden dokunulmazlığını hiçe sayan tıbbi muayenelerden geçirildiğini aktardı. Üç kez tutuklanarak bu tip kamplara götürüldüğünü söyleyen Tursun, “Bu şekilde işkence çekmektense ölmeyi tercih ederdim. O nedenle beni öldürmeleri için yalvardım” dedi.

İki milyondan fazla insan bu durumda

Toplamda iki milyon etnik ve dini azınlığın bu tür kamplarda tutulduğu, zorla çalıştırıldığı ve kimlik bilincinden vazgeçmesi için baskı yapıldığı düşünülüyor. Birleşmiş Milletler başta olmak üzere dünyadaki pek çok ülke Çin’e bu tip uygulamaları sonlandırması için çağrıda bulunuyor ancak Çin yönetimi iddiaları tamamen reddediyor.

Bölgeden gelen raporlar kamp dışında olan 10 milyon Türki Müslümanın da yoğun denetim ve gözlem altında tutulduğunu ve kişisel özgürlüklerin büyük ölçüde kısıtlandığını kaydediyor.

Çocuğunu kaybetti, işkence gördü, ABD’ye iltica etti

Çin’de doğup büyüyen Tursun, İngilizce dil eğitimi için önce Mısır’a yerleşmiş. Burada evlenen Tursun’un üç çocuğu olmuş. Ancak 2015’te ailesini görmek için Çin’e döndüğünde hemen gözaltına alınmış ve çocuklarından ayrılmış. Bu sırada üç çocuğundan biri hayatını kaybetmiş ve diğer ikisinde de sağlık problemleri oluşmuş.

Üç ay sonra serbest bırakılan Tursun, iki çocuğunu ameliyat ettirebilmiş ancak 2017’de yeniden gözaltına alınmış. Serbest bırakılmasından birkaç ay sonra yeniden alınan Tursun bu kez küçük ve boğucu bir hücrede 60 kadınla birlikte üç ay kalmış.

Hücrede yer olmadığı için sıra ile uyumak zorunda kaldıklarını, güvenlik kamerası önünde tuvaletlerini yaptıklarını ve Çin Komünist Partisi’ni öven şarkılar söylemek zorunda bırakıldıklarını anlatan Tursun, kendisinin ve hücre arkadaşlarının ne olduklarını bilmedikleri ilaçlar almaya zorlandıklarını söylüyor.

Bazen bir odaya götürüldüğünü başına kask takılarak elleri kolları bağlı şekilde elektrik verildiğini anlatan Tursun, “Vücudum şiddetle titrerken acıyı damarlarımda hissediyordum. Ağzımdan beyaz köpük geliyordu, gerisini hatırlamıyorum” diyor.

Serbest kalır kalmaz çocukları ile Mısır’a dönen Tursun’a Çin’e dönmesi söylendi ancak Kahire’de ABD Elçiliği ile iletişim kuran Tursun’un, iltica başvurusu kabul edildi ve Eylül 2018’de Virgina eyaletine yerleşti.

Kaynak : Kırımın Sesi Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 27 Mayıs 2019 Pazartesi 01:17

YORUM YAZ

 • savaşsavaş23 gün önce
  bir müşriğin kucağından büyük şeytanın koynua iltica etmiş.bırakın kardeşim bu abd gaztesi alıntılarını.çin laneti ezeli düşmandır ama bu haberleri abd itinden alıntılamayada gerek yok.müslüman kaynaklaradn orda yaşayıp zulum görenlerden türkiyede bolca var.hazıra konacağınıza gidip kendinzi röportaj yapın.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer23 gün önce
  Çaresizlik..çok..kötü...LEVENT..isimli..yorumcu..güzel..yazmış..Yüce..Allah(cc)..zalimleri..kahretsin..
 • LeventLevent24 gün önce
  Çin mallarini Boykot etmektende aciziz! Allah bunlarin hesabini bizden soracak!MHP´nin umurundami! Sözde Milliyetciler!
 • Sebahattin Sebahattin 24 gün önce
  Sizin eliniz armutmu topluyor. Erkekleriniz yokmu sizin, ulan çıkın dağlara, yol kesin eşkıya olun karı gibi ağlamayın. Terör örgütleri sizden daha kişiliklidir be yalanla tehditle işini yürütüyor , ey binlerce  kafalı, bir insan eşinin çocuğunun hakarete uğradığı bir yerde nasıl yaşama hesabı yapabilir.Gavurdan merhamet dilenen ondan daha aşağıdır. Kendinizden başka kim kurtarabilir sizi.
 • Serhat Serhat 24 gün önce
  İnananlar Allah tan korkmalı çin veya abd den değil.Allah ım imanımızı arttır kafirlere karşı bizlere yardım et
 • LeventLevent24 gün önce
  Hani MHP milliyetciydi? Nerede MHP ? Devlet Bahceli MHPýi satti!AKP nin derdi zaten baska, Cinle ticareti 50 Milyara cikaracak. Umurundami Uygurlar!
 • LeventLevent24 gün önce
  Harun, erkeksen sen git arastir! Sinirda seni Kaziga oturtsunlar!
 • mustafa toprakmustafa toprak24 gün önce
  abd deki fetodan ne haber.Washington’da gazetecilere anlattı.
 • ihsanihsan24 gün önce
  çin zulmü allah kahretsin mataryalşist çini
 • propagandapropaganda24 gün önce
  kayın biladerim çinliyle yaşıyor sık sık sincana gider gelirler bunların hepsi abd propagandası. inanmayan alır bi.bilet gider gözüyle görür orda türban türkiyeden DAHA serbest kiliseyede camiyede karışan yok
 • HarunHarun24 gün önce
  Su misyoner abd lilerin agzini bırakın, cin ile aramızı açmak için bu tür yazılar yayınlıyorlar bizimkiler çanak tutuyor, kendi muhabirlerimiz araştırsın ve yazının altınada adını koysun,öyle isimsiz makaleler ile hikaye anlatmayın
 • asımın sesiasımın sesi24 gün önce
  heyyyy insan hakları kadın hakları diye yalandan şarlatanlık yapan alçaklar neredesiniz neden sesiniz çıkmıyor.rabbım bu zülmü durdur, yapanları destekleyenleri sevenleri taraftarlarını kahru perişan eyle.
 • Sefer AyanSefer Ayan24 gün önce
  Rabbimden Niyaz Ediyorum Bu Mübarek Ramazan Ayı Hürmetine depremle Yerle Bir etsin inşallah
 • alifuatalifuat24 gün önce
  algı operasyonu ebugarip cezaevinde amerikalıların yaptıklarını unutmuyoruz zamanlama manidar ..
 • uyan dünya uyan dünya 24 gün önce
  bu çin yetti artık bu çindekiişlerin arkasındada yahudiler var.
 • emekliemekli24 gün önce
  Türkiye daha yakın müslüman devletler varken neden abd veya avrupa bunu anlayamıyorum avrupalılar ruslar bizim ülkemize konut alarak yerleşmekteler halbuki örneğin Alanya bodrum antalya vs dolmuş yıllardır yaşıyorlar ve gelmeyede devam etmekteler alanyanın nüfusunun yarısı rus vs olmuş
 • Sema dumanSema duman24 gün önce
  Allahım yardımcı ol diye feryat ediyorum benim duam kabul olurmu bilmiyorum çin bize ne yapar diyemi mudahele etmiyor kimse hangi güç sebeb olacak bu aşağılık zulmü durdurmaya.dilerim mevlam bizi sebeb vesile kılarak durdurur.onlara bir uzun adam ikram eylesin yaptıklarını kahve kat dünyada dagörsünler.
 • OttomanOttoman24 gün önce
  Size de sıra gelecek çin onlara kötü davrandığıniz için sonunuzu hazırlıyorsunuz
 • BirolBirol24 gün önce
  Çin büyük devlet diye baştan pes etmeyeceğiz, elimizden geleni yapmakla mükellefiz.
 • Ahmet&Ahmet&24 gün önce
  Müslümanlar olarak bu kadar da, çaresizmiyiz yoksa çare mi alamıyoruz. Bu konuda hükümet yürüyecek biz vatandaşlar arkasından geleceğiz

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Haziran 2019