• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye Barolar Birliği'nin 'milli ve manevi değer' rahatsızlığı! Yürütmenin durdurulması için Danıştay'a dava açtılar

İslam dinin kastederek, "Sesi çağlar öncesinden gelen." ifadelerini kullanan Erinç Sağkan yönetimindeki Türkiye Barolar Birliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile Resmi Gazete'de yayımlanan "Basın ve Yayın Faaliyetleri" başlıklı genelgenin iptali için Danıştay'a başvurdu.

Yeniakit Publisher
2022-01-31 22:33:00 - 2022-02-01 00:21:30
Türkiye Barolar Birliği'nin 'milli ve manevi değer' rahatsızlığı! Yürütmenin durdurulması için Danıştay'a dava açtılar

 Yeniakit.com.tr 

Ankara Barosu Başkanlığı döneminde, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın, "eşcinsellik ve evlilik dışı ilişki"yle ilgili, bir Cuma hutbesinde kullandığı, "İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lutiliği, eşcinselliği lanetliyor." ifadelerini, "ortaçağ kafası" anlamına gelecek sözlerle hedef alan Erinç Sağkan yönetimindeki Türkiye Barolar Birliği (TBB), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile Resmi Gazete'de yayımlanan "Basın ve Yayın Faaliyetleri" başlıklı genelgenin iptali için Danıştay'a başvurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile Resmi Gazete'de yayımlanan genelgede, "milli ve manevi" değerlere vurgu yapılarak, özellik Batı'dan devşirme Türk örf ve gelenekleri ile bağdaşmayacak yayınlara müdahale edilmesi istendi.

Ali Erbaş'ın yüce Kur'an'dan aktardığı ayetleri "Sesi çağlar öncesinden gelen." sözleri ile hedef alan Erinç Sağkan yönetimindeki TBB, televizyon ekranları ile dijital platformlarda, milli ve manevi değerleri açıkça hedef alan yayınları, "Temel hak ve özgürlükler" kapsamında değerlendirdi.

TBB tarafından Danıştay'a verilen dilekçede, şu ifadeler yer aldı:

Dava konusu genelge yürürlükte kaldığı sürece anayasal temel hak ve özgürlüklerin özüne dokunacak uygulamalara sebebiyet verilecek ve genelge ile getirilen öznel, hukuki belirlilikten uzak kısıtlama kriterleri ile hakkın özüne Anayasa’da yer almayan sınırlama ölçütleri ile müdahale edilecek; düşünce, ifade ve basın özgürlüğü zedelenecek, hukuk devleti ağır bir yara alacaktır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

fevzi

islamiyetin adaletin ta kendi oldugunu idrak edemiyen kıt akıllılara bende derimki bakıpta göremiyen tek gözlüler toplulugu

bekir

ülkemizin milli manevi değerlerine düşman din düşmanlarına sürgün olmalı. özellikle yalancı siyasetçileri. gönder almanyaya yunanistana
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23