• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Rusya’nın ‘bölge kurma’ planına karşı çıktılar! İki ülke sorunu çözemiyor

Rusya'nın Kuril Adaları'nda gümrüksüz bölge kurulması ve 10 yıl süreli yabancı firmaların yatırımlarının vergiden muaf tutulması planı tüm dünyada yankı buldu. Dünya basını Japonya’nın bu plana karşı çıktığını duyurdu.

Yeniakit Publisher
2021-09-24 08:50:00 -
Rusya’nın ‘bölge kurma’ planına karşı çıktılar! İki ülke sorunu çözemiyor

Japonya, Rusya'nın Kuril Adaları'nda gümrüksüz bölge kurulması ve 10 yıl süreli yabancı firmaların yatırımlarının vergiden muaf tutulması planına karşı çıktı.

Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu, Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurul görüşmeleri için New York'ta bir araya geldiği Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile iki ve bölgesel gelişmeleri ele aldı.

Kyodo ajansına göre Motegi görüşmede, mevkidaşı Lavrov'un gündeme getirdiği, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kuril Adaları'nda gümrüksüz bölge kurulması planı tepki gösterdi.

Motegi ülkesinin, Putin'in Kuril Adaları'nda gümrüksüz bölge kurulması ve 10 yıl süreli yabancı firmaların yatırımlarının vergiden muaf tutulması planına karşı çıktıklarını bildirdi.

Adalarda iki ülkenin ortak ekonomik faaliyetlerine yönelik Motegi, bunların Japonya'nın yasal statüsü ihlal edilmeden gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Görüşmede, İkinci Dünya Savaşı sonrası iki ülke arasında "anlaşma olmadığı" konusuna yönelik Motegi Japonya'nın, Rusya ile "geniş ve karşılıklı ilişkiler geliştirmek" istediğini söyledi.

Kuril sorunu

İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda Sovyetler Birliği, Japonya'nın Pasifik Okyanusu ile Ohotsk Denizi'ni birbirinden ayıran ve yaklaşık 1300 kilometre boyunca uzanan Kuril Adaları'nı 1945'te ilhak etmişti.

İlhakın ardından Japonya tarafından "Kuzey bölgeleri" olarak adlandırılan toprak parçası konusundaki uyuşmazlık nedeniyle Rusya ile Japonya arasında barış antlaşması imzalanması için yapılan görüşmelerde taraflar sonuca ulaşamıyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

43

alçak rusya domuzları abd belli oldu ne olduğu bu sefer sinsi rusya kitle imha silahlarınas güvenerek dünyayı uzaydan yerden tehdit ediyor alçaklarca osmanlı yüzünden tarihten buyana tek bir islam ülkesi kitle imha silahı sahibi olmadı ki islam ülkeleri kitla imha silahlarını bulmalarına rağmen osmanlı domuzu sürekli kendi ırkından olan türk medeniyetlerle savaşarak firavunlarca dünyayı bölgeyi asırlarca yaktı yıktı tüketti osmanlının ebedi dünyada yatacak yeri yoktur domuz osmanlı
 • Yanıtla

NARAHAT

Meşhur hikayedir. Bir Müslüman Japonlara İslam'ı anlatır. Doğruluk, dürüstlük vs. vs... Japon hepsine, biz de zaten var, niye Müslüman olalım ki der... Japonlarda olmayan, evleniniz çoğalınız hadisi şerifi imiş... Çoğalmaları gerekirken azalıyorlar. Batılarında kocaman düşman Rusya, Güneybatılarında ondan büyük Çin... Onların tarihi düşmanları bizim de düşmanımız. Ve ilerde kapışmak zorunda kalacağız. Nüfusu ve gücü artan Japonya bizim içinde iyi olabilirdi ama olmayan inançları nüfuslarını artırmıyor.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23