• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Türkiye'nin dediği oluyor! Mısır gözünü açtı

Kahire, 18 numaralı parselde ilan ettiği ruhsat ihalesinden çıktı. Atina’yı, “Mısır, Türkiye ile anlaşıyor” korkusu sardı. Ankara’nın “yok” hükmünde gördüğü anlaşmanın bozulacağı ifade ediliyor.

Yeniakit Publisher
2021-03-03 07:32:00 -
Türkiye'nin dediği oluyor! Mısır gözünü açtı

Yunanistan ile Mısır arasında Doğu Akdeniz’de imzalanan gayrimeşru Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşması üzerine tartışmalar sürüyor. Ankara'nın "yok" hükmünde gördüğü sözde anlaşma ile Mısır binlerce kilometrelik deniz coğrafyasından vazgeçmişti.

Ancak Kahire sürpriz bir karara imza atarak, Türkiye’nin BM’ye bildirdiği kıta sahanlığı sınırlarına dikkat alarak 18 numaralı parselde ilan ettiği ruhsat ihalesinden çıktı.

Mısır'ın bu kararının ardından Yunanistan paniğe kapıldı.

Atina, Mısır'a baskı kursa da Kahire’den geri adım gelmedi. Doğu Akdeniz’deki Kahire-Atina anlaşmazlığı Yunan basınında geniş yer buldu. The Indicator haber portalı konuya ilişkin, "Mısır Doğu Akdeniz'de Türkiye ile anlaşıyor" başlığını attı. Bir başka Yunan haber sitesi ise Mısır'ın, gelecekte Yunan çıkarlarına zarar verecek şekilde deniz bölgelerinin sınırlandırılması konusunda Türkiye ile anlaşmaya vardığını iddia etti.

Ankara ise Kahire yönetiminin attığı adımdan memnun. Diplomatik kaynaklar, Mısır'ın Yunanistan ile imzaladığı anlaşma ile kaybettiği yaklaşık 13 bin kilometrekare MEB alanını hatırlatarak, anlaşmanın gelecekte değişeceğine dikkat çekiyor.

Mısır hükûmetinin bu anlaşmayı bozacağı görüşünü savunan kaynaklar, Mısır’ın Doğu Akdeniz’de Yunanistan’a verilen tavizlerden rahatsız olduğunu ifade ediyor. Ayrıca Ankara, Mısır’ın Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklarına saygı göstermesini iki ülke arasında olumlu gündeme katkı sağlama yönünde atılmış bir adım olarak değerlendiriyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

meto

Umarım Mısır'la anlaşılır, çünkü Doğu Akdeniz'in kilidi Mısır'da, onlarla kavga değil iyi ilişkiler kurmalıyız. Bu ülke libya'dan çok daha önemli. Ama birilerin şahsi hırsları yüzünden bu ülkeyle aramız kötü, umarım düzelir.
 • Yanıtla

Özcan çolak

Biz Kudüs’ü başkent yapan Trump ile, Kırım’ı işgal eden Putin ile ve daha niceleriyle anlaşmalar yapıyoruz. Mısır ile de Akdeniz’de Libya’da iş yapmalıyız. Bu güne kadar yapmadık Mısır’ı İsrail’in BAE nin Yunan’ın kucağına attık. Düşman AZALTILARAK yenilir. Sisi tabi ki Mursi nin katilidir o düşmanlığımız baki.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23