• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye S-400'lere alternatif milli hava savunma sistemine çok yakın!

Türkiye yerli S-400'lere bir adım daha yaklaştı. Türk savunma sanayii yine dünya gündeminde... Milli uçağın 2025'te ilk uçuşunu yapacağına ve HİSAR 0+ testlerine geniş yer verilirken, Türkiye'nin S-400'lere alternatif milli hava savunma sistemine daha çok yaklaştığı vurgulandı.

Yeniakit Publisher
2022-01-13 11:56:00 -
Türkiye S-400'lere alternatif milli hava savunma sistemine çok yakın!

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta Milli Muharip Uçak (MMU) projesinin 2025 yılında ilk uçuşunu yapacağı müjdesini vermesinin yankıları küresel savunma medyasında geniş yer aldı. Dünyanın en köklü uluslararası savunma yayın organı Jane's açıklamayı ve MMU hakkındaki bilgileri birinci sayfasına taşıdı. Türkiye'nin havacılık alanındaki bir başka başarısı olan HİSAR 0+'in başarıyla test edilmesini sayfalarına taşıyan ABD merkezli savunma yayın organı The Defense Post ise sistemle Türkiye'nin Rus S-400'lere alternatif milli hava savunma sistemine daha çok yaklaştığının altını çizdi.

Mühendislik tesisi

Küresel savunma medya sektörünün en köklü ve yaygın yayın organı olarak kabul edilen Jane's'de Gareth Jennings ve Kerry Herschelman imzasıyla yayınlanan 'Türkiye TF-C/MMU Uçağı için yeni mühendislik tesislerini açıyor' başlıklı haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına yer verildi. Yayın organının birinci sayfadan yer verdiği söz konusu haberinde 'Türkiye yeni milli savaş uçağı (MMU) için kurduğu ve dizayn, geliştirme ve üretim için kullanılacak olan yeni mühendislik tesislerinin açılışını yaptı' ifadesiyle takdim edilen proje için Başkan Erdoğan'ın açıklamasına yer verildi ve şu ifadeler kullanıldı.

Yerli orta menzilli hava savunma sistemi Hisar O+'nın test atışlarını AKŞAM böyle duyurmuştu.

2300 kişi çalışacak

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Ocak 2022 tarihinde Milli Savaş Uçağı Mühendislik Merkezi'nin resmi olarak açılışını duyurdu. Ulusal Savaş Uçağı (MMU) projesinin ilk uçaklarının 2023 yılında üretilmesinin hedeflendiğini açıkladı. Aynı gün MMU için kurulan Kompozit Üretim Tesisi ve Bakım Onarım Tesisi'nin de açılışı gerçekleştirildi. Türk yetkililere göre Ankara yakınlarındaki 65 bin metrekarelik Milli Muharip Savaş Uçağı Mühendislik Merkezi'nde yalnızca bu proje için çalışacak toplam 2 bin 300 kişi istihdam edilecek."

Aynı anda en az 9 hedefi vuruyor

ABD merkezli küresel savunma yayını organı The Defense Post, HİSAR 0+ füzelerinin aynı anda en az 9 hedefi vurabildiğini belirtti. Bunlar arasında savaş uçakları, havadan karaya füzeler ve SİHA'lar olduğu vurgulandı.

Filipinler'de T-129 sevinci

Filipinler'in en büyük İngilizce yayın organı olan Inquirer.net haber sitesi de Türkiye'nin bu ülkeye gerçekleştirdiği Tusaş T-129 Atak saldırı helikopter satışının ilk partisinin dağıtımının tamamlandığı bilgisine yer verdi. Filipinler, iki parti halinde 4 T-129 Atak alacak.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

bakmak olana

yapılanlar güzel benim kendi görüşüm .ülkemize gelebilecek tehditlere acık bölgeler .uzay ve hava .bu konuda hükümet güzel planlamalar yapıyor yalnız dikkat edilmesi gereken konu .ilerde hava sistemlerinin islemez pozisyona gelince (iletişim sebeb.uyduların düşürülemesi yabancı ülkelr tarfından)bu sebele karasal iletişim devamlı acık bulundurmak lazım tskler türkiye tskler calısan güzel insanlarım
 • Yanıtla

Dışarda

hdp=pkk yı dışarda tutuyorum onlar zaten okumazlar .Zilleti oluşturan 6 bileşeni destekleyenlere tavsiye ediyorum bu yazıyı okumalarını .Şayet zillet iktidar olursa hdp nin tabiki pkk nin güdümüyle birinci etapta Türkiye eyaletlere bölünecek ikinci etapta bölünüp parçalanacak.Bırakın bu projeleri hayata geçirmeyi hayalini bile yasaklayacaklar.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23