• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Skandal bildiriyi hazırlamıştı... Akıl hocası bakın kim çıktı! "Darbe olmasa dış müdahale olacaktı"

Emekli Tuğamiral Ergun Mengi, darbe imalı bildiriyi emekli Koramiral Işık Biren'in tavsiyesiyle yazdığını söyledi. Işık Biren 12 Eylül darbesini meşrulaştırmak için, askeri müdahale olmasa Türkiye'ye dış müdahale olacağını iddia ettiği açıklamasıyla tanınıyor.

Yeniakit Publisher
2021-04-14 14:19:00 -

Savcılık sorgularının ardından emekli Tuğamiral Ergun Mengi tutuklama; diğer emekli amiraller de adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmaları istemiyle Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edildi.

Mengi’nin sevk yazısında, bildiriyi hazırlayıp taslak metin olarak “ADMEK-2” isimli WhatsApp grubunda yayınladığı ve yapılması istenilen değişiklikleri bildiri metnine ekleyerek metne son halini verdiği belirtildi.

Milliyet'in haberine göre, kamuoyunda Montrö Sözleşmesi’ne yönelik olumsuz algı oluşturabilecek gelişmeler nedeniyle denizci hassasiyeti kapsamında sözleşmenin önemine değinmek amacıyla bildiriyi hazırladığını savunan Mengi, “Bilgi notu hazırlamam yönünde sevdiğim komutanım olan Işık Biren tavsiyede bulundu. Bunun üzerine konusu sadece Montrö Sözleşmesi olan bir metin kaleme aldım” dedi.

Ardından emekli Amiral Feyyaz Öğütçü tarafından da bir taslak metin oluşturulduğunu kaydeden Mengi, “Bu metne de yine WhatsApp grubunda girdiler, çıktılar oldu. İlk Montrö konusunda taslağı ben hazırladığım için ikinci hazırlanan bu metin üzerime kaldı. Başka bir deyişle; bu metnin de daktilo memurluğu benim görevim gibi oldu” ifadelerini kullandı.

İkinci metinde ‘Sarıklı Amiral’ haberleri ile ilgili hassasiyeti dile getiren bir paragraf bulunduğunu ifade eden Mengi, “Bu paragrafta belirtilen ifadeler bana ait olmayan, grupta tartışılıp nihai hali verilen ifadelerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız da gerek Montrö Sözleşmesi, gerekse Sarıklı Amiral haberleri ile ilgili olarak bizimle aynı yönde endişesini dile getirmiştir. Yayımlamış olduğumuz dokümanda herhangi bir suç unsuru bulunmamaktadır” dedi.

12 Eylül'ü meşrulaştırıyor

Mengi'nin tavsiye aldığını söylediği Işık Biren, daha önce yaptığı açıklamalarda 12 Eylül darbesini meşrulaştırmaya çalışmıştı. Biren, "12 Eylül olmasaydı 13, 14 Eylül olurdu. Bizimki değil, başka türlü müdahaleler olurdu. 1979'da Afganistan, 1980'de Türkiye var. Hedef alınmıştır bunlar. Bunlar sızma stratejilerinin temeli. Adam PKK'yı neden eğitiyor kardeşim?" demişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kadir

Asacaksin bunlari hainler tabi kabiliyetli insanlar avukatlarida var nerden nasil yirtarim nasil kiviririm bilen insanlar bizimgibi olanlari sulu dereye goturup susuz getirebilecek insanlar ey turk milleti ne demek bilgin varsa ellbetteki var alt ust iliskisini dikkate alarak devleti yetkilileri bilgilendirmek rapor hazirlayip rapor sunmak başka birsey boyle olmaz kimsede duymaz yetkili makama bilgi arzolunur emekli birileri boyle yapiyorsa alinlarindan opelim ama millet icra makami degil sen darbe yaparsin millet arkandan gelir veya karsi koymaz sen bunu istiyorsun burada tehdit vardir icra makamini kucuk gorme dolayisyla hakaret vardir milleti korkutma vardir 104 amiral boyle diyorsa muvazzflarda boyle diyor bu kanaatteler diye mesajda verilmis oluyor .lami cimi yok bu bir baslangiçtir fiiliyata dokulmuş imzalar atilmiş ve gece yarisi yayinlanmiş .dusunce degildir ameliyedir gereği yapilmalidir
 • Yanıtla

Serhat

12 eylülü meşrulaştıran adamı dışarda tutarsanız ilk fırsatta aynısını yapar tabi
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23