• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Seyahat yasağı ne zaman başlıyor? Seyahat izin belgesi nereden alınır?

Özel araçla şehir dışına çıkmak yasak mı? Koronavirüs salgınında vakalar günlük 50 bin sınırını aştı. Hal böyle olunca ülkemizde kısmi kapanma dönemi başladı. Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seyahat yasağı konusuna da değindi. Son olarak İçişleri Bakanlığından kısıtlamalarla ilgili genelge yayımlandı. Peki, seyahat yasağı başladı mı?

Yeniakit Publisher
2021-04-14 01:32:00 -
Seyahat yasağı ne zaman başlıyor? Seyahat izin belgesi nereden alınır?

Tüm dünya gibi Türkiye’de koronavirüse karşı mücadele veriyor. Ülkemizde artan vakalar sebebiyle kısmi kapanma dönemi başladı. Vatandaşlar sokağa çıkma yasağı saatlerinde seyahat kısıtlaması uygulanıp uygulanmadığını merak ediyor. 81 ilde hafta içi 19.00-05.00 saatleri arasında kısıtlama uygulanacak. Ayrıca Cuma akşamları 19.00’da başlayacak kısıtlama ise pazartesi sabahı 05.00’te sona erecek. Peki, seyahat yasağı var mı?

Seyahat yasağı ne zaman başlıyor? Seyahat izin belgesi nereden alınır?

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Kovid-19 tedbirleri kapsamında 'Kısmi Kapanma' konulu genelge gönderdi. Söz konusu genelgede seyahat kısıtlamasıyla ilgili şu kararlar yer aldı:

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda) zorunlu haller dışında vatandaşlarımızın toplu ulaşım vasıtaları dışında şehirlerarası seyahatlerine izin verilmeyecek.

Herhangi bir zorunlu hali bulunmayan kişilerin sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirlerarası seyahatleri ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanılmak suretiyle mümkün olacak. İşi ile ilgili illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Zorunlu Haller Sayılacak Durumlar;

▪️ Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

▪️ Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 8 kişi),

▪️ Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

▪️ ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,

▪️ Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

▪️ Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

▪️ Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

Belirtilen bu durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecek.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirlerarası seyahat kısıtlamasının etkinliğinin artırılması amacıyla şehirlerin tüm giriş ve çıkışlarında (iller arası koordinasyon sağlanmak kaydıyla) kontrol noktaları oluşturulacak. Özel araçlarla seyahat edenlerin muafiyet kapsamında olup olmadıkları muhakkak tetkik edilecek ve geçerli bir mazereti/muafiyeti bulunmayan kişilerin şehirlerarası seyahatlerine izin verilmeyecek.

SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23