Ses yine Avrupa'dan çıktı! "HDP ve CHP temsilcilerine baskıya son verin"

Avrupa Parlamentosunun 46 milletvekili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mektupla çağrıda bulunarak, "HDP ve CHP temsilcilerine yapılan baskılara son verin" dedi.

13 Eylül 2019 Cuma 19:21
Ses yine Avrupa'dan çıktı! "HDP ve CHP temsilcilerine baskıya son verin"

Avrupa Parlamentosu milletvekilleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mektupla çağrı yaptı.46 milletvekilinin ortak mektubunda iktidardan HDP ve CHP temsilcilerine yapılan baskılara son vermesini, yerel seçim sonuçlarına saygı göstermesini istedi.

Milletvekillerinin Erdoğan'a gönderdiği mektup şunlar yer alıyor:

Saygıdeğer Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Ağustos'ta Diyarbakır (Adnan Selçuk Mızraklı), Mardin (Ahmet Türk) ve Van (Bedia Özgökçe Ertan) kentlerinin seçilmiş belediye başkanları görevden alındı ve yerlerine hükümet tarafından görevlendirilen valiler atandı. Seçilmiş belediye başkanları terörizm propagandası yapmak ve terörü finanse etmekle suçlanıyor. Bu suçlamalar doğru değil. Yetkililer bu iddialarla ilgili herhangi bir delil sunmadılar.

Hükümetin seçim sonuçlarını kabul etmediği iddia ettiler

Bu da Türkiye'deki HDP'nin başarılı olduğu illerde merkez hükümetin yerel seçim sonuçlarını kabul etmek istemediği için yapılan suçlamalar olduğu izlenimini veriyor. Henüz seçim kampanyası süresince Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın HDP'nin seçim başarısını kabul etmeyeceği yönünde belirtiler vardı.

Bizler, Avrupa Parlamentosu üyeleri olarak, size bu son gelişmeler konusunda derin endişe duyduğumuzu söylemek isteriz. Özgür ve bağımsız seçimler modern demokrasinin temel prensiplerinden biridir. Şimdi, sözde sebeplerle üç şehirde seçim sonuçları tanınmıyor. Adnan Selçuk Mızraklı, Ahmet Türk ve Bedia Özgökçe Ertan'ın adaylıkları resmi olarak kabul edildi ve üçü de büyük bir çoğunlukla seçildi.

Geçmişte zaten, HDP'li birçok belediye başkanı görevden alındı, tutuklandı ya da sürgüne zorlandı. HDP eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile diğer muhalefet üyelerinin uğradığı zulüm demokrasiye tehdittir ve haklı gösterilemez.

Kaftancıoğlu'na verilen hapis cezasına tepki

CHP'li Canan Kaftancıoğlu'nun da bazı tweetlerinden ötürü yaklaşık 10 yıl hapis cezası alması kabul edilemezdir.

Siz, Bay Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçilmiş başka yetkililerin de görevden alınacağını açıkladınız. Bu tehdit, açık şekilde İstanbul'un seçilmiş belediye başkanı Ekrem İmamoğlu gibi belediye başkanlarına. CHP de yerel seçimlerde ülkenin batısındaki birçok büyük şehri kazandı. Bizler, Avrupa Parlamentosu'nun çeşitli parti ve politik gruplarından temsilciler olarak demokrasiden, insan haklarından ve Türkiye'deki meslektaşlarımızla dayanışma sergilemekten yana duruyoruz.

Size, Türkiye hükümetine, HDP ve CHP üyelerine yönelik bu baskıyı bitirmeniz, yerel seçim sonuçlarını kabul etmeniz ve Türkiye'deki muhalefete karşı başka yeni bir baskı dalgası başlatmamanız için çağrı yapıyoruz.

Saygılarımızla,

Demirel Özlem Alev (GUE/NGL)

Abed Rego Sira (GUE/NGL)

Anderson Martina (GUE/NGL)

Arvanitis Konstantinos (GUE/NGL)

Aubry Manon (GUE/NGL)

Barrena Pernando (GUE/NGL)

Benifei Brando (S&D)

Björk Malin (GUE/NGL)

Bompard Manuel (GUE/NGL)

Burkhardt Delara (S&D)

Buschmann Martin (GUE/NGL)

Cavazzini Anna (Greens/EFA)

Chaibi Leila (GUE/NGL)

Carthy Matt (GUE/NGL)

Daly Clare (GUE/NGL)

Ernst Cornelia (GUE/NGL)

Ferreira Joao (GUE/NGL)

Georgoulis Alexis (GUE/NGL)

Georgiou Giorgos (GUE/NGL)

Glucksmann Raphaèl (S&D)

Guetta Bernard (RENEW)

Guillaume Sylvie (S&D)

Incir Evin (S&D)

Kizilyürek Niyazi (GUE/NGL)

Kouloglou Stelios (GUE/NGL)

Marquardt Erik (Greens/EFA)

Matias Marisa (GUE/NGL)

Mavrides Costas (S&D)

Michels Martina (GUE/NGL)

Omarjee Younous (GUE/NGL)

Papadakis Demetris (S&D)

Papadimoulis Dimitrios (GUE/NGL)

Pereira Sandra (GUE/NGL)

Pineda Marin Manuel (GUE/NGL)

Piri Kati (S&D)

Reintke Terry (Greens/EFA)

Ritchie Sheila (RENEW)

Schirdewan Martin (GUE/NGL)

Scholz Helmut (GUE/NGL)

Sojdrova Michaela (EPP)

Strik Tineke (Greens/EFA)

Urban Crespo Miguel (GUE/NGL)

Van Sparrantak Kim (Greens/EFA)

Villanueva Ruiz Idoia (GUE/NGL)

Villumsen Nikolaj (GUE/NGL)

Vollath Bettina (S&D)

Wallace Mick (GUE/NGL)

Ward Julie (S&D)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Eylül 2019 Cuma 19:21

YORUM YAZ

 • hasan KARADUMANhasan KARADUMAN4 gün önce
  Evet bende katılıyorum ,ama bunlardan önce gelinde bazı ayak basılmadık yerler var önde sizlerdeniki gurup,onların arkasından sizin kuyrukçularınız arkasından biz yürüyelim kalleşlerin tuzakladığı yerlerde ondan sonra oturup konuşalım at gözlüklü ç..allar.
 • Ke-mal Ke-mal 4 gün önce
  Avrupadan korktugunuz kadar ALLAHTAN korksaydiniz,böyle AB kapilarinda sürünmezdiniz!
 • emekli çavuşemekli çavuş4 gün önce
  bu yazıları yazıp altına imzalarınızı ve isimlerinizi yazıp baskı yapmayın dıye bıldırı yayınlayacağınıza ....kızlarınızı karayılanın yanına gönderin....baskı varmı yokmu görün....lafla peynir gemisi yürümüyor
 • emekli çavuşemekli çavuş4 gün önce
  bu konuşanlarınkızlarıda kara yılanınharemine katılsaböyle konuşmazlardı...erkek çoçuklarıda kaçırılsaşantajla tehditle pkk yanında olsaydı...ağızları bu konuşmaları yapmazdı...kime baskı yapılıyor??devlet terörizmi bitirmeye çalışıyor....
 • misafirmisafir4 gün önce
  Bozuk zurnalar.
 • hizipsavarhizipsavar4 gün önce
  ulna şerefsiz köpekler daha yeni katanlara yaptıkalrını ne çabuk unututunuz. hemde onlar kimseyide öldürmedi terörizm de yoktu adiler.
 • Eren Eren 4 gün önce
  Sizde Fransa ve İspanya’daki Bask bölgesine baskıyı azaltın.
 • AlpAlp4 gün önce
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ ALİYEİ OSMANİYE NİN BEKASIR, BAKİYESİDİR.VATAN SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA GEREK DAHİLİ GEREK HARİCİ NE YAPACAĞINI ÇOK İYİ BİLİR. ADIMLARINI ATARKEN DÜŞMAN MESABESİNDE OLANLARDAN TELKİN, EMİR ALACAK DEĞİLDİR. KENDİ DEVLETLERİNDE BİZDEKİ GİBİ DAVRANANLARI ASLA HİMAYE ETMEYİP YÜKSEK CEZA VERİRKEN ; BİZDE MECLİSE GİRMELERİYLEBERABER FİTNEYE, FESADA SESSİZ KALMAMIZ İSTENİYOR.
 • Vahap kalyoncuVahap kalyoncu4 gün önce
  Sizi gidi lağım fareleri sizi bize yapılanların % 1 size yapılsa dünyayı ayağa kaldırırsınız be.
 • ÖmerÖmer4 gün önce
  Avrupa bir de Suriye’ye baskı yapsa İsrail’e hiç sesi çıkıyor muhayır Çıkmaz .idlibde üç milyon insan can çekişiyor hani Avrupa insan hakları demokrasi batı için önemsiz sadece baskı aracı olarak kullanılıyor batının pis oyunları bitmez lütfen ciddiye alınmasın it ürür. kervan yürür bu kadar
 • TARIKTARIK4 gün önce
  31.Ekim’de istanbul seçiminin yenilenmesi hataydı. Aynı gerekçeyle hatta İstanbul’dan daha haklı gerekçelerle başvuran muhalefet partilerinin başvurularının reddi hataydı.Yavaş’ın seçilse bile çalışamayacağını söylemek hataydı. Soylu’nun İstanbul’a kayyum atanabilir iması hataydı. Mahkeme kararı olmadan yapılan kayyum atamaları hataydı.
 • SIRAYLAN AMA BİZ SİZİNGİBİ YAPMAYIZ SIRAYLAN AMA BİZ SİZİNGİBİ YAPMAYIZ 4 gün önce
  NEDEN İSKOÇYAYA İRLANDAYA İSPANYA BASK BÖLGESİNE BELÇİKA FILAMANLAR BASKI UYGULUYO DAHANİCELERİ
 • hjhj4 gün önce
  ve sözde biz bunlarla nato üyesiyiz olmaz olaydık

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Eylul 2019