• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye Yabancılar İçin Cazibe Merkezine Dönüşüyor

Devlet politikaları değiştikçe yürürlükte olan prosedürler de değişmekte, yeni kanunlar ile olağan akışa güncellemeler gelmekte ve ayrıca yeni kurallar yürürlüğe konmakta.

Yeniakit Publisher
2017-06-06 19:03:00 - 2017-11-15 10:08:04
Türkiye Yabancılar İçin Cazibe Merkezine Dönüşüyor

Tüm bunların yanında devletin vatandaşlarına, ülkesine yatırım yapmaya hazır olan yabancı yatırımcılara ve ülkesine değer katabilecek yabancı ülke vatandaşlarına dair getirdiği fırsatlar ve imtiyazlar da bulunmakta. Türkiye Cumhuriyeti, doğal güzellikleri ve tarihi alanları ile yoğun turist alan bir ülke. Türkiye’ye gelen turistlerin ciddi bir bölümünün ülkeye hayranlıkları söz konusu ve bu hayranlık Türkiye’de yaşama, çalışma ve Türk vatandaşı olma isteğine dönüşmekte. Bu durum ister istemez bir arz talep yaratmakta ve devlet de bu arz talebe kayıtsız kalmamakta. Sonuç olarak da yabancı ülke vatandaşları belli şartların yerine getirilmesi karşılığında oturma izni, çalışma izni, sınırsız çalışma izni ve Türk vatandaşlığı edinme gibi hak ve imtiyazlar kazanmakta. Yabancı ülke vatandaşları ve yatırımcılar için hali hazırda bir cazibe merkezi durumunda olan Türkiye Cumhuriyeti, ikamet izni, çalışma izni ve vatandaşlık başvurusu gibi şartlarını yerine getirmek kaydı ile yabancılara sunduğu hakların yanına eklediği yeni fırsatlar ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Zira Bakanlar Kurulu’nun 12 Ocak 2017 tarihinde yayınladığı yönetmelik yabancı yatırımcıların Türk vatandaşlığı elde etmelerine olanak verecek yeni düzenlemeler içermekte.

Yatırım Yaparak Türk Vatandaşı Olmak

İngilizce ismi, [follow=https://www.expatguideturkey.com/exceptional-turkish-citizenship-application-for-foreign-investors/]Turkish citizenship by investment [/follow] olan ve 12 Ocak 2017 tarihinde yayınlanan 2016 / 9601 sayılı yönetmelik, 2009 tarihli Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 12. maddesinde yer alan Türk vatandaşlığı kazanabilecek kişilerin listesini genişletti ve yabancı ülke vatandaşları için özellikle de yabancı yatırımcılar için yeni vatandaşlık fırsatları yarattı. Üstelik yatırım ile Türk vatandaşı olma fırsatı, tek seçenek ile de sınırlı kalmıyor. Yönetmeliğe göre yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’de yatırım yapmak kaydı ile Türk vatandaşlığı kazanabilmesi 5 farklı madde yani 5 farklı alternatif bulunuyor. Bu maddelere göre alt limiti 2 milyon Amerikan doları olmak kaydı ile sabit sermaye yatırımı gerçekleştiren ve yatırımı Ekonomi Bakanlığı tarafından tespit edilen yabancı ülke vatandaşları, alt limiti 1 milyon Amerikan doları olmak kaydı ile gayrimenkul yatırımı yapan ve bu yatırımın tapu kayıtlarının 3 yıl satılamaz şerhi taşıdığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tespit edilen yabancı ülke vatandaşları, alt limit olarak 100 kişiyi istihdam ettiği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından tespit edilen yabancı ülke vatandaşları, alt limiti 3 milyon Amerikan doları olmak kaydı ile Türkiye’de faaliyet göstermekte olan bankalara mevduatı 3 yıl süre ile tutma şartı ile para yatırdığı BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından tespit edilen yabancı ülke vatandaşları ve alt limiti 3 milyon Amerikan doları olmak kaydı ile Türkiye Cumhuriyeti devletince piyasaya sürülmüş olan devlet borçlanma araçlarından 3 yıl süre ile elde tutma şartı ile satın aldığı Hazine Müsteşarlığı tarafından tespit edilen yabancı ülke vatandaşları beklemeden Türk vatandaşı olmaya hak kazanacak.

Türk Vatandaşı Olma İmkanı Yabancı Yatırımcıların İştahını Kabarttı  

Yatırım ile Türk vatandaşı olma imkanı yabancı yatırımcıların iştahını oldukça kabartmış durumda. Çünkü yabancı yatırımcılar için çift taraflı bir kazanç söz konusu. Bir yabancı ülke vatandaşı için Türk vatandaşlığı elde etmek bile başlı başına çok önemli iken Türkiye gibi büyüyen bir ekonomiye sahip olan ve maddi yatırımların kazandırma ihtimalinin oldukça yüksek olduğu bir ülkede yatırım yapma fırsatını değerlendirmek de son derece cazip görünüyor. Yatırım yapan yabancı ülke vatandaşlarının Türk vatandaşlığı elde etmesinin Türkiye için de katkıları bulunuyor. Yabancı yatırımcının Türkiye’ye çekilmesi, ekonomiye katkıda bulunması ve istihdam yaratması yadsınamaz bir şekilde ülke çıkarlarına katkı anlamına geliyor. Üstelik değinilmesi gereken bir başka önemli nokta daha var; nitelikli yabancı ülke vatandaşlarını Türkiye’ye çekip onlardan Türkiye için yararlanmak. Hem de sporcudan sanatçıya, bilim insanından yatırımcıya kadar birçok alanda katkı sağlayabilecek nitelikli yabancı ülke vatandaşından. Nasıl mı? Turkuaz Kart ile.

Turkuaz Kart ile Türkiye’nin Kapıları Yabancı Yatırımcılar İçin Ardına Kadar Açılıyor

Turkuaz Kart nitelikli yabancı olarak değerlendirilen yabancı ülke vatandaşlarının iş gücünü Türkiye’ye çekmek amacı ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından sunulan başka bir fırsat. Yabancı yatırımcıların yoğun ilgisi ile karşılanan Turkuaz Kart için talep de son derece fazla. Çünkü Turkuaz Kart, gayrimenkul yatırımı yapmak kaydı ile herhangi bir değerlendirmeye yani puanlamaya tutulmadan Türkiye’de yaşama ve çalışma izni almak anlamına da geliyor. Gayrimenkul yatırımı ile [follow=https://www.atakurumsal.com/blog/turkuaz-kart-nedir-kimler-alabilir/]Turkuaz Kart[/follow] sahibi olan yabancı ülke vatandaşlarının dikkat etmesi gereken sadece 2 detay bulunuyor. 3 yıllık geçiş süreci zarfında yurt dışında 1 yıldan uzun süre ile bulunmamak ve yine 1 yıldan uzun süreli işsiz kalmamak. Bu 1 yıllık süreleri geçerli mazeret bildirip aşmak ise söz konusu olabiliyor. 3 yıllık geçiş sürecinin tamamlanmasından sonra ise Turkuaz Kart sahibi olan yabancı ülke vatandaşları 2 yıllık yeni bir sürece giriyorlar. Bu sürecin sonunda Bakanlar Kurulu’nun kararı ile Türk vatandaşlığına hak kazanıyorlar. Puanlama sistemine dahil olan Turkuaz Kart sahipleri ise 3 yıllık geçiş süreci ve 2 yıllık bekleme süreci sırasında puanlarını yüksek tutmak zorunda bulunuyor.

Uzman Görüşü Fırsatın Büyüklüğüne Dikkat Çekiyor 

Uzmanlar da Türkiye Cumhuriyeti’nin yabancı ülke vatandaşları için sunduğu başta gayrimenkul yatırımı ile Türk vatandaşı olmak gibi önemli fırsatlara dikkat çekiyorlar ve bu fırsatların Türk vatandaşı olmak için yatırım yapmaya hazır olan yabancı yatırımcılar için kaçırmamaları gereken şanslar olduğunun altını çiziyorlar. Uzun yıllardır Türkiye’deki yabancı ülke vatandaşları için danışmanlık yapan ve Türk vatandaşlığı başvurularında, ikamet izni ve yabancı [follow=https://www.atakurumsal.com/yabanci-calisma-izni/]çalışma izni[/follow] alımlarında büyük bir başarı oranı ile müşterilerine destek sunan Ata Kurumsal Danışmanlık A.Ş.’nin Genel Müdürü Murat Sarıusta konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunuyor. Sarıusta, yabancı ülke vatandaşlarına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına hiç beklemeksizin geçmelerini sağlayacak olan kanun düzenlemesinin ve süresiz çalışma izni ile ikamet etme imkanı sağlayacak ve bekleme süresi sonunda Türk vatandaşı olma hakkı verecek olan Turkuaz Kart uygulamasının hem yabancı yatırımcılar için hem de Türkiye için büyük kazanç olacağını söylüyor. Yabancı yatırımlar ile meydana gelecek döviz ve sermaye girişinin istikrarlı büyüme gösteren Türk ekonomisine destek olacağının ve yeni istihdamlar ile özellikle genç nüfus için yeni iş imkanları doğacağının altını çiziyor. Ata Kurumsal Danışmanlık A.Ş. zengin hizmet yelpazesi ve uzun yıllara dayanan deneyimi ile yabancı ülke vatandaşlarına danışmanlık hizmeti veren en tecrübeli ve etkin şirketlerden biri durumunda. Tam 5 dilde danışmanlık desteği vermekte olan şirket, hiçbir yasal ayrıntıyı atlamadan tüm yeniliklere ve güncellemelere hakim olarak hizmet veriyor. Murat Sarıusta, Ata Kurumsal Danışmanlık A.Ş.’nin gerek danışmanlık desteğine ihtiyaç duyan yabancı ülke vatandaşlarına, gerekse yeni düzenlemeler ve Turkuaz Kart edinimi ile Türkiye’de yatırım yapmaya ve karşılığında oturma, çalışma ve vatandaşlık gibi haklar edinmeye hazırlanan yabancı yatırımcılara tam donanımlı hizmet vermeye hazır olduğunu da belirtiyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23