• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ümmetin seçimi

Türkiye bugün tarihin en önemli seçimlerinden birini yaşayacak. Sandık başına gitmeye hazırlanan yaklaşık 55 milyon seçmen,  parti tercihleriyle Türkiye’nin kaderini belirleyecek. İslam dünyası ve Türkî Cumhuriyetlerini de yakından ilgilendiren seçim, Türkiye’nin 2023’e giden yolunda önemli bir eşik teşkil ederken, Akit’e konuşan STK temsilcileri, sanatçılar, işadamları, gurbetçiler ve kanaat önderleri, “Ülkenin kaderi bu seçimlere bağlı, haydi hayırlısı” dediler.

Yeniakit Publisher
2015-11-01 07:53:00 - 2015-11-01 11:17:23
Ümmetin seçimi

RAMAZAN ALKAN / MEHMET ÖZMEN / ANKARA - Türkiye bugün tarihin en önemli seçimlerinden birini yaşayacak. Sandık başına gitmeye hazırlanan yaklaşık 55 milyon seçmen,  parti tercihleriyle Türkiye’nin kaderini belirleyecek. İslam dünyası ve Türkî Cumhuriyetlerini de yakından ilgilendiren seçim, Türkiye’nin 2023’e giden yolunda önemli bir eşik teşkil ederken, Akit’e konuşan STK temsilcileri, sanatçılar, işadamları, gurbetçiler ve kanaat önderleri, “Ülkenin kaderi bu seçimlere bağlı, haydi hayırlısı” dediler. Yapılan açıklamalarda seçimlerin tarihi önemine dikkat çekilerek, ülkenin kaderinin bu seçimlere bağlı olduğunu vurgulandı. Türkiye’nin kaos ortamına sürüklenmemesi için vatandaşlar, istikrardan yana ol kullanmaya çağrıldı. 

HER KESİMDEN SEÇİM YORUMLARI... 

Seçimlerden Türkiye için güzel bir sonuç çıkmasını bekleyen isimler özetle şu açıklamaları yaptılar: 

ASDER Onursal Başkanı Adnan Tanrıverdi: Türkiye’nin istikrara ihtiyacı olduğu en önemli seçim. Hem içerideki bölücü terörle mücadeleyi hem bunun dış uzantılarıyla hem de sınırlarımızın dışında Suriye’de ve Irak’ta uluslararası güçlerin belirledikleri bir harita üzerinde çalışmalarını ancak istikrarlı ve kararlı bir hükümetin önleyeceğini düşünmek lazım. Bu nedenle bugün istikrara oy vermek gerekir diye düşünüyorum.

Sur Belediyesi eski Başkanı Cemal Toptancı: Kazasız-belasız huzur içerisinde bir seçim geçirmeyi temenni ediyorum. Bu seçime sosyolojik değil stratejik bakmanızı tavsiye ediyorum. Ülkemin ve çocuklarımın geleceğini düşünerek sandığa gideceğim. Oyumu ona göre kullanacağım ve istikrara vereceğim. Ben Müslüman Kürt olarak şunu ifade etmek isterim; kandan nemalananlara, kan spekülatörlerine dur demek için sandığa gidin. Siz de bu ülkenin ve çocuklarınızı geleceğini düşünerek onların ölümüne dur deyin. 

Eğitimci-Yazar Ömer Vehbi Hatipoğlu: 1 Kasım seçimlerinde biz sadece Türkiye’yi yönetecek iktidarı belirlemeyeceğiz, aynı zamanda yeniden büyük Türkiye olma hedefine yönelik tavrımızı ifade edeceğiz. Dolayısıyla 1 Kasım seçimlerinde ortaya çıkacak tablo önümüzdeki yarım asrı da etkileyecek. Ben Türkiye’nin bütünlüğünden, İslam ümmetinin sıkıntılarından kurtulabilecek bir tablonun doğmasından umutluyum. İnşallah biz sevgiden, barıştan, birlik ve beraberlikten yana oy vereceğiz.

Kürt Siyasetçi Hüsamettin Korkutata: Ülkemiz, milletimiz için hayırlısı olur inşallah. Biz de inanıyoruz ki, en hayırlı olan tek başına iktidar. Koalisyonların ülkenin başına neler getirdiğini gördük. O yüzden tek parti iktidara gelsin. 

Sanatçı Ahmet Yenilmez: 100 yılın finalini Anadolu insanı, dedelerine yakışır bir şekilde alacaktır, Allah’ın izniyle.

Yazar Emine Şenlikoğlu: Bu seçimlerin en önemli seçim olduğuna inanıyorum. Herkesin sandık başına gitmesi ve doğru olan neyse, -doğru olan belli zaten- ona oy vermesi gerekir. Bütün Ortadoğu Türkiye’ye bakıyor. Yani biz onlar için çok önemliyiz, onlarda bizim için çok önemli. 

Gazeteci-Yazar Aslan Değirmenci: Bu seçim kendi sınırlarımızı aştı uluslararası bir seçim haline dönüştü. Biliyorlar ki; Türkiye ayağa kalkarsa Kudüs özgür olana kadar oturmaz. Biliyorlar ki; Türkiye kurtulursa Suriye, Mısır, Irak, Doğu Türkistan, Somali ve Myanmar da kurtulur. Onun için paralel, yatay, dikey tüm örgütlerle birliğimizi hedef alıyor, güçlü bir Türkiye istemiyorlar. Biz ise ayağa kalkacağız, masa başında yazılan senaryoları yırtacağız, kanlı kalemleri kıracağız, 1 Kasım’da irademize sahip çıkacağız. 

ERDOĞAN: iSTiKRAR KAZANSIN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü genel seçimlere ilişkin, “Çıkacak neticeye milletçe hep beraber saygı duyacağız. Çünkü ülkemizin, şunu unutmayalım, birliğini, beraberliğini bozmaya gayret eden odaklar var. İçeride var, dışarıda var” dedi. Üsküdar’daki konutundan sabah saatlerinde ayrılan Erdoğan, Rumeli Hisarı’nda yeniden yapılan Boğazkesen Fetih Mescidi’ni ziyaret etti. Öğle namazını burada kılan Erdoğan, ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bugün yapılacak seçimleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Benim konuyla ilgili olarak söyleyeceğim tek şey şudur: Her şeyden önce tüm vatandaşlarıma benim hitabım, birliğimizi, beraberliğimizi bozmadan, milli iradenin tecellisi noktasında, herkes şüphesiz ki iradesini bu istikamette kullanmalı. Tercihini yaptıktan sonra çıkacak neticeye milletçe hep beraber saygı duyacağız. Çünkü ülkemizin, şunu unutmayalım, birliğini, beraberliğini bozmaya gayret eden odaklar var. İçeride var, dışarıda var.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlere ilişkin yabancı basın kuruluşlarında yer alan bazı yorumlara da değindi. 

YABANCILARA: SİZE NE SEÇİMİMİZDEN! 

Erdoğan, şöyle devam etti: “Özellikle son dönemde dışarıdaki bazı uluslararası medya kuruluşlarının, üst akıldan aldıkları talimatla gerek şahsıma yönelik gerek Türkiye’deki bazı siyasi partilere yönelik yaptıkları açıklamaları herhalde duyuyorsunuz, okuyorsunuz. Bunlar çok manidardır. Size ne? Siz kendi ülkenizdeki seçimlerle ilgilenin. Türkiye’deki seçimlerle ilgili benim ismimi zikrederek, parti ismi kullanarak, ‘Sakın oraya oy vermeyin’ gibi bir yaklaşım göstermek, bunlar çok çirkin ve bunun siyasi ahlakla, siyasi etikle uyuşur bir yanı yoktur. Biz ülkemizde, milletimizle beraber birliğimizi, beraberliğimizi koruyacak şekilde ve terör örgütlerine bu ülkede fırsat vermeyecek şekilde, teröre sırt dayayanlara fırsat vermeyecek şekilde inşallah yarın, bu noktada anlamlı bir oylamaya gidilir. Dün akşam da söyledim, yani bu seçim istikrarın ve güvenin devamına yönelik bir seçimdir. İstiyorum ki bu ülkede istikrar kazansın, güven kazansın, birlik, beraberlik, kardeşlik kazansın, kısacası Türkiyemiz kazansın.”

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23