Türkiye'yi suçlayan Suudilerden Cemal Kaşıkçı raporuna skandal tepki!

Öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın cinayeti konusunda, geçtiğimiz günlerde Türkiye'yi suçlayan Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr, BM tarafından açıklanan Cemal Kaşıkçı raporunu kabul etmediklerini söyledi.

20 Haziran 2019 Perşembe 00:00
Türkiye'yi suçlayan Suudilerden Cemal Kaşıkçı raporuna skandal tepki!

Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde ülke liderliğini baltalama girişimlerini reddettiklerini söyledi.

Kaşıkçı cinayetiyle ilgili BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) tarafından açıklanan 101 sayfalık rapora ilişkin Cubeyr, Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "Kaşıkçı'nın öldürülmesinde ülkemizin liderliğini baltalama girişimlerini reddediyoruz." ifadelerine yer verdi.

Cubeyr, "Suudi Arabistan'ın adli makamları bu davayı değerlendirme ve yetkilerini tamamen bağımsız olarak kullanma yetkisine sahip tek mercidir. Davanın Suudi Arabistan yargısının dışına ve uluslararası boyuta taşınması kabul edilemez" dedi.

OHCHR tarafından açıklanan 101 sayfalık raporda, Suudi Arabistan, Kaşıkçı'yı kasten ve taammüden öldürmekten sorumlu tutulmuştu.

Raporda, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın da aralarında bulunduğu üst düzey yetkililerin soruşturulması için güvenilir deliller olduğuna işaret edilmişti. Raporda ayrıca BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin tamamlayıcı kriminal soruşturma başlatmaya davet edilmiş, Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin yaptırımların Veliaht Prens ve onun yurt dışındaki kişisel mal varlıklarını da kapsaması gerektiği vurgulanmıştı.

Türkiye'yi suçlamıştı

Cubeyr, geçtiğimiz günlerde Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Türkiye’nin kendilerine bilgi vermediğini iddia etmişti. Kaşıkçı cinayetinin yargılanmasında, BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın sivil toplum temsilcilerinin de bulunduğunu söyleyen Cubeyr, Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olduğunu sorması üzerine bu konuda Türkiye’den bilgi istediklerini ve halen bir cevap alamadıklarını söylemişti.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Haziran 2019 Perşembe 00:00

YORUM YAZ

 • hizipsavarhizipsavar29 gün önce
  cesedi katillerinize sorsana hain şerefsiz. o kutsal toprakalr siizn rezil ayaklalrınız altında işgal edildi. er veya geç o pis cesetleriniz o toprkalardan çıkacak. müslümanlar uyanın
 • Harun Harun 29 gün önce
  Zamanı gelince sana ve diğerlerine öyle bir ettirirlerki ..
 • Ulan sen ne âdiymişsin be!Ulan sen ne âdiymişsin be!29 gün önce
  Madem seni ilgilendiriyordu da kendi başkentinde niye işlemedin bu cinayeti gt?
 • Alkan Alkan 29 gün önce
  ULAN SIYONISTLER KATILLER ABD NIN PIÇLERI KABUL EDERSENIZ ETMESSINIZ ANANIZIN A..KADAR OROSBU ÇOCUKLARI VEDE YAHUDI PIÇLERI ABD NIN ITOLU ITLERI USAKLARI
 • DostDost29 gün önce
  Kasikciyi kendileri valizlerle sudiarabistana götürdüler ordada bir yere gömdüler artislik yapmasinlar pislikler
 • Ömer Ömer 29 gün önce
  Serefsiz mahlukatlar
 • diyarbakırlı diyarbakırlı 29 gün önce
  Vay vay vay ne liderliğiymiş beeee.
 • EKOLL EKOLL 29 gün önce
  Ne diyor bu embesil?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Temmuz 2019