• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye ile İsviçre siyasi istişareleri yapıldı: İstifade etmek istiyoruz dedi! Türkiye'den üst düzey katılım gerçekleştirildi

Yeniakit Publisher
2024-05-22 21:40:00 - 2024-05-22 21:41:22
Türkiye ile İsviçre siyasi istişareleri yapıldı: İstifade etmek istiyoruz dedi! Türkiye'den üst düzey katılım gerçekleştirildi

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ve İsviçre Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Büyükelçi Alexandre Fasel başkanlığında, Türkiye ile İsviçre arasındaki siyasi istişareler Ankara'da gerçekleştirildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgide, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ve İsviçre Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Büyükelçi Alexandre Fasel başkanlığında, başkentte Türkiye-İsviçre siyasi istişarelerinin yapıldığı kaydedildi.

Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) geçici üyeliği görevini sürdüren İsviçre ile gerçekleştirilen istişarelerde, İsviçre'yle ikili ilişkiler ve işbirliğini geliştirme olanaklarının kapsamlı şekilde ele alındığını aktaran kaynaklar, terörle mücadele ve düzensiz göç konularının gündeme geldiği bilgisini paylaştı.

Kaynaklar, istişarelerde İsviçre Türk toplumunu ilgilendiren konuların da görüşüldüğünü belirtti.

İstişarelerde, İsviçre'nin ev sahipliğinde haziranda düzenlenmesi öngörülen Ukrayna Barış Zirvesi'nin yanı sıra Türkiye'nin, Ukrayna-Rusya ihtilafı bağlamında bölgenin ve Avrupa'nın güvenliği için üstlendiği aktif rolün görüşüldüğünü vurgulayan kaynaklar, Orta Doğu, Kafkasya ve Balkanlar başta olmak üzere güncel bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunulduğunu vurguladı.

Diplomatik kaynaklar, "İstişareler, ülkelerimizin AB ile münasebetleri, Avrupa Konseyi, BM ve uluslararası adaylıklarımız gibi çok taraflı konuların ele alınmasına da imkan tanımıştır." ifadelerini kullandı.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

İsviçre ile ikili ilişkiler

"İlişkilerimizin köklü bir geçmişe dayandığı İsviçre'yle siyasi diyaloğumuzu karşılıklı yarar temelinde daha ileriye taşımak istiyoruz." diyen kaynaklar, üst düzeyli temasların, işbirliğinin güçlenmesine ve karşılıklı anlayışa katkı sağladığını belirtti.

Kaynaklar, İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis'in 1-2 Mart'ta Antalya Diplomasi Forumu vesilesiyle Türkiye'yi ziyaret ettiğine işaret ederek, Cassis'in "Avrupa Güvenlik Mimarisinin Geleceği" panelinde konuştuğunu ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Antalya'da ikili görüşme gerçekleştirdiğini anımsattı.

İsviçre ile ticari ve ekonomik işbirliğinin, ikili münasebetlerin öncelikli boyutunu teşkil ettiğine dikkati çeken diplomatik kaynaklar, "2023 yılında toplam ticaret hacmimiz 22 milyar dolara ulaşmıştır. Bu alandaki mevcut potansiyelden ve karşılıklı yatırımlardan daha fazla istifade etmek istiyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Kaynaklar 2023'te yaklaşık 400 bin İsviçrelinin Türkiye'yi ziyaret etmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, gelecek dönemde daha fazla İsviçreli vatandaşı Türkiye'de misafir etmek istediklerini kaydetti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ve İsviçre Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Büyükelçi Alexandre Fasel başkanlığında, Türkiye ile İsviçre arasındaki siyasi istişareler Ankara'da gerçekleştirildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Heee yuttuk

Pkk seviciler vekil artı emekli vekil aylıgına devam, hazineden trilyonlar ver emekliye yok de yurt dışında sana inanırlarmı kim senle işbbirligi yapar. Yurt icinde bitirememiş göstermelik 2 üç kiş atmış hapse o da villada sanki gergün beyanat verirken gavur salakdı senle iştişare edecek birleşek kendiniz bile inanmıyor demogoji demogoji masonik zırvalar hep müslümanı kandırma müslümana ve müslümanlıga dert hep yaptıgınız her gün şehit cenazesi gelen şehitler ülkesinde. Bir düşünün hdp yi halledememiş dem kurmuş resmen şehitlere ve kollu kuvetlere zul hükümette seyrediyor anca demogoji icraattt yooooiokken.

Turan

Teröre yataklık eden, alabildiğine fonlayan ülkelerle ancak rol icabı konuşuluyormuş gibi yapılır... Günü geldiğinde hesabı sorulur!
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23