Seçim 2019 Sayfası

Suriyeliler Türkiye'de parti mi kuracak? Suriyeliler yerel seçimlerde oy mu kullanacak?

Suriye’deki iç savaş nedeniyle milyonlarca Suriyeli açık kapı politikası nedeniyle Türkiye’ye sığındı. Başta CHP ve HDP olmaz üzere bazı çevreler zaman zaman Suriyeliler üzerinden provokatif açıklamalarda bulunmakta. Bunlardan biri yine CHP’den geldi. CHP’li Umut Oran Suriyelilerin parti kuracağını ve yerel seçimlere de katılacağını iddia etti.

08 Kasım 2018 Perşembe 08:14
Suriyeliler Türkiye'de parti mi kuracak? Suriyeliler yerel seçimlerde oy mu kullanacak?

Suriye’deki iç savaş nedeniyle milyonlarca Suriyeli açık kapı politikası nedeniyle Türkiye’ye sığındı. Başta CHP ve HDP olmaz üzere bazı çevreler zaman zaman Suriyeliler üzerinden provokatif açıklamalarda bulunmakta. Bunlardan biri yine CHP’den geldi. CHP’li Umut Oran Suriyelilerin parti kuracağını iddia etti.

Türkiye’ye sığınan Suriyelileri, katil Esed’e teslim edeceğini söyleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve partisi  göçmenler üzerinden provokatif açıklamalarda bulunmakta. Bunun son örneği ise CHP Eski İstanbul Milletvekili Umut Oran’dan geldi.  Suriyelilerin parti kuracağına dair hazırlıklar olduğunu iddia etti. Suriyelilerin Kilis’de çoğunluğu elde ettiğini söyleyen Oran şunları söyledi: “Ben şahit oldum, genç bir doktor anlattı. 24 yaşında bir kadına doğum yaptırdım dedi, ve sekizinci çocuğunu doğurmuş. Bugün nüfusumuzun % 5’i Suriyeli, bu rakam 10 yılda % 10 olacak. Son 5 yılda 500 bin çocuk dünyaya gelmiş. Bu sosyal olarak, kültürel ve hatta siyasi olarak etkileri olacak bir durum. Kilis’de çoğunluk olmuşlar ve siyasi temsil için hazırlık yapıyorlar. Yerel seçime hazırlık yapıyorlar, parti kurmayı düşünüyorlar, örgütlenmeyi düşünüyorlar. Onları da bunun için suçlayamayız. Ama bu içeride pek çok çatışmaya, ayrışmaya da meydan verir”

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 08 Kasım 2018 Perşembe 08:14

YORUM YAZ

  • selinselin5 ay önce
    artik bizi bu ak partiden ve onun yanlis politikalarindan kurtarin ilk isinizde tum multecileri gondermek olsun. ...
  • Mustafa KurtuluşMustafa Kurtuluş5 ay önce
    Bunlara parti kurdurulursa Bir bela daha halkın başına bela olur
  • Deli Dumrul Deli Dumrul 5 ay önce
    Dedikodulara gore Suriye'lilersiyasi partikurup Turkiye'de siyaset mi yapacaklar. Şahsımadınasizlere oy verenin.... . Oyumu helal etmiyorum.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Nisan 2019