Sadullah Ergin FETÖ tutuklusunu öve öve bitiremedi

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Daire Başkanı İbrahim Okur'un FETÖ yöneticiliğinden yargılandığı dava kapsamında verdiği tanık ifadesinde, Okur’dan övgülerle bahsetmesi dikkat çekti.

23 Eylül 2019 Pazartesi 20:56
Sadullah Ergin FETÖ tutuklusunu öve öve bitiremedi

Sezai Erhan  yeniakit.com.tr  İbrahim Okur'un ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesinde yargılandığı davanın daha önceki duruşmalarında Ergin'in tanık olarak dinlenmesine karar verilmişti. Ameliyat olduğunu belirterek 9 Temmuz'daki duruşmaya gelmeyen Ergin'in 25 Eylül'deki duruşmada dinlenmesine yönelik yeniden karar alınmıştı.

17 Eylül’de ifadesini verdi

Sadullah Ergin, davaya bakan Yargıtay 9. Ceza Dairesinin ikinci heyetinin duruşma yaptığı salona gelerek tanık olarak dinlenileceği 25 Eylül'deki duruşmada bulunamayacağını belirtip 17 Eylül’de beyanının alınmasını talep etmişti. O gün Sadullah Ergin'in tanık olarak ifadesi alınmıştı.

Hükümet politikalarında Okur’un katkısı var

21 sayfalık ifade tutanağında Sadullah Ergin, “2009-2013 Aralık arasında çalıştığımız süre içerisinde İbrahim Okur'la ilgili olarak benim kendi tespitlerimi paylaşayım. Bunun ötesinde başka bir husus varsa onu da tamamlarız. 2009 yılı sonbaharında MİT ile hükümetin geliştirdiği demokratik açılım süreci kapsamında Habur girişleri sırasında hükümet politikalarını hayata geçmesi için olumlu katkılarını vermiştir İbrahim Okur buna tanığız. Yine 2010 Anayasa değişikliği sürecinde HSYK'da çoğulcu bir yapının sağlanması amacıyla seçimlerin tek oy esasına göre yapılması için gayret sarf etmiştir İbrahim Okur. Anayasa Mahkemesinde açılan iptal davası sırasında da iletişimi olan üyelere bu tek oy düzenlemesinin gerekçeleri konusunda bilgi verdiğine dairde tarafımda bilgi var” dedi.

MİT krizinde benimle İstanbul’a geldi

Ergin, “Bunun dışında 7 Şubat 2012'de kamuoyunun MİT krizi diye bildiği hadisede MİT yöneticilerinin ifadeye çağrılması olayında benimle birlikte İstanbul'a gelmiştir o gece ve bu soruşturmanın bağlı olduğu Başsavcı vekili ile yapılan görüşmelerde soruşturma Savcılarının hukuka aykırı uygulamaları tek tek önlerine konulmuş ve MİT yasası ile Ceza Muhakemesi Kanununa uygun davranmalarını temin etmek için gayret sarf etmiştir beraberce. Bu çalışmaya rağmen soruşturma Savcıları Ankara Başsavcılığına talimat yazarak ertesi gün sabah, MİT yöneticilerinin ifadesinin talimatla Ankara'da alınması girişiminde bulunmuşlardır. Bunun üzerine tarafımızdan Türkiye Büyük Millet Meclisine MİT Kanununu değiştiren kanun teklifi Başkanlığa ulaştırılmıştır. Bu teklif Komisyon Genel Kurul aşaması ve kanunlaştıktan sonra da Resmi Gazete'de yayınlanıncaya kadar geçen süre içerisinde bu talimatın işleme konulmaması noktasında İbrahim Okur'un gayretleri olmuş ve bunu temin etmiştir” ifadelerini kullandı.

Albay Kurtoğlu davasında katkısı oldu

Sadullah Ergin, “2012 yılı Mart ayında Ankara'da Rixos Otelde 250 özel yetkili Savcı ve Hakimlerinin katıldığı bir seminer düzenlenmiştir. Bu seminere Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg, Ceza Usul Yasasını yazan hocalar, onun dışında bir kaç gazeteci katılmış ve toplantıda tutuklu yargılamaların ve usul hükümlerinin ihlalini önleme amacıyla bir çalışma yapılmıştır. Bu toplantının tertibinde, icrasında İbrahim Okur katkı sunmuştur, kendisinin organizasyonuyla yapılmıştır bu çalışmalar, uygulamadaki yanlışlıkları izale etmek amacıyla. Bu toplantının açılış konuşmasını da o gün itibariyle ben yapmıştım. Yine bu süreç içerisinde İstanbul Alay Komutanı Albay Hüseyin Kurtoğlu hakkında yerel mahkeme tarafından verilen ve maalesef Yargıtay’ın ilgili dairesinde onanan ve haksız olduğu noktasında önemli delillerin olduğu dava içinde Birol Erdem'le beraber İbrahim Okur'un gayretleri olmuş ve karar tashihi karar aşamasında bu dosya karar düzeltme yoluna gidilmiş ve mağduriyetler bir nebze olsun telafi edilmiştir” dedi.

Çiçekli’nin önlenmesinde çaba sarfetti

Ergin, “Bunun dışında HSYK Üyesi Bülent Çiçekli'nin ki bu HSYK içerisinde, bu organizasyon içerisinde hareket eden Bülent Çiçekli'nin Adalet Akademisi üzerinden Hakim Savcı alım Komisyonuna Üye olarak katıldığına dair bilgi tarafımıza ulaşınca tabi ki canımız sıkıldı bu işe. Bunu önlemek için de hem Hakimler Savcılar Kanununa hem HSYK'nın Kuruluş Kanununa yapılan incelemeler sonucunda HSYK Üyelerinin ikinci görev alamayacağı ve bununla ilgili olarak ya kurul üyeliğinden ya komisyon üyeliğinden ayrılması noktasında istifaya zorlanması İbrahim Okur'un çalışmasıyla yapılmıştır” dedi.

Örgüt üyelerine karşı güç birliğini düzenlediler

Eski Bakan Ergin, “Yine 2013 yılında bu söylediğim 17-25 Aralıktan çok önce, belki 6 ay önce Yargıtay ve Danıştayın örgüt mensubu olmadığını düşündüğümüz, bu yapıya mensup olmadığını düşündüğümüz üyeleri ile Müsteşarımız Birol Erdem'in ve İbrahim Okur'un yemekli toplantılar yaparak bu örgüt mensuplarına karşı güç birliği oluşturma çalışmasını yaptılar. Bu toplantıların bir kısmına ben de katıldım. Toplantıların tek gündemi bu yapının nasıl etkisiz hale getirileceği, gerekli olan yasal değişikliklerin neler olduğu ve mücadelenin hangi enstrümanlarla yapılması gerektiğiydi. 100'ün üzerinde yüksek yargıç bu toplantılara katılmıştır. Toplantılara katılan bu katılımcılardan hazırlanacak tasarılar için önerileri de alınmaya çalışıldı ve görüşülen bu üyelerin bugün itibariyle tamamına yakını Yargıtay’da ve Danıştay'da Üyeliğe devam etmektedirler” dedi.

Başsavcı Çolakkadı’ya destek verdi

Sadullah Ergin ifadesinin devamında, “Yine İbrahim Okur'la ilgili olarak 2013 yılı Mayıs ayında yaz kararnamesi sırasında Ankara ve İzmir Başsavcılarının bu illerden alınması için Müsteşarımız Birol Erdem'in bir teklifi oldu 1. Daireden. Tabi 1. Dairede birlikte hareket eden unsurlar bu tasarrufu yaptırtmamak için toplantıyı sabote ettiler. Daha sonra rapor aldılar. Meşakkatli bir süreçten sonra bu iki Başsavcı değiştirildi ve bu mücadelede de İbrahim Okur önemli katkılar sağladı. Yine 17-25 Aralık soruşturmaları esnasında soruşturma Savcılarının hukuku kanırtan hukuksuz uygulamaları önlemek için o dönem İstanbul Adliyesinde Başsavcı olan Turan Çolakkadı beyi moralmen destekleyip ona katkı sunan kişi gene İbrahim Okur idi” dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 23 Eylül 2019 Pazartesi 20:56

YORUM YAZ

 • Necmettin Necmettin 23 gün önce
  SADULLAH Ergin’in fetöcü bir hain olmadığını bilmeyen yokki
 • tütertüter23 gün önce
  Eski Bakan alın beni de diyor alın! adeta bağırıyor !
 • salih demir salih demir 23 gün önce
  sende fötöçüsünsen pekmı iyisın
 • Sadi Sadi 23 gün önce
  Fetöcüler, fetöcü olmayanları fötöcü diye ihbar ederek kendilerini gizlemişler
 • vatansevervatansever23 gün önce
  Buda Ak partinin Hainlerinden biri
 • ömerömer23 gün önce
  ya tamam adamların her yaptığına yanlış demedik zaten sadulluhhübbet hapis alanlar hayatlarının sadece 5 dakikasındaki yanlışları için alıyor o cevaları sen cezaya konu işlemden bahsedeceksin sana adamın hayat hikayesini sordular
 • YaşarYaşar23 gün önce
  yorumcu şahıs senin gibi yorum yapanlar genelde fetöcü algı yapmak için bu şekilde yazıyorlar ki kendilerini iyi saklıyorlar sanma ki Akparti liler fetönünün itlerini tanımıyorlar adım atışlarından biliyoruz biz onları sende fötö yada Akpariye karşı kuyruk acın var anlaşılan biz ne yapmışsızda vatan haini olacakmışız fetönünü itlerine pkk nin itlerine bilumum Trükiye nin düşmanlarına savaş açtığımız içinmi vatan haini olacağız bu can bu bedende olduğu sürece sizin gibilere pabuç bırakmayız bırakmayacağız Akitin yönetiminide burdan söylüyorum sizler algıyı bilemiyormusunuzda bunlar gibilere havlatıyorsunuz
 • Kemal YılmazKemal Yılmaz23 gün önce
  Bu da aynı yolun yolcusu besleme!!
 • YorumcuYorumcu23 gün önce
  Son dönemde Akpartiden ayrılan yada Akpartiye muhalefet eden herkese ya hain ya da Fetöcü denmeye başladı.Bu çok yanlış bir davranış.Unutmayın Adalet herkese lazım.Gün gelir devran döner bu defa da Akpartililere birileri hain der.O yüzden aklıselim davranmakta fayda var.Bu provakasyonları da Sayın Cumhurbaşkanı izliyor ve durun bu şık değildir demiyor.Samimiyet bitince herşey bitiyor anlıyacağınız.
 • JurnalJurnal23 gün önce
  Bu SADULLAH denen adamcığın gizli ve açık olarak HATAY DA Milyar dolarlara hükmedecek para ve yatırımları var.AMİK OVASINI İSTİMLAK ETTİ. (Yeni devlet hastahanesinin yapıldığı bölge) ,SAMANDAĞI DOMUZ BURNU VS.VS...
 • ÜnalÜnal23 gün önce
  Bu yazdığınız şahıslar 17 25 den sonra zaman gazetesinden hisse alantaminceden daha mi tehlikeli ler ne fetocu kardes feto borsasında işler yolunda PEKI bu borsadaki paralar kimin kasasına giriyor tahmin edin
 • NurNur23 gün önce
  Bu fötönün peşinden giden uyuşmuş yaratıklardan bıktık artık bunların beyinleri incelenmeli bir yerlerinde çip takılı olabiliryuh ya koca koca insanlar yazıklar olsu size mankurtlar
 • HikmetHikmet23 gün önce
  Vah vah vah bizi Allah korumuş bu tuzluk adalet bakanligi yaptı bu ülkede
 • AgaAga23 gün önce
  Ben olayları içerdenbilmiyorum ama hakikaten bilmek lazım.
 • Düşünü YorumDüşünü Yorum23 gün önce
  Şahitlik konusunda dinimizin kesin emri var. Yalan söylüyorsa vay haline... Ya doğru söylüyorsa...Seyfi DEDE yargısı Ak Parti'yi yok etmek istiyordu. Millet olarak Partinin yanında durduk. Onlar da Seyfi Dede yargısını yok etti. Peki Seyfi Dede yargısını yok eden kimlerdi. (Allah korusun başkanlık seçimini CHP kazanırsa Seyfi Dede yargısını etkisizleştirenler yeniden içeri doldurulur.) Onları hallettikten hemen sonra, güç odağı olduğu anlaşılanFetönün üzerine kim yürüdü. Onları etkisizleştiren iki kanunu kim hazırladı. Biri uygulamaya kondu diğeri konmadı. Sevgili Akit, bu soruların cevabını benden iyi biliyorsun. Dün övdüğümüz adamları, ulusacılar ezerken seyirci kaldınız. O insanlar başka yere savurulunca algı operasyonu yapmayın, kul hakkına girerseniz.
 • ergn66ergn6623 gün önce
  fetönünde daha önceden destekleyeninde şu anda destekleyeninde eskiden fetöyle kolkolaydınız diyeninde trumpın da pensilvanyanında pkk nın da ben taaaaa. Yeter ulan bıktık aynı b.kları görmekten bi gidin artık şu güzel yurdumdan
 • Sinan Sinan 23 gün önce
  Yani Lütfü savaş gibimi onada kefildin akpartiyi bırakıp chp gitti
 • YENİ TÜRKİYE*LİYENİ TÜRKİYE*Lİ23 gün önce
  TÜRKİYE*miz çok bereketli bir ülke. Hiçbir ülkede bu kadar hain yok. Olsa zaten kimse duymadan hallederler. TÜRKİYE*MİZ ne kadar büyük ve güçlü bir ülke, hertürlü alavereye, dalavereye rağmen bir türlü yıkılamadı. O halde hainlere diyorum ki size kim TASMA taktıysa oralara defolup gidinde bizde biraz rahat edelim.
 • Sezai yavasSezai yavas23 gün önce
  Adam basından gecenleri dogru bir sekilde aktarmıs Tabi sizin beklediğiniz yalanları söylememiş Daha dün fetoyla kolkola olup bugün hiç tsnımıyormus gibi yapanlardan değil 
 • Feramuz Feramuz 23 gün önce
  Sağlam fetocü bu heri
 • SOKAĞIN SESİSOKAĞIN SESİ23 gün önce
  UCU KENDİLERİNE DOĞRU GELİYOR! GÜCÜ YETEN YAKINLARINI KURTARIYOR KURTARMAYA ÇALIŞIYOR! MESELA BÜLENT YAKINLARINI KURTARDI, ABDULLAH BOYDAKLARI KURTARAMADI! ABDULLAH YAKINLARINI KURTARAMAYİNCA ! ÖKÜZ ÖLDÜ ORTAKLIK BOZULDU! ERDOĞAN IN TAM KARŞISINA GEÇTİ! YANİ KEMAL MERAL TEMEL DEN DAHA İYİ MUHALEFET YAPIYOR
 • SelamiSelami23 gün önce
  Oyun içinde oyun chp ye şimdi katılıyorum kontrolü oyun oynuyorlar. Bizi fena halde kandırıyorlar allah bu siyasetci melunları fetoyla birlikte harlayıp çayır cayır yaksın.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Ekim 2019