• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Sınıfta kalanlar telafi sınavı mı giriyor? Bakan Tekin’den açıklama

Yeniakit Publisher
2024-06-15 22:28:00 -
Sınıfta kalanlar telafi sınavı mı giriyor? Bakan Tekin’den açıklama

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, dokuzuncu sınıflar için başlatılan sınıf tekrarı uygulamasıyla ilgili olarak telafi sınavlarının yapılacağının sinyalini verdi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ndeki değişikliğe ilişkin konuştu. Yönetmelikteki değişikliğe göre dokuzuncu sınıflarda 4 ders ve üzeri zayıfı olan 9’unsu sınıf öğrencileri sınıf tekrarı yapmıştı.

TELAFİ SINAVI MESAJI

Konuya ilişkin konuşan Tekin, telafi sınavlarının yapılacağı mesajını verdi. Tekin, “Sınıf tekrarıyla ilgili şu an okullarımızdaki işlemler tamamlanmadı. Karne sürecinin tamamlanmış olması okullarımızda bu anlamdaki telafi niteliğindeki süreçlerin tamamlandığı anlamına gelmez” ifadelerini kullandı.

BAYRAM SONRASINDA NETLEŞECEK

Telafi niteliğindeki sınavların yapılıp yapılmayacağı bayram sonrasında sınıfta kalan öğrenci sayısına göre belirlenecek. Eğitim danışmanları ve öğretmenler sınıf tekrarını doğru bir karar olarak değerlendirirken öğrenciler telafi sınavlarından yana.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Eğitim Danışmanı Nur Erdem Özeren, "Üniversitelerdeki bütünleme sistemi gibi öğrencilerin aklı başına sonradan gelmesi ve sonradan başına geldiğinde konuyu ele alması olarak yorumlayayım. Sınırda kalan, derslerinin genelinde aslında iyi olmasına rağmen yaşadığı çeşitli olumsuzluklar nedeniyle zorda kalan çocuklar için telafi, bir kurtuluş yöntemi olabilir. O yüzden telafi şeklini de buna göre ayarlamak gerekir." açıklamasında bulundu.

30 günden fazla devamsızlık yapan öğrenciler başarısız sayılarak sınıf tekrarı yapılıyor. Bu konuda herhangi bir af gündemde değil. Yusuf Tekin, "Devamsızlıkla ilgili de daha önce de söylemiştim herhangi af ya da benzeri düzenleme yapmayı düşünmüyoruz. Bunun altını çizerek söylemek istiyorum" demişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

MERYEM

Telafi sınavı yanlış bir uygulamadır. Kesinlikle olmamalı. Bu ülkeye bu kötülüğü yapmayın. Herkes üniversite okuyacaksa Ara elamanlar nasıl yetişecek. Ülkenin en büyük sorunu şuanda Ara Eleman sıkıntısıdır

Ayhan

Herseyi berbat ettiniz eğitim adalet ekonomi vs vs vs bu gidişle partiyi darmaduman edeceksiniz
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23