• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Tüm dünyaya duyurdular! Yunanistan'a yaptırım uygulama kararı

Rus Ortodoks Kilisesi, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nden hizipçileri tanıdığı gerekçesiyle Yunan Ortodoks Kilisesi ile ilişkileri kesti. Yaşanan olayın ardından Yunanistan'a belirli yaptırımlar uygulanacak.

2019-11-04 12:43:00 -
Tüm dünyaya duyurdular! Yunanistan'a yaptırım uygulama kararı

Rus Ortodoks Kilisesi ile Yunan Ortodoks Kilisesi, ayrılıkçı Ukrayna Ortodoks Kilisesi lideri Epifani Dumenko'nun tanınması gerekçesiyle aralarındaki ilişki sona erdi. Geçtiğimiz aylarda, Yunan Ortodoks Kilisesi'ne "Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nden hizipçileri tanımanız halinde ülke ekonominize zarar verecek yaptırımlar olacak" sözleriyle uyarıda bulunulmuştu.

Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, bugün Moskova’daki Kurtarıcı İsa Katedrali’nde yapılan ayinde Yunan Ortodoks Kilisesi lideri İkinci Ieronymos’un adını ilk kez anmadı. Bu durum Patrik Kirill’le Başpiskopos Ieronymos’un ayinler arası ilişkilerinin kesildiği anlamına geliyor. Böylelikle, mevcut Atina Başpiskoposu Ieronymos’un adı Rus Ortodoks Kilisesi’nin din adamlarının isimlerinin yer aldığı anma listesinden silinmiş oldu.

Sputnik'in haberine göre, bu adımın nedeni ise Yunan Kilisesi’nin Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ni tanıması. Nitekim ekim sonunda Başpiskopos Ieronymos, Ukrayna kilisesi lideri Epifani Dumenko’ya bir mektup göndermişti. Mektup, Rus Ortodoks Kilisesi’nin, Yunan Ortodoks Kilisesi’nden din adamlarının Ukrayna Kilisesi'ni tanıması halinde ilişkileri koparacağı uyarısının ardından gelmişti.

Atina Başpiskopos’u ile ilişkilerin koparılması ayrıca Rus Ortodoks Kilisesi’nden inananların Atina Piskoposluk Bölgesi’ne bağlı noktalara yapacağı dini ziyaretlerini de kutsamayacağı anlamına geliyor.

"50 bin Rus turlarla Yunanistan'da hac ziyareti yapıyor"

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan Radonej Hac Hizmetleri kuruluşunun Genel Müdürü Yuriy Minulin “Her yıl Yunanistan’a giden hacıların yaklaşık yüzde 10’unu Ruslar oluşturuyor. Yaklaşık 50 bin kişi ülkeye hac ziyaretinde bulunuyor. Bu sayı ayrıca yalnızca turları kapsıyor. Ülkeye tatile gidip sözgelimi Aynoroz’u ziyaret eden turistlerin sayısını hesap etmek ise zor” dedi.

Minulin’e göre, Rus Ortodoks Kilisesi’nin kararı gelecek yılki ziyaretlere yansıyacak.

Ukrayna Kilisesi'ne otosefal statüsü verilmesi, Ortodoks Kilisesi'nde son bin yılda yaşanan en büyük ayrılık olarak tanımlanıyor.

Başta Rus Ortodoks Kilisesi olmak üzere diğer bazı Ortodoks kiliseleri bu duruma karşı çıkıyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

SALİH

Esas konu Yunanistan hükümetinin din adamlarını devlet memurluğundan çıkarmasıdır. Kiliseler arası işlerden bize ne!
 • Yanıtla

zalım_dünya

bu konu eğer yunanlılar geri adım atmazsa ilerde yapılacak ittfakların yönünü değiştirebilir, yunan ile rusyanın arasının açılması, akdeniz de değişik oluşumlara yol açabilir...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı