• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Süt içen çocuğa balık verilir mi

Süt, beyin gelişiminde etkili olan iyot, demir, çinko, folik asit, B12, B6, E ve A vitaminlerinin tümünü içerir. Kemiklerin yapı taşı olan, kalsiyum açısından zengin ve vücutta kullanılabilirliği en yüksek besindir. Bu nedenle sütün, her gün düzenli olarak tüketilmesi öneriliyor. Peki Balık yedikten sonra süt içilir mi?

Yeniakit Publisher
2019-05-21 16:29:00 - 2019-05-21 16:30:08
Süt içen çocuğa balık verilir mi

Süt, beyin gelişiminde etkili olan iyot, demir, çinko, folik asit, B12, B6, E ve A vitaminlerinin tümünü içerir. Kemiklerin yapı taşı olan, kalsiyum açısından zengin ve vücutta kullanılabilirliği en yüksek besindir. Bu nedenle sütün, her gün düzenli olarak tüketilmesi öneriliyor. Peki Balık yedikten sonra süt içilir mi?

Özellikle çocuklar ve gençlerin sağlıklı kemik gelişimi için büyük önem taşıyan süt, içerisinde kan basıncını düşürebilen protein, kalsiyum, fosfor gibi vücut için önemli besin öğeleri bulundurmakta. Süt, bu özelliği ile hipertansiyonu dengede tutarak olası kalp hastalıkları riskini de azaltıyor. Aynı zamanda, düzenli süt tüketimiyle sütün içinde bulunan proteinler, antioksidan özellikteki A vitamini ve çinko ile cilt sağlığınızı korumanız mümkün.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Tuğba Şengel, "Omega-3 kaynağı balık ile kalsiyum kaynağı süt ve süt ürünleri sağlıklı beslenme düzeninin olmazsa olmazlarıdır. Balığın saç sağlığından zihinsel gelişimin tamamlanmasına ve hafızanın güçlendirilmesine kadar birçok faydası var. Süt ve süt ürünleri ise başta kalsiyum olmak üzere; magnezyum, folik asit, B1, B2, B6, B12, A, E ve D vitaminlerini içermesi sayesinde kemik ve diş sağlığına faydalıdır" dedi. "Besin değeri yüksek olan ve vücuda birçok faydası bulunan bu iki besinin birlikte tüketilip tüketilemeyeceğiyle ilgili  tartışmalar hâlâ devam etmektedir" diyen Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel şöyle konuştu: "Halk arasında bilinenin aksine balık ile süt ve süt ürünleri birlikte tüketilebilir. Ancak tüketilmeden önce dikkat edilmesi gereken nokta, balığın taze olmasıdır." Beslenme ve Diyet Uzmanı Cansu Temel de balığın içerisinde bulunan 'histamin' adlı proteinin bayat balıkta daha fazla bulunduğunu belirterek "Bu durum, vücutta toksik etki yaratır. Histamin proteini, sütte de fazla miktarda bulunur. Bu yüzden bayat balık ve sütün birlikte tüketilmesiyle 'histamin zehirlenmesi' görülebilir. Bayat balık ile süt tüketilmiş ise bulantı, kusma, ishal ve halsizlik gibi sorunlar ortaya çıkar. Herhangi bir sağlık sorununun oluşmaması için tüketilecek balığın tutulduktan sonra doğru muhafaza edilmiş olmasına, eğer konserve balık tüketilecekse üretim ve son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir" dedi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı