Trump'ı kızdıracak açıklama: Beni ararsa telefonunu açmam

Huawei'nin CEO'su Ren Zhengfei, ABD ile yaşanan krize ilişkin yaptığı açıklamada, "Trump ararsa telefonu açmam, tweetlerine bakıyorum gülüyorum" dedi.

27 Mayıs 2019 Pazartesi 17:23
Trump'ı kızdıracak açıklama: Beni ararsa telefonunu açmam

Huawei'nin CEO'su Ren Zhengfei, "Trump ararsa telefonu açmam, tweetlerine bakıyorum gülüyorum" dedi.

Normalde basın karşısına çıkmayı çok fazla sevmeyen Huawei'nin Kurucusu ve CEO'su Ren Zhengfei, ABD'nin şirketine yönelik yaptırımları sonrası sık sık röportaj vermeye başladı. Son olarak ABD'de Bloomberg televizyonuna konuşan Ren ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı son yaptırım kararlarına Çin hükümetinin Apple üzerinden bir misilleme yapmasını beklemediğini ve bunu istemediğini ifade etti. Ren Zhengfei "Öncelikle bir misilleme olmayacak. İkinci olarak, böyle bir misilleme olursa, bunu protesto edecek ilk kişi ben olurum" açıklamasında bulundu. Apple'ın kendisinin 'öğretmeni' olduğunu belirten Ren "Neden öğretmenime karşı hamlede bulunayım" dedi.

"Yasaklara karşı kendi çözümlerimizi üreteceğiz"

Ren, bir misilleme istemediğini belirtse de Trump'ın yasaklarına karşı 'meydan okuyucu' bir tavrı olduğu da gözlerden kaçmadı. Ren, dünyanın en büyük telekom altyapısı sağlayıcısı ve en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi Huawei'nin yasaklara karşı kendi çözümlerini üretme kapasitesinin olduğunu vurguladı.

"Trump ararsa açmam"

74 yaşındaki milyarder iş insanına, geçtiğimiz hafta Başkan Trump'ın yaptığı "Huawei, Çin ile yapılan ticaret görüşmelerinin parçası olabilir" açıklamasının sorulması üzerine ise "Ben politikacı değilim. Bence bu bir şaka olmalı. Çin-ABD ticaret savaşının bizimle ne alakası var" cevabını verdi. Ren Zhengfei'ye bunun üzerine ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisini araması durumunda ne yapacağı soruldu. Ren bu soruya da "Görmezden gelirim. O zaman kiminle pazarlık yapacak? Telefonunu açmam. Ancak numaram zaten onda yok" şeklinde cevap verdi. Ren bunun yanında Trump'la ilgili "Tweetlerine bakıyorum ve gülüyorum. Çünkü bana göre sürekli kendisiyle çelişiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 27 Mayıs 2019 Pazartesi 17:23

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    16 Haziran 2019