TİM’i rehber alıp atağa kalkacaklar

Güneydoğu Anadolu Meclis Toplantısı’nda bölge ihracatçılarıyla bir araya gelen TİM Başkanı İsmail Gülle, “İhracatımızı değer olarak artıracağız, ihracatçı firma sayısını artıracağız, sattığımız ürün çeşitliliğini ve kalitesini artıracağız. Bu üç olgu gerçekleşirse, küresel ticaretten aldığımız payı katlayabileceğimiz çok açık” dedi.

12 Şubat 2019 Salı 10:24
TİM’i rehber alıp atağa kalkacaklar

 Mehmet Canıtatlı  Gaziantep 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Güneydoğu Anadolu Meclis Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, bu toplantının ilkini Gaziantep’te gerçekleştirdiklerini belirterek, yeni stratejiler hedeflediklerini söyledi.

‘360 derece iletişim’

Anadolu’yu baştan başa gezerek ihracatı artırmanın yollarını arayacaklarını dile getiren Gülle, “360 derece iletişim ve farkındalık” oluşturmak istediklerini kaydetti. TİM olarak ihracatın geleceğine yönelik kritik başlıkları değerlendirdiklerini belirten Gülle, şunları kaydetti: “İhracatımızı değer olarak artıracağız, ihracatçı firma sayısını artıracağız, sattığımız ürün çeşitliliğini ve kalitesini artıracağız. Bu üç olgu gerçekleşirse, küresel ticaretten aldığımız payı katlayabileceğimiz çok açık. Bu çerçeveden açık iletişim platformu niteliğindeki bölgesel meclisleri de başlatmış oluyoruz. 83 bini aşkın ihracatçımızla Türkiye’nin bayrağını tüm dünyada dalgalandırmaya devam ediyoruz. 2018 yılında en çok ihracat yapan ilk bin firma ihracatımızın yüzde 63’ünü, ilk beş bin firma ihracatın yüzde 84’ünü gerçekleştirmiş. 2018’de yıllık 10 bin doların altında ihracat yapan 11 bine yakın firmamızın gelecek sene tekrar ihracat yapıp yapmayacağını kestirmek güç.

Gaziantep’in ihracatına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Gülle, kentin 2018 yılında 6 milyar 865 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek, en çok ihracat yapan iller arasında 6. sırada yer aldığını aktardı.

‘Fabrika satın alın’

Gülle, Gaziantep’in teknolojiyi de kullanması gerektiğinin altını çizerek, şöyle devam etti: “İlimiz makine halısında lider ama halı dokuma makinelerinin yerlilik oranı ne? Halı firmaları birleşerek halı dokuma, işleme makinelerinde öne çıkan firmaları satın alarak, çok önemli birikimler kazanarak, başarılarına yenilerini ekleyebilirler. Çin bunu çok iyi yapıyor. Avrupa’da, Amerika’da yüksek teknoloji yapan firmaları satın alıyor. Firmaların teknolojisinden faydalanıyor, satış gücünü kullanarak farklı pazarlara giriyor.

“2019 raporu yol gösterici olacak”

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci de Gaziantep’in bölge ihracatına katkısına dikkati çekerek, çalışmaları hakkında bilgi verdi. TİM İhracat 2019 Raporu’nu Gaziantep’te uygulama çalışmasında son aşamaya geldiklerini ifade eden Kileci, bu çalışmanın yeni pazarlar ve ürünler konusunda yol gösterici olacağını kaydetti. TİM tarafından başlatılan ‘’İhracata İlk Adım Seferberliği’’ programı kapsamında düzenlenen toplantıda, firmalar ihracat konusunda bilgilendirildi.

‘İhracatın dili’ ile dünyaya mal satıyoruz

Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ise, “Gaziantepli ihracatçının dil bilmeden dünyanın tüm ülkelerini dolaşan bir kimliği var. Hedefimiz ihracat listesinde daha yukarılara çıkmaktır. Şu anda hemen her şey üretiliyor. Şehrimiz Güneydoğu Anadoluda ihracatta öncülük yapmış bir şehirdir. Şehrimiz daha da ileriye gideceğinden eminiz. Bu vesileyle TİM başkanı başta olmak üzere hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Şubat 2019 Salı 10:24

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Ekim 2019