Sultanahmet Camii'ndeki görüntüye dair açıklama geldi

Sultanahmet Camii'nde yapılan restorasyon çalışmaları sırasında kırılan pencere bloklarının Osmanlı'dan kalma sanılması, tartışmalara neden oldu. İstanbul Vakıflar Birinci Bölge Müdürü Mürsel Sarı, "Bunlar 1960'lardan sonra yapılmış ve orijinal olmayan yapılar." dedi.

20 Mayıs 2019 Pazartesi 15:52
Sultanahmet Camii'ndeki görüntüye dair açıklama geldi

Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından tarihi yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa'ya yaptırılan ve 6 minaresiyle bilinen 400 yıllık Sultanahmet Camii'ndeki restorasyon çalışmaları 2017 yılının Temmuz ayında başladı. Vakıflar Birinci Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda caminin tamamı için çalışmalar başlatıldı. Cami kubbesinden başlatılan çalışmalar daha sonra minare ve dış cephede de devam etti. Cami avlusunun onarımına ise geçtiğimiz haftalarda başlandı. Çalışmalar kapsamında önce avlu duvarlarının bulunduğu bölgeye iskele kuruldu. Ancak iskele kurulurken tarihi cami avlusunun pencerelerindeki Osmanlı'dan kalma sanılan beton blokların kırılarak iskelenin tutturulması tartışmalara neden oldu. 

-sultanahmet-camiinde-tartisma-yaratan-restorasyon-_7422_dhaphoto5

"1960'dan kalan yapılar"

DHA'nın haberine göre, restorasyonla ilgili bilgi veren İstanbul Vakıflar Birinci Bölge Müdürü Mürsel Sarı, çalışmaların bilim kurulu gözetiminde titizlikle devam ettiğini söyledi. “Pencere dediğiniz yerlere biz 'içlik' ve 'dışlık' diyoruz. İşte bunları söktük" diyen Sarı, "Bunlar, 1960'lardan sonra yapılmış ve orijinal olmayan yapılar. Sosyal medyada az önce baktık. Birisi, '414 yıllık pencereyi ne yaptın' diye soruyor. Bu orijinal değil ki. Bunlar çimentodan yapılmış donatılar. Biz bütün çimentoları yapıdan uzaklaştırıyoruz. Çünkü günümüz restorasyon tekniğine zarar veriyor. 14.11.2011 tarihinde bilim kurulu tarafından alınan karar var. Bu kararda, 'Çimentolu niteliksiz içlik ve dışlıkların sökülmesine' diye karar vermiş. Karara göre bir numune yaptık ve restorasyonda bunları yapıya uygulayacağız. Şimdi tüm bunları bilmeden sosyal medyada paylaşmak, başta vakıflar çalışanı olarak emeğimize saygısızlıktır. Ayrıca bilim heyeti hocalarımızın bilimine ve ilmine yapılmış saygısızlıktır. Bakın biz burada çelik platform koyduk, alttaki orijinal döşemelere zarar vermesin diye ahşap takozlar koymuşuz" dedi.

-sultanahmet-camiinde-tartisma-yaratan-restorasyon-_7422_dhaphoto3

"2 yılı aşabilir"

Mürsel Sarı, “Başlarken 4 yıl diye öngörüde bulunmuştuk. Şimdi 2 yılı geride bıraktık. Ama çalışmaları 2 yılın üzerinde olabilir. Çalışmalar titizlikle devam ediyor. Çünkü söz konusu yer Sultanahmet Camii. O yüzden de titiz çalışmak lazım. Çalışıyoruz da. Amacımız en kısa zamanda buranın restorasyonunu bitirmek. Şu ana kadar yüzde 30'ları geçmişizdir" ifadelerini kullandı.

-sultanahmet-camiinde-tartisma-yaratan-restorasyon-_7422_dhaphoto2

-sultanahmet-camiinde-tartisma-yaratan-restorasyon-_7422_dhaphoto1

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Mayıs 2019 Pazartesi 15:52

YORUM YAZ

  • mustafamustafa29 gün önce
    YAHU ŞİMDİ AVRUPADA DİYECEM AMA AVRUPAYA GİTMEYE GEREK YOK. ŞURDA AHIRDAN BOZMA BİR KİLİSEYE BU MUAMELEYİ YAPSA BİR KURUM. O KURUMUN AŞINDAKİ AMİRİNDE ÇALIŞANLARININDA ANASININ AVRADININ EVİNE HUCÜM EDER BÜTÜN GAYRİMÜSLÜMLER VE BATI. AMA İŞ BİZİM CAMİMİZE GELİNCE KÖPEK KULÜBESİ KADAR DEYERİ YOK. ADAM DİYORKİ O ORJİNAL DEĞİL ONDAN SÖKTÜK PEKİ ULAN İT SOYU ORJİNALİ NERDE. YARIN ÖBÜRGÜN BİRİ ÇIKIP YAHU SİZİN SULTAN AHMET ÇAKMA BİZ ONU SÖKE SÖKE TAŞID AVRUPAYA GÖTÜRDÜK DERSE HİÇ ŞAŞIRMAM. YILLARCA ÇİNİLERİ VE SEDEF KAKAMALARI BÖYLE O SAHTE BU SAHTE DİYE DİYE SÖKÜP GÖTÜRDÜLER.BU TERBİYESİZLİĞİN BU İŞGÜZARLIĞIN HESABI SORULMALI. HER DEM TARİHTEN VE MİLLİYETÇİLİKTEN VE DİNDEN DEM VURAN SAYIN CUMHURUM TARİHİMİZİN VE İBADETHANELERİMİZİN İÇİNE RESTERASYON ADIYLA SIÇILIP HAKARET EDİLİYOR. RESTERASYONMU YOKSA HIRSIZLIKMI YAPILDIĞI GÖZLER ÖNÜNDE NASIL OLUYORDA BUNLAR DENETLENMİYOR.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Haziran 2019