• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ünlü profesör uyardı! “İran’dan sonra sıra Türkiye’ye gelebilir”

Yeniakit Publisher
2019-05-19 11:34:00 - 2019-05-19 11:41:36
Ünlü profesör uyardı! "İran’dan sonra sıra Türkiye’ye gelebilir"

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Onay, “Türkiye-ABD ilişkileri, stratejik ortaklık seviyesinde değil. İran’ın aradan çıkarılmasından sonra, sıra Türkiye’ye de gelebilir.” dedi.

 Murathan Seyitoğlu  yeniakit.com.tr  ABD- Türkiye ilişkilerinde önemli bir kırılma ve karar noktasına gelindi. Türkiye’yi Rusya-İran çizgisinden koparmak isteyen ABD’ye karşı Türkiye’nin tutumunu değerlendiren İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar, “Türkiye-ABD ilişkileri, stratejik ortaklık seviyesinde değil. İran’ın aradan çıkarılmasından sonra, sıra Türkiye’ye de gelebilir.” dedi. 

“Türkiye, hiçbir zaman müttefik olarak değerlendirilmedi”

Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi’ne (ANKASAM) değerlendirmelerde bulunan İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Onay, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Türkiye’ye saldıracağı yönündeki iddialarına ilişkin, dehşet senoryolarına itibar edilmemesi gerektiğine dikkat çekerek, “Türkiye’nin NATO üyeliği, Soğuk Savaş şartlarındaki konjonktürel bir gelişmeydi. Bahsi geçen dönemde Türkiye, NATO ittifakına dahil edildi. Ancak hiçbir zaman müttefik olarak değerlendirilmedi.” dedi.

“Türkiye-ABD ilişkileri, stratejik ortaklık seviyesinde değil”

Türk askerinin başına çuval geçirilme olayını hatırlatan Onay, uluslararası politikada kalıcı dostluklar yerine çıkarların önemli olduğunu belirtti. Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Onay, “Türkiye-ABD ilişkileri, stratejik ortaklık seviyesinde değildir. Müttefiklik düzeyinde de değildir. Biz, ABD’nin gözünde müttefikimsi bir ülkeyiz.” şeklinde konuştu.

“İran’ın aradan çıkarılmasından sonra, sıra Türkiye’ye de gelebilir”

ABD-İran gerilimini değerlendiren Onay, şöyle yorumda bulundu:

“İran’ın aradan çıkarılmasından sonra, sıra Türkiye’ye de gelebilir. Türkiye’nin önemi, jeopolitik konumundan kaynaklanıyor. Bizi sevdiklerinden değil. Soğuk Savaş bittikten sonra, ABD tehdit algılamasının merkezine Rusya’yı koydu. Türkiye, Rusya’ya giden coğrafya üzerindeki önemli bir ülkedir. Bu nedenle de jeopolitik olarak Türk topraklarından vazgeçemezler. Ancak Türkiye’de kendileri gibi düşünen ve kendi çıkarları doğrultusunda hareket edebilecek olan kukla bir yapı kurabilirlerse, ülkemizi bir kan deposu olarak kullanabilirler.”
ÖNE ÇIKAN VİDEO

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23