• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye düşmanı darbeci Hafter'in arkasında kimler var? Askeri gücü ne kadar?

Türkiye ile meşru Libya hükümeti arasında, Akdeniz’deki dengeleri değiştiren bir mutabakat imzalandı. Bundan rahatsız olan ülkeler ise Libya’da Batı kuklası darbeci Halife Hafter’i destekliyor. Peki, Hafter'in Libya'daki etkinliği ne seviyede? Hafter ve destekçilerini kimdir? Askeri gücü ne kadar? İşte detaylar...

Yeniakit Publisher
2019-12-14 23:50:00 -
Türkiye düşmanı darbeci Hafter'in arkasında kimler var? Askeri gücü ne kadar?

Türkiye’nin Libya ile imzaladığı Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası, Doğu Akdeniz’de dengeleri değiştirdi.

Anlaşma ile Türkiye’nin kıta sahanlığının batı sınırı netleştirilmiş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta başında TRT ortak yayınında Türkiye'nin kararlığına vurgu yaptı. Erdoğan, Libya'dan talep gelirse, Türkiye'nin anlaşma gereği Libya'ya asker gönderebileceğini söyledi.

Libya'nın meşru yönetimi Trablus hükümeti

Fayiz es-Sarac'ın başbakanlığındaki Trablus hükümeti, 17 Aralık 2015'te Fas'ın Suheyrat kentinde varılan "Libya Siyasi Anlaşması" uyarınca kuruldu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de, 2259 sayılı kararla bu hükümeti Libya'nın tek meşru temsilcisi kabul etti.

Ancak Libya’da bir de illegal hükümet daha var.

Meşru bir dayanağı olmayan Tobruk merkezli bu hükümet, Batı kuklası darbeci general Halife Hafter’in gölgesinde.

İç savaşı tetikleyen Hafter kimdir?

Hafter, Muammer Kaddafi döneminde ordu içindeki önemli komutanlardan biriydi. Libya-Çad savaşının da cephe komutanıydı ancak esir düştü; Amerikan ordusunun yardımıyla kurtarıldı.

Sığınma hakkı tanınmasıyla Amerika'ya yerleşen Halife Hafter, CIA'in merkezinin bulunduğu Virginia bölgesinde ikamet etti. O günden sonra ülke dışında Kaddafi karşıtı faaliyetlere başladı.

1993 yılında CIA'in desteklediği başarısız darbe girişimini yönettiği gerekçesiyle ülkesinde idam cezasına çarptırılmıştı.

Kaddafi'den sonra bir kez daha ortaya çıktı

Hafter, Kaddafi'nin devrilmesinin ardından bir kez daha ortaya çıktı.

2014 yılında Milli Kongre'ye yönelik başarısız bir darbe girişiminde daha bulundu. Geçtiğimiz Nisan ayında birliklerine başkenti ele geçirme emrini verdi. Ancak sonuç hüsrandı.

Türkiye'yi de sorumlu tuttu

Darbeci general, bu başarısızlıktan Libya'daki meşru hükümeti destekleyen Türkiye'yi de sorumlu tuttu.

Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu'nun sözcüsü, Türkiye'den gelip Trablus'a inmeye çalışan her uçağı düşman unsuru sayacaklarını, aynı şekilde Libya limanlarına yanaşmaya çalışan Türk gemilerini de hedef alacaklarını duyurdu.

Türkiye ile mutabakata imza atan Başbakan Fayiz es-Sarac, Hafter'in amacının yarım kalan darbeyi tamamlamak olduğunu düşünüyor.

Libya'da güç dağılımı nasıl?

Trablus ve çevresini savunmaya çalışan Ulusal Mutabakat Hükümetinin elinde sınırlı sayıda silahlı güç var.

Halife Hafter ise Libya’da düzenli orduya sahip tek güç.

Hafter, 30 bin asker, 20 savaş uçağı, 20 saldırı uçağı, 27 askeri helikopter, 5 kargo uçağı, 530 zırhlı askeri araç, 300 tank, 1 fırkateyn ve 4 devriye gemisine sahip.

Bu noktada darbeci generalin kim ya da kimler tarafından desteklendiği sorusu gündeme geliyor.

Hafter, kamuoyuna da yansıdığı şekliyle, Mısır, BAE, Sudan ve Suudi Arabistan tarafından destekleniyor. İddialara göre bu eksene Batı'dan Fransa da dahil olmuş durumda.

Hafter'e bağlı milislerin, 26 Haziran'da Griyan kentinden çekilirken bırakmak zorunda kaldığı ağır silahlar da bu iddiaları doğrular nitelikte.

Oysa Birleşmiş Milletler, Libya'daki taraflara yönelik silah ambargosu uyguluyor. Yani Hafter'i destekleyen güçler, Birleşmiş Milletler kararlarını da hiçe sayıyor.

Türkiye ile Libya arasında varılan Doğu Akdeniz mutabakatından rahatsız olan Yunanistan gibi ülkelerse, darbeci generale sıcak mesajlar göndermeye çoktan başladı bile.

 

Kaynak: TRT Haber

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Dumanlı

Hafteri destekleyenler arasında batılı bir tek Fransa var. Batı Trablus yönetimini destekliyor. Buna rağmen Hafter nasıl batı kuklası oluyor.
 • Yanıtla

Turk

Okadar gücü varda trablus saldırısında yenildi zırhlıları bırakıp kaçtılar.ihalarimizla vurduk onları.o yazdigin kadar yok.oyuzden turkiyeye cephe aldi
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23