• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Sabır aşaması geçildi! 'Türkiye BAE'yi nerede vuracak?'

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler Libya'dayken Vatiyye Üssü'ne saldırı düzenlenmesi Türkiye'nin kararlılığını bir kez daha arttırdı. Konuyu köşesinde ele alan gazeteci Mehmet Acet, Türkiye'nin saldırıyı düzenleyen Birleşik Arap Emirlikleri'ne misilleme hazırlıklarına başladığını söyledi.

Yeniakit Publisher
2020-07-08 14:47:00 - 2020-07-08 15:04:36
Sabır aşaması geçildi! 'Türkiye BAE'yi nerede vuracak?'

Küresel güç mücadelesinin son sahnesi Libya'da geçtiğimiz ay çok sıcak gelişmeler yaşandı. Türk askerlerinin bulunduğu, Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) kontrolündeki Vatiyye Üssü’ne hava saldırısı düzenlendi. Henüz resmi olarak hiçbir ülke ya da silahlı güç tarafından üstlenilmeyen saldırıda Türkiye’nin gönderdiği bazı askeri sistemlerin hasar gördü.

Libya saldırısında BAE izi

Gazeteci Mehmet Acet ise bugün köşesinde saldırının arkasındaki ülkeyi açıkladı. Önemli üst düzey kaynaklardan edindiği bilgileri okurları ile paylaşan Acet, Ankara'nın saldırının arkasında Birleşik Arap Emirlikleri olduğu yönünde görüşü bulunduğunu aktardı.

Mehmet Acet yazısında, "Dün bu bilgiye sahip olabilecek üst düzey bir yetkiliye “Saldırıyı kimin yaptığı belli mi” diye sordum. Muhatabım, herhangi bir tereddüt emaresi göstermeden doğrudan Birleşik Arap Emirlikleri’ni işaret etti, ‘saldırıyı onlar yaptı’ dedi." ifadelerini kullandı.

Misilleme geliyor

Diğer yandan Acet, "Ankara Libya’daki saldırıdan Birleşik Arap Emirlikleri’ni sorumlu tutuyor" başlığını taşıyan yazısında, artık BEA'nın Türkiye'ye yönelik saldırıları karşısında sabır aşamasının geçildiğini ve olası misillemelerin konuşulduğunun altını çizdi.

Acet sözlerine şöyle devam etti;

"Ankara’da Birleşik Arap Emirlikleri’ne karşı epeydir ciddi anlamda bir öfke birikmiş durumda.
Yıllardır her türlü bel altı vuruşun arkasında duran, para gücüyle suni lobiler oluşturup kampanyalar yürüten, bunlar da yetmedi Gezi olaylarında, 15 Temmuz’da olduğu gibi hükümeti devirme amaçlı darbe girişimlerine doğrudan destek veren bir yönetimden söz ediyoruz.

Uzun süredir devam eden bu tutum karşısında Ankara sabırlı bir tutum sergileyegeldi. Ancak son zamanlarda bu sabrın artık sınırlarda dolaşmaya başladığı ve taşmak üzere olduğuna dair sinyaller artmaya başladı.

Cumartesi günü Vatiyye Hava Üssü’ne yapılan saldırı, böyle bir atmosferde yani Birleşik Arap Emirlikleri’ne artık tahammülün kalmadığı bir zeminde karşımıza çıktı.
Dolayısıyla bu saldırıya bir cevap verilmesini beklemek, akla ziyan bir durum olmayacaktır.

Nerede mi?

Bir bilgi yok, sorduğumuz, mesaj attığımız yetkili isimler ‘emojiler’ kullanarak cevaplar verip işin bu kısmını gizli tutuyorlar.
Ama nerede sorusuna “Yine Libya’da?” cevabı verilse şaşırmazdım."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

alo

araplarin yuzkarasi, lawrencein emanetcisi serefsiz ABU DABI YONETIMI VE MbZ icin hesap vakti yaklasiyor... titre...
 • Yanıtla

murat

haber yap akit dedikodu değil
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı