Sarı yelekliler kim? Sarı yeleklilerin arkasında hangi güçler var?

Fransa'nın başkenti Paris sokaklarını adeta cehenneme çeviren Sarı yelekliler, Fransız hükümetini müzakere masasına oturmak zorunda bıraktılar.

01 Aralık 2018 Cumartesi 13:15
Sarı yelekliler kim? Sarı yeleklilerin arkasında hangi güçler var?

Fransa hükümeti tarafından uygulanan akaryakıt zamlarını protesto etmek için, ülkeyi adeta savaş alanına çeviren ‘Sarı yelekliler’ adı verilen grup, tüm dünyada adını duyurmayı başardı. Peki Paris sokaklarında yağma yapacak kadar ileri giden ‘Sarı yelekliler’ kim? Onları kim organize ediyor? Bir siyasi partinin güdümünde mi hareket ediyorlar?

Fransız elitini hedef alıyorlar

Uzmanların değerlendirmelerine göre Sarı yelekliler, herhangi bir siyasi partinin güdümünde olmayıp, tamamen kendi başlarına hareket eden ve temelde Fransız elitini hedef alan bir grup. Aralarında hayatında hiç eyleme katılmamış bireylerin de bulunduğu bu grup, ülke genelinde protesto yaptıkları şehirlerde terör estirmeye başlamış ve adeta polis gibi diğer vatandaşlara yasaklar koymaya başlamıştır. Popüler sosyal medya platformu Facebook üzerinden de örgütlenen eylemciler, kendilerine Facebook sözcüleri bile belirlemişlerdir.

 

Protesto gösterilerinin ilk zamanlarında Sarı yeleklilerin taleplerine kulak asmayan Fransız Hükümeti, eylemlerin kontrol edilemez bir hal almasıyla birlikte, göstericilerle müzakere etmeyi kabul etmek zorunda kalmıştır.

Fransız halkını arkalarına aldılar

Sarı yelekliler grubu, gerçekleştirdikleri eylemlerle Fransız halkını da arkalarına almış durumda. Yapılan son anketlere göre Fransızların yüzde 77'si bu protestoları desteklemekte ve yüzde 66'sı da protestoların devam etmesi gerektiğini savunuyor.

Göçmenler de destek veriyor

Paris sokaklarını cehenneme çeviren protesto gösterilerine genel olarak orta seviye ‘sağcı, beyaz ve işçi’ sınıfının katıldığı görülürken, bugün düzenlenen gösterilere, göçmen kesimden destek verilmesi de, eylemlere katılım oranını artırmıştır.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 01 Aralık 2018 Cumartesi 13:15

YORUM YAZ

 • mustafamustafa5 ay önce
  diren sarıyelek arkandayız. yaşaşın sarı yelekliler. yardım lazımsa el sallayın yeter.AKİT şaşırma sabrımızı taşırma oraya geliriz o editöre sorarız. sanane ulan arkasında kim var memleketi yıkarlarken gezi olaylarında onlar nasıl sormadıysa sende sorma destek ver gitsin. Manşetten ver avrupanın göbeğinde POLİS TERÖRÜ diye.
 • AbdulhakimAbdulhakim5 ay önce
  Hasta adam Avrupa...beter ol
 • yerli mülteciyerli mülteci5 ay önce
  emin adımlarla yürüyün sarı yelekliler, arkanızdayız....:):)
 • MuratMurat5 ay önce
  Gülme komşuna gelir başına
 • osmanosman5 ay önce
  üst akıl ve dış mihraklar yapıyordur
 • Fransiz PeyniriFransiz Peyniri5 ay önce
  Fransa`nin Fetö`cüleri. Yakinda TC`de ortaya cikabilirler.
 • ayşe gülayşe gül5 ay önce
  oh atın atın ellerinize sağlık
 • İHSAN CANİHSAN CAN5 ay önce
  ÇOK BİLİNÇLİ BİR HALKBUNLR.ZAMMI KABUL ETMİYOLAR..
 • şenay doğan şenay doğan 5 ay önce
  sarı yelekliler kim bilmiyorum arkasında ki gücü kuvvetle muhtemel biliyorum ama bu husus onaylanmadan yorum yapamam yanılabilirim günahını alabilirim sarının onlara ne vereceği ve nasıl bir kader çizeceği hakkında hiçbir bilgim yok ama SARI RENK inşallah müslümanlara çok hayırlı olacak allaha emanet olun
 • uyan tcuyan tc5 ay önce
  yahudilerin beslediği piçler bunlar. zaten orta doğudaki olayların baş çıbanı ısrael vede abd yi yöneten yahudilerdir. gerek daeş -pkk -pyd-dhkpc - fatöş vesaire terör örgütleri bunların besleyip tc nin vede orta doğunun başına bela ettikleri pi.leridir. kahrolsun pislik yahudiler ısrael vede sömürge pi.i abd. tc içindeki hıristiyan bilhassa yahudileri çok sıkı denetleyin. chpkk parti değil tc nin içine yahudiler tarafından yerleştirilmiş yahudilerin truva atıdır.chpkk hıristiyanların kurduğu bilhassa yönetiminde yahudilerin türk isimleri altında yönettikleri partidir. atatürkçülük maskeleridir. Nasıl ki dini ve dini duyguları istismar edenler varsa Atatürkü ve onun fikirlerinide istismar edenler var bu chpkk dır (gerçi atatürk'de sebetay selanik yahudisidir) .chpkk bilhassa bu yahudilerin vede hıristiyanlar destekledikleri partidir. Bu gün yada 50 sene önce iş bankası atatürk hisseleri chpkk da olmasaydı bu gün yada 50 sene önce chpkk diye bir parti olmayacaktı. iş bankası ve bankanın ortaklıkları 450 küsur büyük fabrikalar chpkk nın en büyük arpalığıdır. Atatürk'e dışarıdan yahudilerden gelen emir üzerine , hazineye ait olması gerekirken atatürk hisselerini yönetmesi için chpkk ya devredilmiştir.Atatürk' yahudi olmasaydı zaten yahudilertc nin kurulmasınıda engellerlerdi.(osmanlıyı yıkaniçimizdeki ve dışımızdaki vatan haini yahudilerdir.)
 • Sefer YEĞENSefer YEĞEN5 ay önce
  Alma mazlumun ahını çıkar aheste demişler.Muslumanlara yapılan zülmün ve Türkiye düşmanlarını korumanın karşılığı ,işte
 • HasanHasan5 ay önce
  Arkasında Yahudiler var... bir gün buraya da gelirler....
 • Yusuf ZiyaYusuf Ziya5 ay önce
  Endişe duyuyorum devlet masum halka saldırıyor. Fransanın hiçbir yerinde can güvenliği yok. Yolda yürürken bile saldırıya uğrayıp ölebiliriz.
 • HasanHasan5 ay önce
  Böyle vatandaşı olunca iktidar kafasına göre davranamıyor.
 • Zekeriya gökçe Zekeriya gökçe 5 ay önce
  Hayır hayır hiç kimsenin güdümünde değil dediğiniz gruplar abd nin güdümünde. Sizi gidi güdümenler sizi.İran yaptırımını delen kim -hangi ülkeler varsa sokak terörleri hepsini tek tek vuracak. Aha da buraya yazıyorum.demedi demeyin...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Mayıs 2019