• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Skandal muz videosu için harekete geçildi! Göç İdaresi kararını açıkladı

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü sosyal medyada dolaşıma sokulan provokatif paylaşımlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Yeniakit Publisher
2021-10-27 23:33:00 - 2021-10-28 07:10:09
Skandal muz videosu için harekete geçildi! Göç İdaresi kararını açıkladı

Göç İdaresi'nden yapılan açıklama şöyle: Bir sokak röportajında yer alan “Ben muz yiyemiyorum, siz kilolarca muz alıyorsunuz…” söylemi sonrası yabancı uyruklu olduğu değerlendirilen kişilerce muhtelif sosyal medya platformlarından provokatif amaçlı “muz yeme” eylemi içerikli video ve paylaşımın dolaşıma sokulduğu görülmüştür.

Emniyet Genel Müdürlüğümüzün ilgili birimleri tarafından bahse konu provokatif paylaşımlara ilişkin yürütülen çalışmalar sonucunda elde edilen ilk bulgular doğrultusunda yabancı uyruklu 7 şahıs yakalanmış olup adli işlemlerinin tamamlanmasının ardından haklarında sınır dışı etme işlemleri başlatılacaktır.

Söz konusu provokatif paylaşımların tüm boyutlarıyla ortaya çıkarılması ve bu paylaşımları yapan tüm şahıslar hakkında gerekli adli ve idari işlemlerin titizlikle ve eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Ne olmuştu?

Bir sokak röportajında Suriyeli mülteciye "ben muz yiyemiyorum, siz kilolarca muz alıyorsunuz" diyen vatandaşın videosu sosyal medyada olay oldu. kendilerine muhacir sıfatı yakıştırılan ama buna layık olmadıklarını isphatlayan Suriyeli bazı densiz mülteciler, TikTok'ta başlattıkları akımda dalga geçerek muz satın alıp, yedikleri görüntüleri paylaştıkları görüldü. Türk ekonomisiyle dalga geçme densizliğine başvurarak paylaşımlar yapan Suriyeli bazı mültecilerin fotoğrafları, bazı provokatörlerce de beğeni aldı. Suriye uyruklu olduğu tahmin edilen bir TikTok kullanıcısı, alaycı bir tavırla Türk taklidi yaparak "Biz Suriyeli değiliz, herkese bir parça" dediği görüntüleri paylaştı. Tiktok'ta Ahmad Aldaaor isimli Suriye uyruklu kullanıcı ise Türkiye ile dalga geçen bir video montajı paylaştı.

Muzu çalınan adama 'Özgür Suriye Ordusu' bayrağı koyan Suriye uyruklu olduğu iddia edilen kişi, maymuna da Türkiye bayrağı yerleştirdi. O montaj da tepki çekti.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bamsıbeyrek

Bu Soros bu çocukları namuslari için savaşacak yerde gelmiş Türkiye'de türlü maymunluklar yapıyorlar gidin ilkönce namusunuzu kurtarın şerefsizler rahatlık biryerinize battı anlaşılan
 • Yanıtla

Fsm

Savaş bittiğinde, herkesi gönderin memleketlerine.. Vatandaşlık vermeyin. Benim Dedem, Babam bu ülke için hizmetler verdiler. Bu ülke kolay kurulmadı. Dışardan gelenler hazıra oturup, birde begenmiyorlar.olmaz..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23