Rusya: Türkiye Patriot alsaydı...

Rus senatör Frants Klintseviç, Türkiye'nin ABD'nin baskılarına rağmen Rusya'dan S-400 hava savunma sistemini alarak doğru olanı yaptığını söyledi.

12 Temmuz 2019 Cuma 15:25
Rusya: Türkiye Patriot alsaydı...

Rus parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi'nin savunma komitesi üyelerinden Frants Klintseviç, Rus yapımı S-400 hava savunma sisteminin ilk parçalarının Türkiye'ye teslim edilmesine ilişkin olarak, "Türklere (ABD tarafından) benzeri olmayan bir baskı yapıldı fakat buna rağmen kendi güvenlikleriyle ilintili meseleleri ön planda tuttular. Türkler, kendi egemenliklerine sahip çıktı" dedi.

"S-400'ler Türkiye'nin egemenliğinin garantisi olacak"

‘Türk dış politikasının bazı şahsi yanları ele alınacak olursa, Rusya ile anlaşma imzalayarak tamamen doğru bir davranışta bulunduğu’ yorumunda bulunan Klintseviç, şöyle devam etti:

"Türkler herkesle oldukça sık tartışma içine giriyor, mevcut durumdaysa, ellerinde Rus yapımı S-400 bulunması, onların egemenliklerinin korunmasının bir garantisi olacak. Bunun nedeni, tehditlerin her birinin ya havadan ya da uzaydan geliyor olması. S-400 sistemi ise tüm bu sorunların kapanmasını sağlayabilir. Amerikalıların bu denli öfkelenmesi şaşırılacak bir şey değil."

Amerikan yapımı Patriot sisteminin, S-400 sisteminin oldukça gerisinde bir yerlerde kaldığını söyleyen Klintseviç, ‘modern Rus silahlarının yanından geçebilecek pek bir silah bulunmadığını’ da vurguladı.

"Amerikalılar istediklerinde sistemlerini devre dışı bırakıyorlar"

Klintseviç’e göre, ABD'nin kimi ülkelerin Patriot sistemlerini almasında ısrar ediyor ki, karşısında, gelecekte gerekli görebileceği saldırıları durdurabilecek bir Rus sistemi olmasın:

"Amerikalılar kendi sistemlerini satıyorlar ki zamanı geldiğinde bu sistemler devre dışı bırakılabilsinler ve üstünde Amerikan bayrağının yer alacağı hedefi vurmasınlar. Herkes bunu biliyor ve ciddi anlamda endişe duyuyorlar ancak kimse bundan bahsedemiyor."

Klintseviç'in bu açıklamaları, S-400 sistemi parçalarının ilk partisinin Türkiye'ye teslim edilmesini izliyor. Teslimat, Türkiye'nin Patriot yerine bir Rus savunma sistemi almaya karar vermiş olması nedeniyle aylarca süren tartışmaları takip etmişti. ABD'nin açık yaptırım tehditlerine rağmen Türkiye, Rus yapımı bu sistemi almaktan geri adım atmadı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Temmuz 2019 Cuma 15:25

YORUM YAZ

 • hasan...hasan...6 gün önce
  Gerekiyordu, şimdiden hayırlı uğurlu olsun..! İnşâallâh biz de T-500'leri geliştirip üret(ebil)iriz..! Vesselâm
 • Cettullah Cülen Efendi.Cettullah Cülen Efendi.7 gün önce
  Hocam bu duruma cok kizdi, hemen beddua etti. ABD ile aramiz iki tane havai fiek yüzünden acildi. Zaten o S-400`ler maket oldugu söyleniyor. Patriot anlasmasina geri dön TC ülke zor durumda.
 • yuhyuh8 gün önce
  buna verilen parayla kaç tane heykel yapardık
 • AliAli8 gün önce
  Kader mi demek lazım İstiklal Savaşında da Rus silahları ve cephanesi kullanmıştık istemesek de kabulleniyoruz
 • TurgutTurgut8 gün önce
  15 Temmuz Amerikanin maglubiyetini gorduk, devlet dogru olani yapti. Adi ustunde, Asik Mahsuni Serifin dedigi gibi "ulan kalles amerika".. kibris baris harekatindan sinra yillarca bu turkuyle buyuduk.. Zaten amerikanin son 10 yili.. 2030 da amerika yok...
 • BabaBaba8 gün önce
  Yani diyor ki biz de S40 u isteğimiz zan devre dışı bırakıyoruz
 • MEMLEKETİMMEMLEKETİM8 gün önce
  RECEP TAYYP ERDOĞAN ÜLKESİNİ DÜŞÜNEN DİK DURAN BİR KAHRAMAN.S400 LER VATANA MİLLETE HAYIRLI OLSUN .AKDENİZ EGE KARADENİZ KONTROL ALTINDA.HER VATANDAŞIN GURUR DUYMASI GEREKİR HDP PKK FETÖ HARİÇ

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Temmuz 2019