Türkiye'ye dev yatırım! Antep fıstığı ve kuru meyve için geliyorlar

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Çıkmaz, Çinli yetkililerin Antep fıstığı ve kuru meyve için Türkiye'ye geleceğini söyledi.

16 Temmuz 2019 Salı 23:58
Türkiye'ye dev yatırım! Antep fıstığı ve kuru meyve için geliyorlar

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Çıkmaz, Çin’den Gaziantep'e alım heyeti geleceğini belirtti

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz, Çin’den Gaziantep'e alım heyeti geleceğini belirterek, heyet ile Çin’e ihracat yapma yeterliliğine sahip firmaların ticari görüşmelerde bulunacaklarını bildirdi.

Birlik Başkanı Mehmet Çıkmaz, yaptığı yazılı açıklamada, 25 Temmuz'da Çin'den bir heyetin, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e geleceğini aktardı.

Yüksek talep bekleniyor

Çin’in önemli kuruluşlarından birisi olan "COFCO Sundry" adına kente gelecek ticari heyetin, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) hizmet binasında ilgili sektör temsilcileriyle ikili iş görüşmeleri yapacağını vurgulayan Çıkmaz, "Heyetin özellikle Antep fıstığı başta olmak üzere fındık, nohut, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir ve kuru dut alımı yapmak istediği tarafımıza bildirilmiştir. İkili görüşmelere katılmak isteyen firmalarımızın birliğimiz genel sekreterliğine müracaat etmesi ve söz konusu toplantı için gerekli randevu talebini oluşturması gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

Yazışmalar sürüyor

Çıkmaz, Çin'in Türkiye ve Gaziantep için önemli ve büyük bir pazar olduğuna dikkati çekerek, "3-4 yıldır Antep fıstığı alımını durduran Çin, konuyla ilgili gerekli temasların sağlanması ve anlaşmaların imzalanmasıyla birlikte önümüzdeki süreçte Antep fıstığı ithalatına da izin verecektir. Bu hususla ilgili bakanlığımızla gerekli yazışmalarımız sürüyor. Çin’den gelecek olan nitelikli alım heyetinin Antep fıstığıyla ilgili taleplerinin yüksek olacağına inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Çıkmaz, Türkiye ve Çin arasında gerçekleştirilen yeni anlaşmalar sonucu bu ülkeye yeniden Antep fıstığı ihracatının önünün açıldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

"Sektörümüz için Çin büyük bir pazar. 25 Temmuz’da Gaziantep’e gelecek olan alım heyeti ile Çin’e ihracat yapma yeterliliğine sahip firmalarımızın ikili görüşme yapması sağlanacaktır. 2018'in ilk altı aylık diliminde Türkiye genelinden 21 milyon 815 bin 862 dolar, Güneydoğu'dan ise 13 milyon 636 bin 124 dolarlık Antep fıstığı ihracatı yapılmıştı. Bu yılın ocak-haziran döneminde ise 80 milyon 445 bin 735 dolarlık Antep fıstığı ihracatı gerçekleştirildi. Aynı dönemde Güneydoğu’dan Antep fıstığı ihracatı 49 milyon 711 bin 516 dolar olarak kayıt altına alındı."

Geçen yıl 93 ülkeye Türkiye'den 105 milyon 659 bin 771 dolarlık Antep fıstığı ihracatı gerçekleştirildiğine işaret eden Çıkmaz, bu dönemde en büyük Antep fıstığı alıcılarının 30 milyon 147 bin dolarla İtalya, 16 milyon 966 bin dolarla Almanya, 6 milyon 65 bin dolarla İsrail olduğunu bildirdi.

Çıkmaz, kuru kayısının da kuru meyve sektörünün en önemli ihraç ürünleri arasında yer aldığını belirterek, bu yılın ilk 6 aylık döneminde Türkiye'nin 113 milyon 766 bin 595 dolarlık kuru kayısı ihracatı gerçekleştirildiğini vurguladı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Temmuz 2019 Salı 23:58

YORUM YAZ

 • delicidelici1 ay önce
  nasılki taylnadta afrikada güney amerikada flimlerde gördüğümüz meyveler yemişler varsaartık bizde çocuklarımıza bakın çocuklar bizdede böyle meyveler yemişler vardı diye anlatırız artık
 • SerhatSerhat1 ay önce
  Tamam bi o kalmıştı onun için de gelsinler millet fıstık yiyemiyor rengini de unutur artık.
 • tütertüter1 ay önce
  fıstığın kilosu artar şimdi iki katı olur çinliler de fiyat yüksek diye almaz sen sağ ben selamet :)
 • asaf akatasaf akat1 ay önce
  Eksik olsunlar
 • RPRP1 ay önce
  mermer ocaklarını çinlilere satılar sıra gıda sektörine geldi
 • TurgutTurgut1 ay önce
  Ulkeler ne ihrac ediyor, biz ne ihrac ediyoruz.. 100 yillik cumhuriyetin kazanimi bu. antepfistigi. Turgut Ozal ve Erdogan olmasaydi, eyvah ki eyvah.. bu darbeci kemalist zihniyet ulkeyi ne hale gitirmisti..
 • ariofariof1 ay önce
  bunlar fon yatirim sirketleri gibi calisirlar,satin alirlar komple hereyi sonra pahali pahali Türkiyeye tekrar satarlar.....bunlar TR piyasasinda zaten pahali iyicee pahali olur artik....Cinlilerle alakali haberlerden korkun,, Cin istemiyorum Türkiyenin piyasasinda, bunlar tm kani bozuk soguk katiller

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Ağustos 2019