• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri: İran'ın silahlarını ele geçirdik

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Yemen açıklarında farklı zamanlarda düzenledikleri 2 operasyonla İran'ın Husilere silah ulaştırma girişimini engellediklerini açıkladı.

Yeniakit Publisher
2020-07-01 00:03:00 -
Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri: İran'ın silahlarını ele geçirdik

Koalisyondan yapılan yazılı açıklamada, ilk operasyonun 17 Nisan'da Yemen'in doğusundaki El-Mehra ili açıklarında gerçekleştirildiği ve koalisyona ait deniz güçlerinin, İran'ın Husilere silah ulaştırma girişimini önlediği belirtildi.

Açıklamada, 24 Haziran'da Hadramevt ili açıklarında düzenlenen ikinci operasyonda da yeni bir silah sevkiyatının engellendiği kaydedildi.

Koalisyonun açıklamasında, 2 operasyonda gece ve gündüz dürbünleri, termal dürbünler, ısı güdümlü roketler, insansız hava araçları kumandaları, uzaktan patlatmada kullanılan elektronik parçalar, onlarca silah ve teçhizatın ele geçirildiği ifade edildi.

Konuyla ilgili İran ya da Husilerden henüz bir açıklama yapılmadı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen, İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalara sahne oluyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mesut Sarp

Entarili Suudlara ambargo altında olan iran ve aclık hastalıktan kıvranan Yemenliler duman attırıyorlar. Suudlarda para var ama savaşacak döt yok. Koalisyon gücleri dedikleriyse paralı asker ve pilotlar. Onlarında yapacakları anca bu kadar işte...
 • Yanıtla

Mining

Husiler arada sırada Suudi petrol kuyularına başarılı dron saldırısı yapıyor. Aslında BEA deyyüslerine her halde ulaşamıyorlar. Petrol kuyularına yapılan her saldırı sonrası , devreye ağa babaları Amerika ben size petrole dokundurtmam diyerek olaya müdahale ediyor. Aslında olan Yemen'deki fakir halka oluyor.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı