• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

SGK harekete geçti! Bunu yapana da yaptırana da hapis cezası var

Yeniakit Publisher
2024-05-20 15:40:00 -
SGK harekete geçti! Bunu yapana da yaptırana da hapis cezası var

SGK, eşe, dosta işyerinde çalışmayan ancak sigorta yaptıranlar ile sahte işyeri kuranlar için adımlarını sıkılaştırdı. Tespit edilenlere hem para cezası hem de hapis cezası uygulanması söz konusu...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sahte sigortalılık ve sahte işyerleri ile mücadeleye odaklanarak "Sahte Sigortalılık ve Sahte İş Yeri Takip Platformu"nu kurdu.

Binlerce sahte sigorta girişimini takip ve tespit eden SGK, bu adımla çalışanların sosyal güvenlik haklarını korurken, haksız para kazanmak isteyen işyerlerine de cezai yaptırımlar uyguluyor.

Sahte sigortalılık tespiti halinde, sahte olduğu belirlenen hizmetler ve bağlanan aylıklar iptal edilirken, ödenmiş olan maaşlar ve diğer parasal değerler faiziyle birlikte geri alınıyor. İlgililer hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunularak cezai yaptırım süreci başlatılıyor. Sahte işyeri girişimlerinde ise işyerinin tescil kaydı, e-sigorta şifresi ve işyeri sicil numarası iptal ediliyor.

Sabah gazetesinden Önder Yılmaz’ın haberine göre; Sahte işyerlerinden ödenen primler SGK tarafından el konuluyor ve teşvik ve desteklerden yararlanılmışsa gecikme cezası ile birlikte geri alınıyor. Sahte sigortalılık, bir kişinin kayıtlarda sigortalı gösterilmesi ancak gerçekte işyerinde çalışmadığı durumu olarak tanımlanırken, sahte işyerleri gerçekte hiç var olmadığı halde resmi olarak faaliyete geçirilen ve sigortalı çalıştırılmaya başlanan işyerleri olarak nitelendiriliyor.

Sahte sigortalılık ve işyeri tespiti için SGK denetim memurları aktif rol alıyor. Sahte sigortalılığın yanı sıra, sahte işyerlerine yönelik yapılan denetimlerle de bu alandaki olumsuz durumların önüne geçilmesi hedefleniyor. Bu çerçevede, sahte işyerlerinden ödenen primler geri alınarak, gereken cezai işlemler uygulanıyor ve ilgili vergi dairesine bilgi veriliyor.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

SGK'nın sahte sigortalılık ve işyerleri ile mücadeledeki kararlı duruşu, çalışanların haklarının korunması ve kayıtdışı ekonominin önlenmesi adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Bu kapsamda yürütülen çalışmaların sürdürülerek, toplumun sosyal güvenliğinin sağlanması ve güvenilir bir iş ortamının oluşturulması amaçlanıyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Saffet

Sadece bu iş saçmalık adam pirim yatırıyormu yatırıyor sorun bitmiştir sahte is yeri maliyenin pahalı sebze meyva işi ise zapitanin herkes görevini tam yerine getirse bu ülke cennet olur diye düşünüyorum

Numan Olgun

Bir de yüksek maaş alıp asgari ücretten gösteren iş yerlerini denetleseler ne kadar vergi kaçırılıyor,ne kadar SGK primi patronun cebine kalıyor meydana çıksa,anlaşmalı olarak çalışan işçi emekli olacağı zaman asgari ücretten maaş bağlanınca ahh edecek ama iş işten geçecek.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23