• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Sınavsız öğrenci alan liseler nasıl alacak 2020

Sınavsız öğrenci alan liselere kayıt işlemleri, sınavsız öğrenci alan liselere nakil işlemleri LGS sınavına girmeyen öğrenciler tarafından araştırılmakta. Merkezi Sınav LGS 20 Haziran’da yapıldı. LGS’ye girmeyen öğrencilerin liselere nasıl yerleşeceği merak edilmekte. Peki sınavsız yerleştirme nasıl olacak? LGS sınavına girmeyen öğrenciler sınavsız nasıl yerleşecek?

Yeniakit Publisher
2020-07-03 17:04:00 - 2020-07-03 17:08:17
Sınavsız öğrenci alan liseler nasıl alacak 2020

Milli Eğitim Bakanlığınca 8. sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınav 20 Haziran’da yapıldı. MEB, LGS sınav sonuçlarını 16 Temmuz’da açıklayacak.

LGS sınavına girmeyen öğrenciler sınavsız nasıl yerleşecek?

Yerel yerleştirme, okulların türü, okulların kontenjanı, okulların bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, öğrencilerin ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yapılacaktır. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara yerleştirme işlemi, il ve ilçe Millî Eğitim Müdürlüklerince belirlenen ortaöğretim kurumlarına açıklanan kontenjanlara göre yapılacaktır. Yerleştirme işlemleri, okulun bağlı bulunduğu Genel Müdürlük ile il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin sorumluluğunda Bakanlıkça yürütülecektir.Yerel yerleştirme işlemleri okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterlerine göre değerlendirilerek yapılacaktır.

Sınavsız öğreni alan liselere geçişler nasıl olacak?

Ortaöğretim kayıt alanındaki okullar arasında nakil ve geçişler, okulların açık kontenjanlarına göre şu kriterlere göre yapılacak.

Okul türlerinin her birinin kendi arasında her sınıf seviyesinde.

Okul türleri arasında sınıf atlatma işlemleri yapıldıktan sonra 10’ncu sınıftan 11’nci sınıfa geçmiş olan öğrenciler ağustos ayı sonuna kadar.

Mesleki ve teknik ortaöğretim programları arasında, alan/dal bulunmak kaydıyla her sınıf seviyesinde sürekli; alan/dal bulunmaması hâlinde, alan değiştirerek 10 uncu sınıfın birinci dönemi sonuna kadar, aynı alanda dal değiştirerek 11 inci sınıfın birinci dönemi sonuna kadar.

Anadolu ve Anadolu İmam Hatip liselerinden mesleki ve teknik Anadolu liseleri, mesleki ve teknik eğitim merkezleri ile çok programlı Anadolu liselerine; 9’ncu sınıfta sürekli, 10’ncu sınıfta ise birinci dönem sonuna kadar, 10 uncu sınıf sonunda ise uygulamalı meslek derslerinden yaz tatili süresince yapılacak telafi eğitimine bağlı olarak.

Mesleki ve teknik Anadolu liseleri, mesleki ve teknik eğitim merkezleri ile çok programlı Anadolu liseleri bünyesindeki program/alan/dallar arasında geçiş iş ve işlemleri bu fıkra kapsamında değerlendirilerek.

MEB ortaöğretim kurumlarına başvuru kılavuzu için tıklayanız

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23