Seçim 2019 Sayfası

Şevval ayında tutulan 6 gün orucun fazileti nedir?

On bir ayın sultanı Ramazan’ı hüzünle uğurlayan Müslümanlar Ramazan Bayramı sevincini yaşamakta. Ramazan ayından sonra Şevval ayında 6 gün tutulacak orucun faziletini Peygamberimiz (S.A.Vatandaşlar Ramazan orucundan sonra 6 gün orucu olarak bilinen Şevval ayı orucu ne zaman başlar 6 gün orucu ne zaman tutulur? Şevval ayında tutulan 6 gün orucun fazileti nedir? Soruların merek ediyor. İşte Şevval ayında 6 gün tutulan oruçla ilgili detaylar

19 Haziran 2018 Salı 08:59
Şevval ayında tutulan 6 gün orucun fazileti nedir?

On bir ayın sultanı Ramazan’ı hüzünle uğurlayan Müslümanlar Ramazan Bayramı sevincini yaşamakta. Vatandaşlar Ramazan orucundan sonra 6 gün orucu olarak bilinen Şevval ayı orucu ne zaman başlar 6 gün orucu ne zaman tutulur? Soruların merek ediyor. İşte Şevval ayında 6 gün tutulan oruçla ilgili detaylar

İslam alemi bir Ramazan ayının da sonuna geldi. 1 ay boyunca Allah’ın emri olan Ramazan orucunu tutan Müslümanlar bu ayın getirdiği rahmet, mağfiret ve cehennem azabından kurtuluş müjdesine nail olmak için Ramazan ayının gündüzünü oruçla, ibadetle, zikir ve mukabele ile gecesini ise teravihle, teheccütle geçirdi. Ramazan ayının bitmesiyle birlikte Müslümanlar Peygamberimizin müjdesine mahzar olmak için Şevval ayında 6 gün tutulan orucu araştırır oldu. Ramazandan sonra tutulan 6 gün oruç ne zaman? Şevval ayında tutulan oruç kazaya sayılır mı? şevval orucu ne zaman?, Şevval orucu nedir?  Şevval orucu ne zaman tutulur? Şevval ayında 6 gün oruç tutmak farz mı vacip mi sünnet mi? Şevval orucu ne zaman başlar gibi soruları sormakta. Şevval orucunun fazileti çok fazla zira bizzat Peygamberimiz S.A.V efendimiz Ramazan’dan sonraki şevval ayından 6 gün oruç tutulmasının çok büyük mükafatı olduğunu müjdelemiştir. Nitekim Allah’ın elçisi Hz.Muhammed Mustafa S.A.V.  Şevval ayında 6 gün tutulan oruçla ilgili şöyle buyurmuştur:

"Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval'den de altı gün daha eklerse, bütün seneyi oruç tutmuş gibi olur." (Müslim, Ebu Davud, Tirmizî, Nesâî ve İbn-i Mâce)

Allah Teâlâ bir iyiliğe karşılık on mislini vermiştir. Buna göre Ramazan ayı orucu on aya, Ramazan bayramından sonra tutulan altı gün oruç ise senenin tamamına (iki aya) denktir." (Nesâî ve İbn-i Mâce)

ŞEVVAL AYI NE ZAMAN?

Şevval ayı Bayramın birinci günü yani Cuma günü başlıyor. Bayramda oruç tutmak mekruholduğundan Şevval orucunu tutmak isteyenler bayramdan sonra tutmalıdır.

ŞEVVAL ORUCUNA(6 gün orucuna nasıl niyet edilir) NASIL NİYET EDİLİR?

Bildirilen günlerde nafile oruç tutarken kazaya da niyet etmeli, yani (İlk kazaya kalan Ramazan orucumu tutmaya, Niyet ettim Allah rızası için Şevval orucunu tutmaya) demelidir. Kaza orucumuz olmasa bile, böyle niyet etmenin hiç mahzuru olmaz. Kazamız yoksa zaten nafile olur. Mübarek günlerde, oruç tutarken her zaman kazaya niyet etmeliyiz.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Haziran 2018 Salı 08:59

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    24 Nisan 2019