'Süresiz nafaka boşanmış kadınları nikahsız yaşamaya teşvik ediyor'

Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformu Kurucu Başkanı İlknur Birsel Büyükakça; 'Süresiz Nafaka' ya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Büyükakça; "Süresiz nafaka, boşanmış kadınları nikahsız birlikteliklere ve kayıtsız çalışmaya teşvik ediyor" dedi.

08 Aralık 2018 Cumartesi 12:32

Taha Emre ÖZDEMİR  ANKARA 

Erkeğin psikolojisi ile birlikte hayatını alt üst eden ve aynı zamanda boşanmış kadınları nikahsız birlikteliklere ve kayıtsız çalışmaya teşvik eden  'Süresiz Nafaka', on binlerce insanı mağdur ediyor.

Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformu KurucuBaşkanı İlknur Birsel Büyükakça ; erkeği, bir ay evli kalsa dahi ömür boyu nafaka ödemeye mahkum eden 'Süresiz Nafaka'ya ilişkin açıklamalarda bulundu. Büyükakça, süresiz nafakanın boşanmış kadınları nikahsız birlikteliklere teşvik ettiğini vurgularken aile yapısını da yok ettiğini dile getirdi:

Büyükakça: Biz nafakanın kaldırılmasını değil kriterlere göre düzenlenmesini istiyoruz

"Süresiz nafakanın gerekçesi kadının boşandığı için yoksulluğa düşmesidir. Bunda evlilik süresi, yaş, kriter, sağlık gibi hiçbir şey ayırt edilmeden; kadının eğer bir işi yoksa ya da asgari ücretle çalışıyorsa ona 'Ömür Boyu' nafaka bağlanmaktadır. Burada sıkıntı nafakanın 'Süresiz' olmasıdır. Biz nafakanın kaldırılmasını talep etmiyoruz. Nafakaya kriterlere göre süre sınırlama getirilmesini ve bunun bir yılla beş yıl arasında değişmesini istiyoruz. Yani mesela çocuksuz boşananlarabir yıl nafaka ödensin. Çocuklu olanlarada beş yıl ödensin. Bu ikisinin arasındaki yıllarda; yaşı, sağlığı, işgücü ve çocuk sayısı gibi kriterlere göre değerlendirilsin."

"Süresiz nafaka boşanmış kadınları nikahsız birlikteliklere teşvik ediyor"

"Ayrıca bu yasanın en olumsuz tarafı kadını nikahsız birlikteliklere ve kayıtsız çalışmaya teşvik etmesidir. Bu durumda erkeğin psikolojik olarak çökmesine neden oluyor. Sonuç olarak ise aile yapısının yıkılmasına geliyoruz."

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 08 Aralık 2018 Cumartesi 12:32

YORUM YAZ

 • ADALET YOKSA ZULÜM VARDIRADALET YOKSA ZULÜM VARDIR3 ay önce
  Bu konu on yıllardır gündemde. Hakimlerin vurdumduymaz tavırları yüzünden her davada erkek mutlaka ve mutlaka kusurlu çıkarılıyor ve süresiz nafakaya hükmediyor. Bunun sonrasında ise hukuksal süreç sadece nafaka miktarını artırma yönünde çalışıyor.
 • ADALET YOKSA ZULÜM VARDIRADALET YOKSA ZULÜM VARDIR3 ay önce
  Nafakaya hükmedilmeyen dava yok denecek kadar az. Nafakanın azaltıldığı veya kesildiği bir hukuksal süreç ise sadece hayal. Lütfen kesinleşmiş kararlara bir göz atın. Bu konu "OLGUNLAŞMA" sürecini çoktan bitirdi hatta "ÇÜRÜDÜ" ve artık etrafa kötü kokular ve hastalık saçan bir zulüme dönüştü...
 • NecatiNecati3 ay önce
  Allah bu millete müslüman idareciler nasip etsin.
 • MertMert3 ay önce
  Ne zaman bitecek bu nafaka zulmü yeter artır 100 günlük icraatta olacak dediler olmadı martta seçimden önce olur inşallah onlar sözünü tutmazsa bende tek partim olan ak partime Malesef vermiyecem bizi oyalıyorlarmı aile bakanı nın bu konudaki görüşlerini hiş duymadım
 • SedatSedat3 ay önce
  Bırakın boşanmış kadınlar evlenmesin.... Atalarımız boşuna bekarlık sultanlıktır dememiş:)
 • Süleyman ÜstündağSüleyman Üstündağ3 ay önce
  kıymet li birsel ilknur hocam çok tesekkur ederız hıslerımıze tercuman oldunuz
 • Adem yılmazAdem yılmaz3 ay önce
  Neden hep kadın hakları hani erkek hakları hani insan hakları süresiz nafaka zulümdür çiledir iki milyonu geçen nafaka mağduru var bizlerde insandan sayılalım süreli hakkaniyetli adil nafaka yasası istiyoruz sayın yetkililer
 • İmanlı ülkücüİmanlı ülkücü3 ay önce
  Rast gele konuşanlar,ağzından çıkanı kulağı duymayanlar acaba denemesini mi yapmışlarki herkes için kesin konuşuyorlar?
 • MaalasefMaalasef3 ay önce
  Korkarım gavur kanunlarını değiştirmek gibi bir niyeti yok. Kudretli iktidarın.
 • Ahmet BEBEK Ahmet BEBEK 3 ay önce
  Ben %56 ömürboyu çalışamaz engelli raporum ömür boyu nafaka ödemeye mahkum edildim 12 yıldır nafaka ödüyorum emekliyim başka gelirim barınacak evim yok bakıma muhtacım huzurevinde kalıyorum SÜRLİ NAFAKA KANUNU acil çıksın istiyorum kanser tedavisi görüyorum engelliler nafaka ödemez maddesi kanunda yeralsın istiyorum
 • LEVENTLEVENT3 ay önce
  SENİN KIZKARDESİN DE BOSANSIN SEN ÖYLEMİ DÜŞÜNÜRSÜN YANİ BAŞINA GELECEKKİNE OLDUGUNU DAHA İYİ ANLARSIN1 SENE 5 SENE Yİ
 • abdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddinabdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddin3 ay önce
  öyle bilmeden, tanimadan, görücü usulü evlenmeyeceksin ki; hayatin boyunca cile cekmeyeceksin! (bu sözlerim hem kadina hem erkege.. En dogrusu; evlenmeden önce huyunu suyunu iyice ögreneceksin hatta ezberleyeceksin, ara sira tesriki mesaide bulunacaksin ki;Sonra aglamayasin.. dimi ama....?:)
 • AHMETAHMET3 ay önce
  Psikolojisi bozuk, sorunlu bir kızı ailesi evlendiriyor..Adam daha sonra gerçeği anlıyor ve boşanma davası açıyor. Kanunlarımıza göre kusur kadında dahi olsa bu durumda olan kadına kocası 5 yıl zorunlu nafaka ödüyor.Kadının ailesi için iyi bir emeklilik.Gelir kapısı.
 • magdurmagdur3 ay önce
  yazıktır günahtır ya, böyle yasa mı olur. bu yasayı çıkaranlar ölüp gidinceAllah huzurunda nasıl hesap verecekler...
 • salim koçdemirsalim koçdemir3 ay önce
  18 yaşında kadın evlenip hemen boşansa bile ömür boyu emekli maaşı alır gibi nafaka alıyor, bu nafakayı ödemeye mahkum olan erkek, tekrardan nasıl evlensin yuva kursun, düğün yapsın, çocuk yapsın, nerde bunları yapmak yiyecek ekmek bile bulamıyor, hele işssiz kalıncada bu ödemeler devam ettiği için 3 ay ödemeyemese hapis cezası var, ne güzel adalet değil mi.
 • cavit sağlamcavit sağlam3 ay önce
  kadının tanrılaştırıldığı bu yasalar yüzünden arkeğin aile içindeki baba rolü tamamen bitmiştir. erkekler süs köpeğinden ve bankamatikten başka birşey değil artık. ve bunu yasa eliyle yapan da hükümet
 • talha velidtalha velid3 ay önce
  100 günlük icraat programında süresiz nafaka ile ilgili düzenleme yapılacaktı ne oldu acaba, yine sonu gelemeyen komisyonlara mı gömüldü bu iş, yeter artık bu zulüm bitsin.
 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş3 ay önce
  BU KADAR BÜYÜK OYLA İKTİDAR OLAN AKP DEVLETİHALA BİR KANUN ÇIKARTMADI BU KONUDA. FAKAT SEÇİMLERDE MİLLET ONA KANUN ÇIKARTIP OY ATMAYACAK.
 • veliveli3 ay önce
  islamda mehr nafaka ve tazminat varnafaka, boşanma sonrası meyl müddeti ile sınırlıdır, 4 ay 10 gün, hamile ise doğuma kadar.Daha birçok detay var. Yürürlükteki hukukta bolca zulüm var...
 • ÖmerÖmer3 ay önce
  Bir bilene sorulmadan ben yaptım olmamalı.. Ülkemizdeki çoğuşeyde bir olay oluyor ondan sonra düşünülmeden böyle yasalar çıkarılıyor mu.. Niçin herhanği bir konuda muhatabına sorulmadan avrupa birliğinin aklıyla birşeyler bu millete yapturılmaya çalışılıyor....

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Mart 2019