Suriyeli aşiretlerden terör örgütüne tepki

Malatya'da yaşayan Suriyeli Abraz aşireti üyeleri, katil Esed rejimi ile terör örgütü YPG/PKK'ya tepki gösterdi.

12 Temmuz 2019 Cuma 17:51
Suriyeli aşiretlerden terör örgütüne tepki

Malatya'da yaşayan Suriyeli Abraz aşireti üyeleri, Esed rejimi ile terör örgütü YPG/PKK'ya tepki gösterdi. Abdulcevad Musa Elali, Abraz ve Suriye'de bulunan bazı aşiretler adına Beydağı Mahallesi'nde düzenlediği basın toplantısında, ülkelerindeki savaş bitinceye kadar Türkiye'den başka güvenecekleri kimse olmadığını belirtti.

Yaptığı insani yardımlardan dolayı Türkiye'ye teşekkür eden Elali, şunları kaydetti:

"Türkiye ayrım yapmadan bizi ülkeye aldı. Türkiye'nin bu davranışını unutmayacağız, tarih bunu yazacaktır. Bizim başımıza bir sürü bela geldi. Esed bize çok zulmetti. Bu yüzden de halkımız oradan ayrıldı. Suriye'ye her yerden terörist getirmişler. Biz bu savaşta sadece Esed'le savaşmıyoruz, dışarıdan başka güçler de var. Sadece mazlum ve gariban olanlar Türkiye'ye geldi. Biz Türkiye'ye çok güvendik. İleride savaş bitince Türkiye'den başka kimseye güvenmeyiz. Biz YPG/PKK'yı istemiyoruz. Çünkü bizim topraklarımıza saldırdılar. Esed'i de istemiyoruz."

Elali, Suriyeli gençlere de çağrıda bulunarak, gençlerle beraber topraklarını koruyarak teröristleri bitirmek istediklerini söyledi.

Fırat'ın doğusunda Özgür Suriye Ordusu'nun yanı sıra sivillerin de topraklarını korumak için silahlandığını kaydeden Elali, "Biz oradan PKK'yı kovalayacağız. Türkiye bizi desteklerse önümüzde kimse duramaz. Biz Türkiye'den Suriye'de güvenli bir bölge istiyoruz. Güvenli bölge olursa biz teröristlerle rahat bir şekilde savaşabiliriz" dedi.

Toplantıya, aşiretin lideri Muhammed el Mişel de katıldı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Temmuz 2019 Cuma 17:51

YORUM YAZ

  • ÖzgünÖzgün7 gün önce
    Asıl sıkandal sizin ağaç düşmanlığınız doğa düşmanlığınız sizden olmayan düşmanlığınız.O okulda okuyan kaç tanıdığınız var bence hiç.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Temmuz 2019