• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye'den Mısır'a dikkat çeken 'Doğu Akdeniz' teklifi: 3 Kıbrıs Adası büyüklüğünde

Gazeteci Hande Fırat, bugünkü köşle yazısında Türkiye’nin Mısır’a anlaşma imzalaması karşılığında Akdeniz’de 3 Kıbrıs adası büyüklüğünde bir alanı ekonomisine katma teklifinde bulunduğunu ileri sürdü.

Yeniakit Publisher
2020-09-18 09:27:00 - 2020-09-18 10:12:40
Türkiye'den Mısır'a dikkat çeken 'Doğu Akdeniz' teklifi: 3 Kıbrıs Adası büyüklüğünde

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki kararlı tutumu Yunanistan ve arkasındaki Avrupa’ya geri adım attırdı.

Fransa’nın desteğiyle bir süredir bölgede provokatif eylemlere imza atan Yunanistan, Türkiye ile NATO nezdinde masaya oturmaya razı oldu.

Türkiye ve Yunanistan askeri heyetleri arasında görüşmeler devam ederken Hürriyet gazetesi yazarı Hande Fırat’tan dikkat çeken bir iddia geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Mısır ile görüşülmüyor değil. İstihbarat düzeyinde görüşmeler var. Mısır'a 'Libya ile yapılan anlaşma gibi bir anlaşma imzalayabiliriz' dedik" açıklamasında bulunmuştu.

Mısır’a dikkat çeken teklif

Bugünkü "Mısır ile süren görüşmelerin perde arkası" adlı köşe yazısında Türkiye ve Mısır arasında yürütülen görüşmelerin detaylarını paylaşan Hande Fırat, Ankara’nın Kahire’ye "Bizimle anlaşırsan 3 Kıbrıs adası büyüklüğünde bir alanı ekonomine katarsın" teklifinde bulunduğunu yazdı.

İşte Hande Fırat'ın yazısını o kısmı;

(...)

Ankara, Mısır ile bir süre önce başlattığı arka kapı diplomasisini sürdürüyor. İki örgütün istihbarat örgütleri üst düzeyde görüşüyor. Peki Mısır'a teklif edilen anlaşma ne?

Kaynaklarım bu teklifi şöyle özetlediler: "Teklif edilen anlaşma Mısır'a üç Kıbrıs adası büyüklüğünde bir alan yaratıyor. 'Yani deniz yetki alanları konusunda bizimle anlaşırsan, üç Kıbrıs adası büyüklüğünde bir alanı ekonomine katarsın' denildi. Açık şekilde Mısır'ın çıkarı Türkiye ile hareket etmektir mesajı verildi."

Birleşik Arap Emirlikleri'nin parasıyla bu görüşmeleri ve anlaşmayı engellemeye çalışmasına rağmen Mısır ve Türkiye arasındaki arka diplomasisi işliyor."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

bilbilen

Beklenen bir gelişme. Türkiye, eninde - sonunda Doğu Akdeniz'in patronu olacak. Olmak zorunda. Ardından Adalar Denizi'nin (Ege'nin) statüsü... Gelecek Nesiller çok çalışmak zorunda, 1923'den 1947'ye kadar yaşanan yıkıntıları temizlemek için...
 • Yanıtla

ali koç

AAAAAAA..... sisi'ye 3 Kıbrıs mı veriyoruz? EEEEE, darbeci sisi'yle mi görüşüyoruz? ETİK NEYDİ? TUTARLILIK NEYDİ? DIŞ POLİTİKA, DİPLOMASİ NEYDİ????
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23