• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Serrac: Hafter barışçıl çözüm bulma amacı gütmüyor

Bugün Berlin'de yapılacak Libya konulu konferans öncesi iyimser bir ruh hali içinde olduğunu söyleyen Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Serrac, darbeci Hafter'in barışçıl çözüm bulma amacında olmadığını ifade etti.

2020-01-19 11:58:00 -
Serrac: Hafter barışçıl çözüm bulma amacı gütmüyor

UMH Başkanı Fayiz es-Serrac, Almanya'nın başkenti Berlin'de 12 ülke ve 4 çok uluslu örgütün katılımıyla, krizin derinleştiği Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması için yapılacak konferans öncesi Bloomberg'e konuştu.

Libya'nın doğusundaki darbeci Hafter'e bağlı bir silahlı grubun beş petrol ihraç limanını kapatmasını Hafter'in askeri başarısızlığının kanıtı olarak niteleyen Serrac, Hafter'in adını anmadan "Konferansa davet edilen kişi çözüm bulma amacında değil. Ancak her şeye rağmen konferansın sonuçları konusunda iyimserim" dedi.

"Hafter'in destekçilerine baskı yapılmalı"

Bu arada Serrac, konferansın katılımcılarına Hafter'in destekçilerine baskı yapılması çağrısında bulundu.

Serrac, sözünü ettiği destekçilerin kimler veya hangi ülkeler olduğunu belirtmedi.

"Batı'dan yardım gelmediği için Türkiye'den talepte bulundum"

Serrac, Türkiye'den askeri yardım istemesinin nedenine ilişkin bir soru karşısında ise Ankara'ya yönelttiği bu talebi Avrupa ve diğer Batılı ülkelerden yardım gelmemesiyle açıkladı.

Erdoğan ve Putin konferansa katılıyor

Konferansa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, BM'nin Libya Temsilcisi Ghassan Salame ile Afrika Birliği ve Arap Ligi temsilcileri katılıyor.

Çin'den Çin Komünist Partisi (ÇKP) Dışişleri Çalışma Komitesi Ofisi Başkanı Yang Cieçı'nın katılım sağlayacağı konferansta Birleşik Arap Emirliklerini (BAE) de Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan temsil edecek.

BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Libya'nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter de konferans için Berlin'de bulunuyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Eyup

Konferansa rusya Çin Afrika Ortadoğu yani Araplar ve avrupa neredeyse dünya katılıyor. Bütün dünya Libya'da. Peki bizim Libya'da ne işimiz var diyerek durumu izah eden ana muhalefetin başı olacak süzme ke-MAL a ne demeli şimdi? Peki bütün dünyanın Libya'da ne işi var ke-MAL? Hadi turkiyenin Akdenizde libya ile karşılıklı deniz sahaları için mecbur orada olmalıyız. Peki Türkiye'nin deniz sınırları konusunda neden Libya'da olmayacaktık bay ke -MAL? Biz nerede ne günah işledikki seni Türkiyenin ana muhalefetin başına BELA Olarak verdi rabbim bay ke-Mal???? Peki Türkiye dışındaki diğer ülkelerin ne işi var Libya'da ke-MAL? KISACASI SEN KİME ÇALIŞIYORSUN KE-MAL??
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı