'Sıfır gümrük vergisi' stokçuları patlattı!

31 Mart seçimi öncesi algı operasyonunun en önemli malzemelerinden patates yine elde kaldı. Yeni sezon ürünlerinin çıkması ve patateste 'sıfır gümrük vergisi' uygulamasının 31 Mayıs'a kadar uzatılması stokçuları patlattı. Niğde’den gelen patates dolusu kamyonlar, civar il ve ilçelerde kilosu 2 liraya müşteri arıyor.

18 Nisan 2019 Perşembe 07:32
'Sıfır gümrük vergisi' stokçuları patlattı!

Geride bıraktığımız 31 Mart mahalli seçimleri öncesinde oluşturulmak istenen algı operasyonunun baş malzemesi patates, stokçuların elinde kaldı. Spekülatörlerle anlaşarak seçim öncesinde stokta tutulan patatesler çürümeye başlayınca telaş başladı. Yeni sezon ürünlerinin çıkmaya başlaması ve sıfır gümrük vergisi ile patates ithal etme süresinin uzatılması stokçuları iyice panikletti. Türkiye'de 2018 yılında 4,5 milyon ton patates üretildi. 2017’de ise 4 milyon 750 bin ton patates üretilen Türkiye’de patates fiyatlarının iki katına çıkması, seçim öncesi oluşturulmak istenin algı operasyonuna bağlanıyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük kentlerde kilosu 5-6 liraya çıkarılan patates fiyatlarında bu ay sonuna kadar hızlı bir fiyat düşüşü bekleniyor.

Vergisiz ithalat için süre uzatıldı

Yeni sezon ürünleri çıkmaya başlamasının yanısıra, patateste "sıfır gümrük vergisi" uygulamasının 31 Mayıs’a kadar uzatılması stokçuları patlattı. Patates ithalatında 20 Nisan itibarıyla süresi dolacak “sıfır gümrük vergisi” uygulaması, 31 Mayıs'a kadar devam edecek. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu tarihe kadar, 200 bin tona kadar patates ithalatında gümrük vergisi alınmayacak.

Almayın ellerinde kalsın

Niğde’den yola çıkan patates dolusu kamyonlar, civar il ve ilçelerde kilosu 2 liraya müşteri arıyor. Konya’nın Ilgın ilçesinde müşteri bekleyen patates soğan dolusu kamyonların görüntüsü sosyal medyaya düştü. Görüntüleri paylaşan vatandaşların, “Bir hafta önce bu patates soğan kamyonları yoktu ve patates soğan pazarda 6 ila 7 liraydı. Bu hafta ise kilosu 2 liradan yalvarıyorlar. Onlarca kamyon dizilmiş. Almayın ellerinde kalsın” şeklinde tepkisini dile getirmesi dikkat çekti.

Hasadın getirisi iyi seyrediyor

Erken hasadın getirisinin iyi olduğunu ifade eden Adana Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, "Piyasadaki yüksek fiyat üretimle birlikte düşecek. Hem üretici hem tüketici daha uygun fiyata ürün bulacak. Piyasa şu anda iyi. Üretici malı yetişmişse bir an önce piyasaya sürerek biraz daha para kazanmayı hedefliyor. Aynı zamanda piyasaya yeni ürün girince piyasa regüle olup tüketici daha uygun fiyata ürün tüketmiş olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Fiyatlar 2 liraya kadar düşer

Patatesin sağlıklı depolanmadığından en kısa sürede elden çıkarılması gerektiğini belirten Konya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Süleyman Soylu, sahil kesimlerde hasadın başlamasıyla patates fiyatlarının biraz daha normale döneceğini kaydetti. İç kesimde hasadın ağustos ayında başladığını dile getiren Soylu, “Patates üretimi ülkemizde çok fazla noktaya dağılmış durumda. Fakat iç kesimlerde hasadın başlamasıyla 1 lira olmasa da fiyatların 2 lira seviyesine ineceğini düşünüyoruz” dedi. (Yeni Şafak)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Nisan 2019 Perşembe 07:32

YORUM YAZ

 • Yusuf canYusuf can29 gün önce
  Bu stokculara hic bir ceza yokmu bh pust oglu pustlar ipin ucunda olmali tum mal vatliklarina el konulmali
 • HaloHalo1 ay önce
  Bu haberi yapan kendi kendini kandırmış.Fotoğrafı çekilen patates kamyonları ıskarta mali. Esnafın beğenmeyip arkaya çıkardığı mal.Çiftçi onu yılbaşından beri 1 ila 1,5 arasında satıyor. Pazarda da iki lira. Anlayacağınız döküntü mal. İyisi yerinde 4 lira.
 • halithalit1 ay önce
  bunlara idam vatan hainleri
 • HIRSIZLIK DARBE OLUYOR DA PATATES-SOĞAN-DARBESİ NİYE OLMASINHIRSIZLIK DARBE OLUYOR DA PATATES-SOĞAN-DARBESİ NİYE OLMASIN1 ay önce
  cezayla baskıyla tehdidle hiç olmazithalatla çiftçiyi öldürür tümden ithalata bağli kalırsın çiftciyi destekleyip ödüllendireceksin para kazandıracak destekleri vereceksin CHP mazot gübre desteği verin diye diye dilinde tüy bitti doğru politikada budur
 • Ali babaAli baba1 ay önce
  Osmangazi214 dediğimizde parası olan geçsin diyordunuz,,güya siyaset bilirsiniz,milleti her an aldatil an zannediyorsuuz,gazeteyi kapatın,fikirkeriniz işe yaramıyor..üzgünüm Ali baba
 • Milletin iradesiMilletin iradesi1 ay önce
  Almayın .bir ay soğan ve patates yemeyin, soğansız yemek yapın, az miktar prasa ve sarmısakla yapın yemeklerinizi. Bu şerefsiz stokçuları iki aystok yapılan ürün her ne ise almamakla öyle bir ders vermiş olacaksınızki dövseniz bu kadar olmaz . Her gün bu şerefsizlerden dayak yiyeceğimize iki ay bu ürünleri almayalımki inanın 5 senede kendilerine gelemezler . Bilinçli tüketici kendini dövdürmez.
 • Devrim ÖZİSLAMDevrim ÖZİSLAM1 ay önce
  Hata Tarım Bakanlığının. Neden stokları tespit edip izlemiyor? Bunlar uzayda yaşamıyor. Niğdede üreticide toptancıda belli. Tarım Bakanlığı sistemli bir çalışma ile bunları tespit edebilir. Ticaret Bakanlığıda stok yaptığı belirlenen çiftçi ye ceza verebilir toptancıyıda ticaretten men edebilir veya hapis cezası verebilir. Tekrarı halinde hiçbir sektörde faaliyet yapmama cezası verebilir. Benim düşündüğüm hata şudur. Şimdi ihracat bağlantıları piyasadaki patates ve soğanı çekti. Bence patates soğan üreticisi ve ihracatçılarının gelen dış talep fazlasından dolayı piyasadaki patates soğanı çektiler. Devlet ithal yapmak zorunda kaldı. Bence devletin Araştırması gereken ihracatın neden arttığı? Türkiyeden patates soğan alımını talep eden yabancı firmalar kim? Bu firmalar seçimleri etkilemek için mi Türkiyeden patates soğan ithal ettiler? Devletin yapacağı şudur. İç piyasadaki patates soğan tüketim talebini tespit edecek geri kalan patates soğan ın ihracatına müsaade edecek. Yoksa ihracat fazla görünsün diye iç piyasa tüketimini göz ardı ederseniz seçimlerde adamlar bu oyunları yapar iktidarı kaybedersiniz.
 • kalelikaleli1 ay önce
  ALLAH BELALARINI VERSİN NE DİYELİM BUNLARA POLİS NE YAPSIN HÜKÜMETNE YAPSIN VİCDAN ALLAH KORKUSU OLMADIKTAN SONRA RAMAZAN YAKLAŞIYOR SEYREDİN ZAMLARI.BİR FİYAT TESBİTİ YAPILIP VATANDAŞIMIZA DUYURULMALIDIR.BU FİYATTAN ALIN DİYE.ASLINDA BİR ÇARE VAR.UYGULANSA NE İYİ OLUR.BİRLİK OLUP NE PATATES NE DE SOĞAN ALMAMAK.GÖRELİM NE OLUR BUNLARIN HALİ.BİR AY GEÇMEDEN HEPSİ YOLA GELİR.BURADAN SAYIN YÖNETİCİLERİMİZE SESLENİYORUM BİR FİYAT BELİRLEYİN VATANDAŞLARA DUYURUN.
 • hsnhsn1 ay önce
  hukümet pasif kaldı byçu hain ve şerfsz stokçulara karşı ana yine de geç değil ceza,olmalı ağır cezası olnalı
 • DemirDemir1 ay önce
  Cifci bilinçsiz ekiyor o yüzden zarar ediyor ve ekmiyor şirketler ekiyor onlarda fiyatı yükseltme peşindeler vede acımasızlar bundan iki ay önce birdepoyu gezdim şirket deposu yetkili bana bu depoda 230 bin ton yanlış duymadım 230 bin ton PATETES olduğunu söyledi bu patetesin 3de 2 sini atsa bu adamlar bu fiyatlara yine zarar etmezler vesselam
 • DemirDemir1 ay önce
  Cifci bilinçsiz ekiyor o yüzden zarar ediyor ve ekmiyor şirketler ekiyor onlarda fiyatı yükseltme peşindeler vede acımasızlar bundan iki ay önce birdepoyu gezdim şirket deposu yetkili bana bu depoda 230 bin ton yanlış duymadım 230 bin ton PATETES olduğunu söyledi bu patetesin 3de 2 sini atsa bu adamlar bu fiyatlara yine zarar etmezler vesselam
 • bilalbilal1 ay önce
  herhengi bir stokçuya herhangi bir ceza yada soruşturma açıldığını duyanınız oldumu... merak ettimde, ya bırakın kardeşim bu palavraları stokmuş Devlet kimin nerde neyi stok ettiğini bulamıyorsa bunuda ortaya çıkaramıyorsa biz neden bahsediyoruz,, ben uzun zamandır patates yemiyorum henüz ölmedim,
 • HIRSIZLIK DARBE OLUYOR DA PATATES-SOĞAN-DARBESİ NİYE OLMASINHIRSIZLIK DARBE OLUYOR DA PATATES-SOĞAN-DARBESİ NİYE OLMASIN1 ay önce
  iç işleri bakanı ortada tehditler savurup duracağına suçluları bulsaydı ya 200 gümrüksüz ithal izni verileceğine
 • nnbnnb1 ay önce
  almayı bırakın.bu kişiler şehirlerden kovulmalı. daha büyükleri de gebertilmelidir. fetö pkk ip bürokrasisi bir oldu piyasaya sebze meyve girişini kesti.
 • furkanfurkan1 ay önce
  ihtikar haramdır islam dininde onların dinlerini ben bimem
 • Soğan CücüğüSoğan Cücüğü1 ay önce
  Wallahi adil yazmıyorsunuz. Vergi 0 lakin pazarda kuru soğan 8.5 patates 7 tl. Ondan sonra manşet atıyorsunuz fiyatlar yarı yarıya düşecek diye. düşse olur sana soğan 4,25 TL aklı olan herkese soruyorum kurusoğanın 4 tl olduğu hangi şartlarda görülmüş.
 • diyarbakırlıdiyarbakırlı1 ay önce
  Stokçuluk İslam düşmanlığıdır, millet düşmanlığıdır, vatan düşmanlığıdır. Fazlası stokçulara haram olsun.Ha ülkemize savaş ilan edildi, ha terör saldırısı oldu, ha stokçulukla milletin, devletin kanı emildi, ne fark eder. Hepsi aynı düşünce, aynı kafa. Haram olsun.
 • ihsanihsan1 ay önce
  bu stokçular cezalandırılmadımı ticaret bakanı yazıklar olsun zaten cehhenenme gideceklerya
 • o.bo.b1 ay önce
  batıyada gönderin kardeşim biz insan değilmiyiz 7,95 tl ye patates yiyiyoruz burası aydın hemen gönderin
 • o.bo.b1 ay önce
  hani sebze fiyatlarını kontrol edecekti hükümet şöyle yapacağız böyle yapacağız diye atıp tutuyorlardı ne oldu yapa bildiğiniz gümrüğü sıfırlama bu sebze fiyatlarını dikdatör gelse düzenleyemez hal sistemini değiştirmeden bu işler olmaz birde çiftçi nekar malaını ürününü kime sattığını devlete bildirecekürünü alanda bildirecek nekar mal aldığını yoksa bunların önüne geçilmez. mümkün değil
 • o.bo.b1 ay önce
  ne düşüneceğim neden ayın 31 ne kadar süre uzarılıyorki kaldır gümrüğü sıfır uygula isteyen istediği kadar ithal etsin
 • Yusuf canYusuf can1 ay önce
  Ulan oatates dogan stogu yapan setefsizket pustlari aslinda gebertip butun mal varliklarina el koyacaksin
 • HAKİKATHAKİKAT1 ay önce
  tek kelime ile yuh bu ülkeye bu zulmü reva görenlerin allah cc acilen belasını versin millet parasızlıktan pahalılıktan cezalardan işsizlikten BIKTIK USANDIK ALLAH YAPANLARIN BELASINI VERSİN...fetö v.s kim varsa işin içinde
 • keremkerem1 ay önce
  stokçuların batması için 1 ay patates almamak lazım..
 • serdarserdar1 ay önce
  stokçularla mücade edilememesi pazarda 7 lira soğan olması seçim sonucunu etkilemiştir. hükümetin bunlarla mücadele edememesi vatandaşta hükümete olan güveni zedelemiştir. buna fırsat verilmemeliydi. ticaret te milli olmanın yolları bulunmalıdır. geçen seçimde dolar üzerinden yapılan bu seçimde soğan üzerinden yapıldı. bir kilo soğan bir kilo muz ile aynı fiyat olmamalı. en nihayetinde vatandaş pazardaki marketteki fiyata bakıyor. eve ekmek götürmesi gerekiyor. stokçulara ceva kesiliyor ama bu vatandaşın cebine olumlu yansımıyor..
 • Temel KılıçTemel Kılıç1 ay önce
  Stokçuların ortaya çıkartılması oldukça bahâlıya mâl olmadı mı beyler?
 • SelimSelim1 ay önce
  Reis bu OÇ larının bunun hesabını tek tek sormazsa bunun sonu gelmez.
 • bekirbekir1 ay önce
  Çok detaylı düşünüyorsunuz arkadaşlar patatesle hükümeti yıkmaya çalıştı falan... Yahu burası Türkiye parti tutanda menfaat için tutuyor adamın hükümetle işi yok fazla para kazanırım diye tutuyor patatesi belki de ak partili ama farkında değil işte bu hırs bizi bitirecek... Herkes tüketeceğinden fazla kazanmanın peşinde garibanı gören yok...
 • AHMET ÖAZAYDINAHMET ÖAZAYDIN1 ay önce
  TÜRKİYEDE SAYIN ERDOĞANI DEVRİMEK İÇİN BÜYÜK MASON LOCALARI İLLERDE DAHİL HARIL HARIL ÇALIŞTIALR SON 10 YILDIR HEMDE GİZLİ ÇALIŞTILAR. BAKINIZ 2018 DE 3 380 000 KİŞİYE TARFİK CEZASI UYGULANDI. 4KATRİLYON CEZA YAZILDI VATANDAŞA, GIDADA 10 BİNE YAKIN İŞLETMEYE CEZA YAZILDI, SİGARADAN DOLAYI KAPALI MEKAN OYUNU İLE 1 MİLYON KİŞİYE CEZA YAZILDI. YİNE HAYVANCILARA ,TARIMCILARA SU KUYUSU AÇANLARA, ORMANDA HAYVAN OTLATAN ÇİFTÇİLERE,CEZALR YAZILDI. VERGİ CEZALARI DÖNER SERMAYE ARACILIĞIYLA VATANDAŞLAR 10 YILDIR SÖMÜRÜLDÜ ADETA. KILIF ERDOĞAN SURİYELİLELERE PARA TOPLATIYOR ''' SAYIN ERDOĞANIN HABERİ YOK YAZILAN CEZALARDAN HER CEZA ERDOĞANA BİR KZAIK OLARAK DÖNDÜ ŞU AN..SON SÖZ MASON TEŞKİLATI ÇOK SİNSİ ÇALIŞTI ÜST MOSSAD EKİBİ KANUNLARI KULLANDIRARAK MİLLETİ CEZALNDIRDI ŞU AN DEVLETİN GÖREVLİLERİNE.ERDOĞANIN ÇUKURUNU KAZMAK İÇİN HEMDE...İMZA OZAYDİN65 STOK İŞİ EN KOLAY İŞ TÜRKİYEDE İSLAM CUMHURİYETİ GELDİĞİNDE...NOKTA
 • salıh demirsalıh demir1 ay önce
  almayındak..larına gırsın şerefsızler sankı türkıyede pates yokmuş gıbı toplatıp hükumeteyıkmayacalıştılar bunlar nerden cıktıyınede ben kabahatı hukumete bulurum denetım yok partı il ençümenlerı ıl başkanları çalışmıyorkoltuk peşindelerreıs baştan aşagı degıştırmelıdır konyanın verdıgıne bakmayın
 • YAŞARYAŞAR1 ay önce
  Almayın ellerinde kalsın zarar etsin diyorlar ama, adamlar zaten onun parasını dış mihraklardan aldılar. Şu anda arabalarda duran malların satışı tamamen araç sahiplarin karlarına etki ediyor. Stokçular seçim arefesi bu malların parasını almış durumda zaten. Ama hükümetin artık bu duruma bir dur demesi lazım. Tarım üretimi aslında direk halkın sağlığı ve gıdasını etkileyen bir durum olduğu için. Tarımda köklü bir reform uygulanmalı ve ne kadar bahçe tarla üreticisi var ise hepsinin tarım köy bakanlığınca kayda alınmalı ve kontrollu üretim yapılmalıdır. bu hem çiftcilerin zarar etmesinin önüne geçmiş olacak, hemde tüketicin daha sağlıklı ve uygun fiyatlı ürün almasına vesile olacak. Kara düzen tarım üretimi bir an önce kaldırılıp, daha modern ve daha doğru tarım politakası uygulamalarına geçilmesi lazım.
 • Susun uyuyorumSusun uyuyorum1 ay önce
  Bu stokcuların zamanında hakkından gelemeyecek kadar aciz hükümet istese dakkasında bir kanunla stokcunun işini bitirirler.Algı mühendisli yapacağım diye ters teptirdi tıpkı mansur yavaş gibi.
 • ................1 ay önce
  yaa hep böyle haber veriyosunuz yok tanzim diyorsunuz daha dün patatesin kilosunu 4 tl den aldım. anlamadım ben bu işten bişey. soğan 5 tl..soğanın patatesin kilosunun 5 -6 tl olduğu yerde doların 5,7 tl olması ucuz bile. doları düşüneceğinize biraz şu yiyecekleri düşünün..
 • MUHAMMET YILDIZMUHAMMET YILDIZ1 ay önce
  STOKCULUK YOK.AYRICA SOGAN PATATES MAKUL SUREDE DEPODA BEKLETİLİR. 12 AY SOGAN PATATES MAHSULU ALINMIYOR. 12 AY BOYUNCA PATATES NASIL YİYORSUNUZ.O YUZDEN BİLMEDEN KONUŞMAYIN.URETİM YOK.ÇİFTCİYİ BİTİRDİ AKP.ÇİFTCİ EKMİYOR.O YUZDEN AZ OLAN MAL DEGERLİ OLUR. FİYATLAR ARTAR. KAFANIZ ÇALIŞSIN LUTFEN YAAA
 • ahmet kocaahmet koca1 ay önce
  .... yurt dışından gelmesi ile üretici batıyor ve de biz vatandaş ne olduğu belli olmayan tatsız tussuz sogan patates yemek zorunda kaliyoruz. hafta sonu bim a101 ge şok a gittim sogan mısır soğanı ve sogana benzemiyor, kırmızı mercimek kanada, pirinç yurt dışı, ceviz badem ABD. bu iş çığrından çıktı. Biz her şartta ak partiye oy veriyoruz diye sağlığımız gıdamız bozulmasın artık.
 • yakupyakup1 ay önce
  Stokçuluk Millete ihanettir.Kanunlar işlesin ki bir daha kimse stokçuluk yapamasın, yapmaya niyeti ve imkanı olan da cesaret edemezsin.Kanunlar uygulanmazsa Milletimiz madur olur. Zalime merhamet, mazluma zülumdur.
 • köylüköylü1 ay önce
  yav siz öyle söylüyosunuzda halen market ve pazarlarda 6- 7 lira hani demişler ya şeytan bunun neresinde sizmi yalancısınız piyasamı bilemedim
 • cccccc1 ay önce
  Bu stokçuları gerdirmek lazım. Davul derisi gibi gerdirmek.... Sonra kuru kazığa oturtmak lazım.
 • PatsoPatso1 ay önce
  Patates stoklanir.Sorun stoklanacak patatesi üretecek çiftçi yok .gübre mazot hayat pahalı neyi anlamiyorsunuz
 • ŞanlıurfaŞanlıurfa1 ay önce
  İyi de devlet belediyeler ne iş yapıyor.
 • ayşe gülayşe gül1 ay önce
  ALLAH bu ülkenin hayrına çalışmayanı beter etsin.
 • Necmettin Necmettin 1 ay önce
  Stokculuk suçsa,istanbulu ankarayi kaybetmeyimi bekkedi akp,işlemniye yapılmıyor,kanun neden duzenkenmiyor.Bu yazdıklarınızıbizde biliyoruz,haber yaptığınızımısanıyorsunuz,boşboşkonusuyorsunuz,birakin allaseverersen.
 • Seçim bittiSeçim bitti1 ay önce
  Spekulatör ve stokcular secim öncesi yükseltiyor her ne hikmetse seçim bitiyor ümmet liderimiz düğmeye basmayı seçim sonrasına bırakıyor.tam hasat başlıyor ithal kapısını açıyor stokcuların elinde patlayan patates yok üreticinin elinde patlatılıyor. Talimat verdim hıyarın biberin domatesin fiyatı düşecek bu kadarda kontrol elinde madem tanzim satış maskaralığınız nesn yöneticiler iyice ahmak kör etti milleti.
 • O.uralO.ural1 ay önce
  Almayın bu şerefsiz vatan haini hırsızların elinde kalsın bu pahalılığı körükleyen ve çanak tutan seçime yönelik yatırım yapan k.k.oğlu ve c.h.p. ,Meral ve iyi parti temel ve sp. bu hainliğin sorumlusudur bunun lamı çimi yok.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Mayıs 2019