Süresiz nafaka zulmü Haçlı Batı'dan ithal

Türkiye’de aileleri yıkıma sürükleyen yanlış hukuki uygulamalar arasında yer alan süresiz nafakanın Haçlı Batı’dan kopyalandığı ortaya çıktı. Geçmişte ‘1 yıl’ olarak uygulanan nafakanın 1988’de, İsviçre Medeni Kanunu kopya edilerek ‘süresiz’e çevrildiği öğrenildi.

23 Mayıs 2019 Perşembe 09:32
Süresiz nafaka zulmü Haçlı Batı'dan ithal

Türkiye’de yuvaları darmadağın eden hukuki uygulamaların menşeinin Haçlı Batı olduğu tek tek ortaya çıkıyor. Avrupa Konseyi Sözleşmesi baz alınarak yasalaştırılan 6284 sayılı kanunda olduğu gibi, nafakanın süresize çevrildiği yasanın da Hristiyan Batı’dan kopyalandığı tespit edildi.

Medeni kanunun adı Türk, kökeni Batı

Boşanma sonrasında erkeğin, eski eşine aylık para ödemesini içeren nafaka uygulamasıyla ilgili tarihi belgeye ulaşıldı. Türkiye’de aileleri yıkıma sürükleyen yanlış hukuki uygulamalar arasındaki süresiz nafakanın Haçlı Batı’dan kopyalandığı ortaya çıktı. Aileleri tüketen, yargıyı kilitleyen, avukatları zenginleştiren, cinnet-cinayet vakalarını, boşanmaları, zinayı, kayıt dışı istihdamı artıran ve boşanma sonrasında yeniden evlenmenin yolunu tıkayan süresiz nafaka uygulamasının İsviçre Medeni Kanunu kopya edilerek yasalaştırıldığı saptandı. Cumhuriyet dönemi boyunca Türk Medeni Kanunu’nun (TMK) 144’üncü Maddesi gereği “en fazla 1 yıl” olarak uygulanan nafakanın müebbet hale getirildiği 1988 yılında, Hristiyan İsviçre’nin Medeni Kanunu’nun 152. Maddesinin baz alındığı öğrenildi.

Batı kopyası vurgusu

TBMM arşivlerinde yer alan 07/101-2127/01005 sayılı belge, nafakanın süresizleştirildiği kanun tasarısı metnindeki “Batı kopyası” vurgusunu aleni olarak gösteriyor. TMK 144’ün değiştirilerek nafaka süresinin müebbete çevrilmesiyle ilgili TBMM’ye sunulan 11.02.1988 tarihli kanun tasarısının 6’ncı maddesinde Batı’nın etkisi net olarak ifade ediliyor. TBMM’nin 13’üncü döneminde Başbakan Turgut Özal imzasıyla yayımlanan “743 Sayılı Türk Kanunu Medenîsinin Bazı Maddelerinin ve 818 Sayılı Borçlar Kanununun 49’uncu Maddesinin Değiştirilmesine Dair Kanun Tasarısı ve Adalet Komisyonu Raporu (1/392)”nun 6. Maddesi şöyle:

Bu madde ile Türk Kanunu Medenîsinin 144’üncü maddesi değiştirilmektedir. Mevcut metindeki kusursuz eşin boşanma davası neticesinde yoksulluğa düşmesi halinde diğerinin ona bir sene süre ile nafaka ödemeye mahkûm edileceği hükmü değiştirilerek bir yıllık kaydın adalete uygun düşmediği nazara alınıp, kaynak İsviçre Medenî Kanununun 152’nci maddesine uygun olarak süresiz nafaka mecburiyeti esası kabul edilmiştir.

6284 Batı’dan yanlış kopya

6284 de Haçlı Batı’dan kopya

Haçlı Batı’dan kopyalanan kanunların aileleri paramparça ettiği Türkiye’de, 2012 yılında çıkarılan 6284 sayılı kanun da Avrupa Konseyi Sözleşmesi baz alınarak hazırlanmıştı. 6284’deki Haçlı etkisi, Akit’in 10 Kasım 2017’deki “6284 Batı'dan yanlış kopya” manşetiyle gündeme taşınmıştı. Eşiyle tartışan erkeklerin bir şikayetle delil ve belge aranmaksızın “şiddet”le suçlanarak 6 ay evden uzaklaştırılmasını sağlayan 6284 sayılı kanun sonraında hem boşanmalar, hem de kadına şiddet vakaları büyük oranda artmıştı.

2 vekil bugünü 30 yıl önceden görmüş! Süresiz nafaka felaketimiz olur

Vekiller, yuvaları yıkar uyarısı yapmıştı

Nafaka süresini müebbete çeviren kanun tasarısına 1988 yılında karşı çıkan 18. Dönem Milletvekilleri Abdullah Ulutürk ve Ali Şahin, bugünü adeta 30 yıl öncesinden görerek, “aile düzeni yıkılır”, “boşanmalar artar”, “evlilikler azalır”, “gayrimeşru ilişkiler çoğalır”, “Bu yasa felaketimiz olacaktır” şeklinde ikazlarda bulunmuştu.

Süresiz nafaka zulme dönüştü

FARUK ARSLAN
Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Mayıs 2019 Perşembe 09:32

YORUM YAZ

 • Anigzel Anigzel 27 gün önce
  Sayın akit yazarları hükümet konuya kör ve sağır belkide aileyi yok ederek muassır medeniyet oldğumuzu sanıyor
 • mehmetmehmet27 gün önce
  Türkiye’de aileleri yıkıma sürükleyen, aileleri yıkan ve parçalayan yanlış kanunları kim çıkardı. Kocayı imha eden, kadını ihya eden bu zalimce kanunları meclisten kim geçirdi? Mesele yalnız süresiz nafaka mı? Bu konudaki zulüm ve adaletsizlikler arşı ala’yı titretecek noktayı çoktan aşmıştır.6284 sayılı kanun çıktığından beri sayısız insan, erkek, kadın, çocuk öldü, öldürüldü. Sayısız aile param parça oldu. Bunların vebalini kim ödeyecek. İyi ki ölüm var, zalimler için yaşasın cehennem.
 • Sevim BALALSevim BALAL27 gün önce
  Sayın Faruk Abi,Benim Eşim 31yillik evliliğini,3Agustos 2018 de yıktı bi hiç uğruna..Bana uyguladığı psikoloji baskı dan dolayı yüzümun akıyla kurtulduguma şükür ederek,17Yasinda evlendirilen ben çocukluğumu-gencligimi çalan,5çocuk verdiğim Adamda ne evlendirildigimde bana alınan 7tek bileziği, ne kendisinin dile getirdiği nikah ahdi 200gram mehri nede çocuklarım doğduğunda Hediye diye verdiği 20ser gramlık bilezikleri ...alamadım. Beraberken zaten gün göstermeyen adam, anlaşmalı boşanma deyip büyük çocuklariminyanında dilekçeyi kendi istediği hazırlayip,iki küçük küçüğün vilayetini bana verip, 400er nafakayi verim diyen adama çocuk lar bu yetmez dediğinde, o Babasının yetim ayliginida alır diye buna razı oluyor.oğlum Arabanın birini ver onlar 3kişi ulaşıma çok para gider der ama yalvarması havada kalır. Ben SGK dan gelen cevabı (28kasinda itbarenyetim ayligini Alabilirsiniz)çocuklara söyledim Ekim 27de,O 31ekimde dava açar eski eşime verdiğim nafakadan sonra ben Mağdur oluyorum.o aldığı yetim ayligiyladarefah içinde yaşıyor. Yalanı söylüyor. Oysa o güne kadar detmedigini,oğlum kızım da maddi desdek gördüğümü biliyor.Kızımın birinin 2009yilinda Kanser olup, 2013 yılında kemoterapisi bitsede bakımında halen itina gösterildiğini biliyor baba, 700u buluyor kızımın masrafı, ben 49yasinda ,Çocuklar biri14 yaş biride13yas, ben nasıl bir işte çalışa bilirim.16Mayista Hakime Hanım Davayı Reddetti. Ama ona güvenmiyorum, pekiiii şimdi devlet keserse ben ne yapacam..çocuklar 18 yaşını doldurduğunda ne yapacam.okumalarına hiç yanaşmıyor oysa bizi ihmal edip abisinin çocuklarıni okutan bi baba...İste benim gibi Mağdurlar ne olacak. Ne çalıştığı sürece ne emekli Maaşını bilmez idim ben başkası aracılığıyla ogrenirdim. 4bin beşyüz Maaş alan taşınır taşınmaz malvarlığı bi adam... Ben ise Merhum babamın mirası olan ev ve maaş... Siz yazarlar basın barı araştırıp Mağdurlarin yanında olun.
 • abdrhmnabdrhmn27 gün önce
  1 saatte meclisten geçen 25 kuruşluk naylon poşet kanunlarıyla uğraşıp milletin nefretini kazanan akp böyle bir sürü çarpık bozuk kanunları düzeltmeyeneden el atmıyor. sonrada kalkmış milletten oy istiyor. sonrada seçim sandıkları arasında oy eşeleniyor. akp artık kendine gel bu millet sana bu oyları boşuna vermedi.
 • MagdurMagdur27 gün önce
  Daha fazla komuoyu olusturarak secim öncesi yasanin cikmasini saglayalim
 • Mustafa EdizMustafa Ediz27 gün önce
  Kendi öz çocuğumuza 18 yaşına kadar elin çocuğuna ölene kadar nafaka. Biz çalışıyoruz köle gibi yıllarca iflahımız kesildi yeter artık. Kadınlarda gitsin çalışsın hem erkeğe hayatını zehir et hemde emekli maaşı gibi ödeyelim
 • AkilAkil27 gün önce
  Haçlı aldık ama batıda ömür boyu bir nafaka yok 6/12yada Türkiye de görüyorum çocuk varsa ona ödenir çocuk yoksaçalışıyorsa hiç çalışmıyorsa bir sene ödenir o zaman için de iş bulur
 • MesutMesut27 gün önce
  Ben eşimin kardeşinden biliyorum adam 8 yıldır hem çocuğa hem kadına para yatırmak için ne yapacağını şaşırıyor parayı yatırmadığı zaman kadın şikayet ediyor ve nezarete atıyorlar taki para yatana kadar rahmetli kayın pederden kalan emekli maaşı ile kayınvalide bakıyor ona da ayrılıp hakimin boşamadığı kadın ise sadece onu SÜRÜNDÜRECEĞİM diyor ha birde kadın kayınçonun evinde oturuyor hukuki açıdan yardım edebilecek biri varmı
 • FerhatFerhat27 gün önce
  Velayet davalari, süresiz nafaka, bosanma davalari hepsi iblisin masonik yasalari batidan ithal. Bizimkilerde masallah eline kuran alarak sureti haktan gözüküyorlar, fakat özünde iblisin varisligini yapmaktalar. Sadece bizim gibi sefihler iki süslü kelime ve siire kanip birilerini Halife ilan ediyoruz. Bu memletket tanzimat ve mesrutiyet döneminden bu yana masonik ve siyonist derin güclerin vesayeti altinda. DolayisiylaCHP yada AKP yönetimde olmasi hic bir sey fark etmiyor, zira bunlar misyonlari gerefi liberal islamcilk yada liberal ulusalcilik yapmalari gerekiyor. Kisacasi meclis catisi altindaki proje patilerin hepsi LIBERALIZM isimli bozuk düzenin dahilinde hareket etmeleri gerekiyor. Zaten bunu Bükselli/kasimpasali apacik beyan etti, islam 1400 yil öncesi gibi uygulanamz ve islam in güncellenmesi LGBT nin karunup tesviklenmesi ve feminizmin hukuken güclendirilmesi gibi safsatalari. Bu zaat inkilabi gerceklestiren Karanlik prens den hic bir farki yok, fakat siz uyuyun daha.
 • AviniAvini27 gün önce
  19 yıldır boşanamıyyorum / bunun vebali kimin

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Haziran 2019