• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Sigortalı çalışanlar işkur’a başvurabilir mi? Kimler sosyal yardım desteği alır?

Sigortalı çalışanlar sosyal yardım parası alır mı? İşkur iş ilanlarına nasıl başvuru yapabilirim? sorularını binlerce vatandaş tarafından merak edilmekte. Peki kimler sosyal yardım desteği alır? İşte İŞKUR başvuruları ile sosyal yardım destek ödemesinden yararlanma şartlarına ilişkin haberin detayları.

Yeniakit Publisher
2020-04-02 18:18:00 - 2020-04-02 18:19:29
Sigortalı çalışanlar işkur’a başvurabilir mi? Kimler sosyal yardım desteği alır?

Sigortalı çalışanlar sosyal yardım parası alır mı? İşkur iş ilanlarına nasıl başvuru yapabilirim? sorularını binlerce vatandaş tarafından merak edilmekte. Peki kimler sosyal yardım desteği alır? İşte İŞKUR başvuruları ile sosyal yardım destek ödemesinden yararlanma şartlarına ilişkin haberin detayları.

Kısa çalışma ödeneği başvuruları İŞKUR üzerinden yapılmakta. Koronavirüsten olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma talep eden işveren; buna ilişkin kanıtlarla birlikte  Kısa Çalışma Talep Formu ile Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesini bağlı olduğu İŞKUR biriminin elektronik posta adresine, elektronik posta göndermek suretiyle kısa çalışmaya başvuru yapabilir.

Sigortalı çalışanlar sosyal yardım parası alır mı? 

Sosyal yardım almak isteyen vatandaşların en çok sorduğu soruların başında ‘ailede sigortalı çalışan sosyal yardıma engel mi?’ sorusu geliyor. İl Müdürü Canbolat böyle bir durumun olmadığını, sigortalı çalışanın da sosyal yardım alabileceğini belirtti. Fakat bu da belirli şartlara bağlı. Gelir testi yaptıracak kişinin ailesi veya kendisi sigortalı ise sosyal yardım alabilir. Fakat bu ekonomik bazı şartlara bağlı. İl Müdürü Canbolat bu şartın hane başında kişi başına düşen gelir oranının aylık net asgari ücretin 1/3’ü olmalı. Yani 2019 asgari ücret baz alındığında (2020 asgari ücret belli olunca güncellenecektir), 2019’da sosyal yardım almak isteyen birinin ailesinde kişi başına düşen gelir 609 lira 67 kuruşu geçmemeli. Bu durumda olan vatandaşlar;

Kimler sosyal yardım desteği alır?

Gıda yardımı, eğitim ve giyim yardımı, aşevi yardımı, yakacak yardımı, kronik hastalara elektrik yardımı, çoklu doğum yardımı, istihdam yardımı (iş arayana yardım) gibi yardımları alabilirler. Ayrıca hane içinde kişi başına düşen gelir 2019’un asgari ücretin 2/3’ü olan, yani 2019 itibari ile hanede kişilerin aylık kişi başı geliri 1.219 lira 34 kuruştan az olan kişiler şu yardımları alabilir;

Kronik hastalara verilen yardımlar ( Tüberküloz ve SSPE)

Bunlar dışında ailenizde bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorsanız İŞKUR kurslarına katılarak sigorta primlerinin devlet tarafından verilmesini sağlayabilirsiniz.

İŞKUR iş ilanlarına nasıl başvurabilirim?

İş arayan girişi yaptığınızda "bana uygun işler" bağlantısına tıklayarak ulaştığınız ekrandan, özgeçmişinizde girmiş olduğunuz bilgilere göre, size uygun olan açık işleri listeleyebilirsiniz. Açılan sayfada "ara" komutuna tıkladığınızda, size uygun işler sistemden sorgulanmış olacaktır. Çıkan listede, işgücü istemi numarasına tıkladığınızda, işgücü isteminin detaylı bilgisine ulaşabileceksiniz. İşgücü istemini inceledikten sonra, aynı sayfada "başvur" komutunu kullanarak iş başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru tamamlandıktan sonra, işlemin tamamlandığına ilişkin bir mesaj verilir. Başvurunuzun durumunu takip etmek için ise, "başvurularım" adımını kullanabilirsiniz.

İŞKUR aracılığıyla yapılan kamu işçi alımlarına iş arayanlar nasıl başvuru yapabilir?

Kamu işçi ilanları İŞKUR internet şubesinde yayımlanmaktadır. İlanlara başvuru süresi beş gündür. Başvurunun son gününün resmi tatile denk gelmesi durumunda, başvuru süresi takip eden ilk işgünü bitimine kadar uzatılmaktadır. İş arayanlar niteliklerine uygun kamu ilanlarına başvuru işlemini; İŞKUR internet şubesinden https://esube.iskur.gov.tr/ Alo 170 İletişim Hattı üzerinden En yakın İŞKUR birimine şahsen müracaat ederek yapabilir.

İş arayan kaydımı nasıl oluşturabilirim?

Kurumumuza kayıt yaptırmak istemeniz halinde TC kimlik numaranızı gösteren bir belge ile Kurum birimlerine şahsen başvurabilir ya da www.iskur.gov.tr üzerinden internet aracılığı ile iş arayan kaydınızı "üye ol" bağlantısına tıklayarak veya "kısayollar" bölümünden "sistem / iş arayan üyeliği" bağlantısına tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Üyelik sırasında, TC Kimlik numaranızı bilmiyorsanız, Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün (NVİ) sitesinden (üyelik ekranındaki bağlantıyı takip ederek) bulabilirsiniz. Girmiş olduğunuz kimlik bilgileri kimlik paylaşım sisteminde doğrulanacaktır. Cep telefonu, elektronik posta adresi gibi iletişim bilgilerinizi ve belirlediğiniz şifreyi girerek kullanıcı kaydınızı tamamlamış olursunuz ve sisteme giriş yapabilirsiniz.

Öncelikle kaydınızı yaparken tercih etmiş olduğunuz e-mail adresi veya cep telefonu numaranızın doğruluğundan emin olmalısınız. Bu bilgilerin doğru olduğundan emin iseniz en yakın İŞKUR birimi ile şahsen veya telefonla bağlantı kurarak onay numaranızı alabilir ve "hesap etkinleştirme" işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tuncay

Bırakın yardımı, millete kardeşinin kazancından işsizlik vergisi çıkartıyorlar.
 • Yanıtla

bulut

Bunlar safsata boş laflar 40 yildir iş kura gidip geliyorum birak internetten basvuruyu canlı canlı basvuruyorum 1982 den beri iskurla haşır neşirim iş bulamadım adamı olan dayısı olan girer torpilin kralı iskurda olur
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı