• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Şehitler tekbirlerle uğurlanacak

Yeniakit Publisher
2017-09-13 07:01:00 - 2017-09-13 01:17:03
Şehitler tekbirlerle uğurlanacak

İçişleri Bakanlığı, şehit cenazelerinde ihtiram yürüyüşünün Itri’nin “Segah Tekbiri” ile yapılması konusunda 81 il valiliğine yazı gönderdi.

BURAK BATTAL / İSTANBULŞehit cenazelerinde uygulanan Chopin zulmüne son verildi. İçişleri Bakanlığı valiliklere gönderdiği talimat yazısında, şehit cenazelerinde ihtiram yürüyüşü sırasında kiliselerde çalınan Chopin müziğinin değil, Buhurizade Mustafa Itrî’nin bestelediği “Segâh Tekbiri”nin çalınması talimatını verdi. Alınan karar, şehit yakınları ve toplumda memnuniyetle karşılandı.

ALPHAN: SONUNA KADAR ARKASINDAYIZ

Konuyla ilgili görüştüğümüz İzmir Şehit Aileleri Dernekleri Onursal Başkanı Yavuz Alphan, alınan kararın doğru olduğunu vurgulayarak, “Musalla taşına gelen kişi, bizim değerlerimizi yansıtmayan müziklerle değil, Allah’ın ismini anarak defnedilmeli. O uygulamalar bize ait uygulamalar değildi. Onlar materyalist sistemin bize dayattığı uygulamalardı. Ben şehitlerimizin tekbirlerle uğurlanması kararını son derece memnuniyet verici bir gelişme olarak yorumluyorum. Şehitlerimizin ne uğruna gözünü kırpmadan ölüme yürüdüğü düşünüldüğünde bunun doğru bir karar olduğu anlaşılacaktır. Geç kalınmış bir karar, sonuna kadar arkasındayız” dedi

ŞEBİK: ALINAN KARARI DESTEKLİYORUZ

15 Temmuz Derneği Genel Başkanı Tarık Şebik, alınan karardan son derece memnun olduklarını ifade ederek, “Öncelikle bu konunun iki önemli boyutu var. Bir tanesi yerli olması, milli olması, diğeri ise manevi yönünün olması. Buhurizade Mustafa Itrî’nin bestelediği tekbir ile şehitlerimizin uğurlanması, “biz Türküz, Müslümanız yeryüzünde İslam’ın sancaktarlığını yapan bir milletiz” demek olacaktır. Bu noktada ben hükümetimize teşekkür ediyorum” dedi. Şehit cenazelerinde milli ve manevi atmosferin yoğun olduğunu belirten Şebik, “Çünkü şehit cenazesi diyoruz. Şehitlik makamı, kevser kapısından cennete girecek olan peygamberlerden sonra cennetle müjdelenen makam sahipleri. Bu manada şehitlerimizin tekbirlerle uğurlanıyor olmasını biz memnuniyetle karşılıyoruz. Hatta geç kalınmış bir karar olduğunu ifade edebiliriz. Ancak şöyle bir durum da var, şehit cenazelerinde özellikle Anadolu’da her ne kadar Chopin’in müziği çalıyor olsa da millet orada tekbirlerle uğurluyordu zaten. Bu noktada devlet ile millet bir kere fikir birliğine vardı diyebiliriz” ifadelerine yer verdi.  
ÖNE ÇIKAN VİDEO

BULUT: BU BİR UYANIŞTIR

15 Temmuz Gaziler Platformu Başkanı Erol Bulut alınan kararın memnuniyet verici olduğunu ifade ederek, “Ben bunu bir milat olarak, bir uyanış olarak yorumluyorum, çünkü resmî ideolojinin dayatmalarından biriydi bu. Bu topraklarda İslâm’a dair ne varsa ortadan kaldırılmasını hedefleyen zihniyetin bir tabusu daha yıkıldı demek mümkün. Kutsal değerlerimizi dejenere etmeye, aşağılamaya çalışan iktidarlardan bize kalan bu uygulamanın ortadan kaldırılmış olması sevindirici bir gelişmedir. Şehitlerimiz gözünü kırpmadan canını veriyor, vefat ettikten sonra da görev bu sefer bize düşüyor. Çünkü onları layığıyla ebediyete uğurlamak, dualarla tekbirlerle anmak önemli” ifadelerini kullandı. Erol, “Bu noktada, aziz şehitlerimizin tekbirlerle uğurlanmasının devletimiz tarafından talimat olarak verilmesi çok kıymetli bir gelişmedir” dedi.

 

Yeni Akit Gazetesi

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23