Seçim 2019 Sayfası

Süresiz nafakanın mağduru 2 milyon!

Boşanmalarda eşlere bağlanan ‘süresiz nafaka’ kangrene dönüştü, 2 milyon kişi mağdur. Bazı kadınlar nafakadan faydalanabilmek için sigortasız günlük işlerde çalışırken, bazıları da resmi nikah kıymadan evleniyor. Tekrar evlenen ve kendilerine yeni bir yuva kuran erkekler ise çocuklarının rızkını nafakaya veriyor.

12 Ocak 2019 Cumartesi 22:51
Süresiz nafakanın mağduru 2 milyon!

Boşanmalarda eşlere bağlanan ‘süresiz nafaka’ kangrene dönüştü. 1988 yılına kadar 1 yılla sınırlandırılan, ancak bu yıldan sonra düzenlemelerle ‘süresiz’ hale getirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adil bir hale getirileceğini söylediği 'süresiz nafaka' yüzünden 2 milyonun üzerinde vatandaş mağdur.

Mağdurlar platform kurdu

Hayatını eşinden gelen ödemelerle devam ettirmek zorunda kalanların yanı sıra, süresiz nafakayı cezalandırma ve sömürü aracına dönüştürenler de var. Bağlanan nafakayı kaybetmemek için resmi nikahsız evlenenler, kayıt dışı sigortasız çalışanlar da uygulamanın diğer yan sorunları. Seslerini duyurmak için “Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu” adı altında organize olan nafaka mağdurları ile görüştük. Üyeler arasında düğün gecesi eşinin ailesi tarafından darp edilen da var, nafaka ödeyebilmek için varını yoğunu satıp işsiz kalan da.

Ömür boyu maaş için evlendi

Nafaka mağdurlarından birisi görme engelli Abdullah Aksoy. 2008 yılında akrabalarının önerisiyle evlendiğini söyleyen Aksoy, hikayesini bize şöyle anlatıyor: "Bir yıl geçmeden hiçbir sebep yokken eski eşim ayrılmak istedi. Resmen ömür boyu maaşa bağlanmak için evlenmiş. 10 yıl önce mahkeme 200 TL nafakada karar kıldı. Kendisi kafelerde günlük olarak çalışıp garsonluk yapıyor. 2013 yılında yeniden yuva kurdum. Eşim de engelli. 4 yaşında bir çocuğumuz var. Onun kreş masrafı, ev taksiti ve bir de 10 yıldır ödediğim nafaka belimizi büktü. Kamu çalışanı olduğum için sicilime işlenmesin diye nafakayı bir gün bile geciktirmeden ödedim."

Bir buçuk ay evli kaldık

Evlendiği ilk gün eski eşinin ailesi tarafından darp edildiğini söyleyen Zafer Çalışır ise yaşadıklarını şöyle anlattı: "2014 yılında iki düğünle evlendim. Düğün gecesi eşimin ailesi takılan takılara el koyarak kayıplara karıştı. Bir buçuk ay sonra eski eşim ayrılmak istedi. Mahkeme 200 TL nafaka bağladı. Hayatında yeni birisi var ve aynı zamanda günlük işlerde çalışıyor. Ben de yeniden evlendim. Sekiz aylık çocuğum var. Onun masrafı ve ev kiramız oldukça fazla. Sadece bir buçuk ay evli kaldığım bir kadına çocuğumun rızkını veriyorum."

Şiddet gördüm

Sinop’ta eşinden şiddete uğradığı için 2014 yılında ayrılan Ferhat Akyıldız, "2013’te evlendik. Eşimin psikolojik sorunları vardı. Uyurken boğazıma yapışıyordu. Çok kez tedavi ettirmeye çalıştım. Ancak çabalarım sonuç vermedi. Aşçılık yapıyordum. Psikolojim bozuldu işsiz kaldım. Mahkeme ilk etapta 250 TL nafaka bağladı. İtiraz ettikten sonra ise 9 bin TL peşin ödeme dediler. Ne işim ne de malım var. Ya hacze gidecekler ya da hapse gireceğim. İnsan öldürmedim. Sapıklık yapmadım. Yeniden de evlenemiyorum" şeklinde konuşuyor.

Tüm hayatım bitti

Sadece 6 aylık bir evlilikten sonra 14 yıldır eski eşine nafaka ödeyen Aytekin Toprak ise, "2004’te şiddetli geçimsizlikten boşanma davası açtık. Mahkeme 3 yıl bizi boşamadı. Ancak o süre içerisinde de nafaka ödedim. İlk etapta 150 TL olan miktar her yıl artırılmaya gitti. Şimdi 320 TL ödüyorum. Güngören’de ablamın evinde kalıyorum. Akrabalarımın yanında günlük işler yapıyorum. Nafaka parasını ailemin desteğiyle ödüyorum. Eski eşimin üzerine bir şey kayıtlı değil ama babasının durumu oldukça iyi. Zonguldak’ta yaşıyor. 14 sene önce yaptığım erken evlilik tüm hayatıma neden oldu. Tekrardan yuva kurmaya korkuyorum" diye konuşuyor.

Ankara’ya çıkarma yapacaklar

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile mağdurları umutlandırdı. Ömür boyu nafakanın yanlış olduğunu belirterek, “Tarafların mağduriyetlerine sebep vermemesi ve kadının mağdur olmaması için hakkaniyetli bir çözüm bulunacak. Biliyorsunuz Aile Bakanlığı ile burada bir çalışma yaptık. Bu hepimizi ilgilendiren ortak bir konu. Bu konuda Yargıtay, Aile Hakimleri ne diyor bunlara bakmalıyız. İsviçre’den almışız. Onlar değiştirmiş ancak bizde aynı kalmış. Kanun organik bir canlıdır. Kanun ne insanın gerisinde kalacak ne önünde yer alacak. Tüm tarafları dinleyip yeni mağduriyetler oluşturmamak için ortaya bir düzenleme çıkaracağız. 2019 yılında Nafaka konusu siyasetin gündemine teklif olarak Meclis’e gelecek” dedi.

Bu açıklama ile umutlanan mağdurlar, yasanın bir an önce çıkarılmasını istiyor. 15 Ocak’ta, Ankara’ya çıkarma yapmaya hazırlanan nafaka mağdurları, siyasi partilerle görüşerek taleplerini aktaracak.

Kaynak: Yeni Şafak

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ocak 2019 Cumartesi 22:51

YORUM YAZ

 • MühimMühim3 ay önce
  Diyorlarki Kadın üstündür. Bu her şekilde 1. Öncelik. Yani bir şey yapsalar bile pozitif AYRIMCILIK yapaçak, haklı kimdir bakmayacaz. Tabi birde bu konu bekleyebilir. Poşet konusu çok önemli. Çünkü sıfır atık konusu, üstün bir cins olan kadınların
 • Adalet Adalet 3 ay önce
  Kadını korumak kırmızı çizgimiz. Diyor Adalet bakanı. HAKLI önemli değil yani KADIN önemli. Görünmüyor adaleti.
 • AnigzelAnigzel3 ay önce
  Mağdur iseler hükümet neden düzeltmiyor demekki bilmediğimiz şeyler var??? yada memnunlar?
 • mborazmboraz3 ay önce
  çok sorun var bu memlekette hiç biri yapılmadı doğru dürüst satmakdan baş ka ne yapıldıki kamu mallarını 16 bende verdim akp kesintisiz ama bu sefer asla işsiz babayım 51 yaş 52 bekliyorum türemiş vatandaş olarak EYT ANKARA sosyal güvencem bileyok bu ül kenin vatandaşı olarak ama süriyelere var bütün sosyal haklar bu isyanım işsiz baba olmakdan bu ülkede o kadar madur insan varkibunlardan biriside bizler EYT 4 oy
 • AHMEDAHMED3 ay önce
  " Boşanan bazı kadınlar da nikah kıydırmadan evleniyor "diyor haberde. Yani birinci kocasından aldığı nafakayı ikinci kocasına yediriyor. Adam cinayet işlemez mi yahu? Zaten işliyorlar.
 • aliali3 ay önce
  bu kötü bir mağduriyet.ama"Bazı kadınlar nafakadan faydalanabilmek için sigortasız günlük işlerde çalışırken..." sözü ve iddası hükümetin bol keseden ve yerli yersiz yaptığı sosyal yardımlar için de geçerli.taşı sıksa suyunu çıkaracak kadınlar ve erkekler yardım alıyor ve sigortasız iş peşinde koşarak çalışıyorlar.sosyal yardım alanlar bila bedel çocukları da dahil kamu işlerinde çalıştırılmalıdır.
 • ne müslüman oldun, ne de hristiyan!ne müslüman oldun, ne de hristiyan!3 ay önce
  Allah 3 aylık iddet süresi nafakasını mecbur kılmış; sen onu geberene kadar yaptın! avrupa topluluğu hatırına yeni bir din uydurdun! Başına gelecekleri bekle; dünya ve ahirette.. (Evlilik müessesesi yıkılyor, ibnelik tavan yaptı)
 • Hasan AliHasan Ali3 ay önce
  Konuş,konuş fayda yok.
 • İntertiumİntertium3 ay önce
  Dağ fare doğurmasinda pek çok kez yaptığınız gibi

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Nisan 2019