• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Tarım köy uygulaması nedir? Deprem bölgelerine Tarım Köy uygulaması

Tarım köy uygulaması nedir? Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ'da depremden etkilenen köylerde "Tarım köy" uygulaması yapılacağını duyurdu. Bakan'ın duyurusunun ardından "Tarım köy uygulaması nedir? " sorusu araştırılmaya başlandı. Peki, Tarım köy uygulaması nedir?

Yeniakit Publisher
2020-01-28 20:26:00 -
Tarım köy uygulaması nedir? Deprem bölgelerine Tarım Köy uygulaması

Tarım köy uygulaması nedir? Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ'da depremden etkilenen köylerde "Tarım köy" uygulaması yapılacağını duyurdu. Bakan'ın duyurusunun ardından "Tarım köy uygulaması nedir?" sorusu araştırılmaya başlandı. Peki, Tarım köy uygulaması nedir?

Bakan Kurum Tarım köy uygulamasını anlattı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum," Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde de köylerdeki vatandaşlarımıza mağduriyetlerini engellemek adına hızlı bir şekilde Tarım Köy uygulaması yapılması talimatı verdiler. Bu çerçevede Elazığ köylerimize toplamda 1000 adet tarım köy uygulaması yapacağız. Su basımına kadar betonarme, su üstünde ise çelik kontruksiyon yapılar yapacağız. Ve köylerimizdeki hasar durumuna göre 20'şer 20'şer 30'ar 30'ar da bu projeyi gerçekleştireceğiz." açıklamasında bulundu.

Tarım köy uygulaması nedir?

TOKİ tarafından geliştirilen Tarımköy Projeleri ile köylerde ve kırsal alanlarda yaşayan insanların geçim kaynaklarının geliştirilmesi, yerel halkın iş görmede örgütlenmesi, ülke içinde ve dışında pazarlanabilir nitelikte tarımsal ürünlerin üretilmesi, işlenmesi, değerlendirilmesi, depolanması, bozulmadan saklanması, oluşturulacak şirket veya kooperatifler aracılığı ile pazarlanması, üretim ve verimliliği geliştirici bilgi ve yüksek teknoloji yaratılmasına yönelik üreten köylüler oluşturulması ve atıl duran veya verimli kullanılamayan köy kaynaklarının devletin yönlendirmesi ve kamu imkanları çerçevesinde desteklenerek işler hale getirilmesi, buna paralel olarak sosyal yaşamlarının iyileştirilmesi ve köy mimarisinin geliştirilmesi, yöresel mimarinin korunup yenilenmesi, halkın yerinde iskanı, sağlıklı yaşanabilir konutlara kavuşturulmasına yönelik projeler oluşturularak şehre göçün önlenmesini sağlamak; kurum ve kuruluşlarının mevcut imkanlarını bir araya getirmek, iş birliğini geliştirip güçlendirmek, mevcut kaynaklarının verimli kullanılması amaçlanmaktadır.

 1980’lerden bu yana Türkiye nüfusunun neredeyse yüzde 18’inin kentlere göç etmesi nedeniyle T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) kentsel alanlara yönelik çalışmalarının odağına nüfus hareketinin yol açtığı krizi koydu. Bu gidişi durdurmak amacıyla TOKİ, kültürel dokuyu bozmadan, kent merkezlerinde bulunan altyapı olanağını ve sosyal tesisleri köylere götürüyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23