• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Rusya lideri Putin: Karabağ görüşmelerinde Türkiye dahil birçok ülke yer almalı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Karabağ görüşmelerinde Türkiye dahil birçok ülke yer almalı." açıklamasında bulundu.

Yeniakit Publisher
2020-10-29 16:33:00 - 2020-10-29 17:31:27
Rusya lideri Putin: Karabağ görüşmelerinde Türkiye dahil birçok ülke yer almalı

Dağlık Karabağ'daki çatışmada Türkiye'yi devre dışı bırakarak "ateşkes masası" kuran Rusya Devlet Başkanı Putin, geri adım attı.

VTB Capital bankasının düzenlediği 'Rusya Çağırıyor' yatırım forumunda konuşan Putin, Karabağ'da 27 Eylül'de Ermenistan'ın sivilleri hedef almasıyla yeniden alevlenen ve üç ayrı ateşkes ilanına rağmen devam eden çatışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

"Türkiye görüşmelere dahil edilmeli"

Bölgede uzun vadeli çözümün sadece Ermenistan ile Azerbaycan'ın çıkar dengesinin gözetilmesi halinde sağlanabileceğini kaydeden Rus lider, "İlk etapta askeri faaliyetler sonlandırılmalı, can kayıplarına son verilmeli, müzakere masasına oturulmalı ve Türkiye de dahil AGİT Minsk Grubu'ndaki birçok ülkenin katılımıyla eş başkanlar Rusya, Fransa ve ABD tarafından hazırlanan teklifler temelinde görüş birliği ve çıkar dengesi sağlanmalı. Bunu yapabiliriz" dedi.

Ne olmuştu?

Dağlık Karabağ'daki kanlı işgale 30 yıldır çözüm bulamayan ABD, Fransa ve Rusya'nın eş başkanlığını yaptığı Minsk üçlüsü Azerbaycan ordusu topraklarını geri almaya başlayınca devreye girdi. Ancak ateşkes çağrılarında Erivan'ın işgal ettiği alanlardan çekilmesine ilişkin bir ifade yer almadı. Rusya ise Bakü'yle birlikte işgali dünyanın gündemine taşıyan Türkiye'yi çözüm sürecinin dışında tutmak için hamlelerini artırmıştı.

İlham Aliyev: Türkiye mutlaka olmalı

Türkiye'nin devre dışı bırakılmasıyla ilgili konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev "Türkiye mutlaka bu sorunun çözümünde olmalı. Üst düzey yetkililerle iletişimimiz var" ifadelerini kullanmıştı. Ancak Rusya Dışişleri Bakanı, Bakü'nün bu önerisini reddetmişti. Sergey Lavrov, çözüm arayışının Rusya, ABD ve Fransa'nın himayesi altında devam etmesi gerektiğini söylemişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

HOROZ KENTLİ

K..PE RUS YİNE ORTA ......LUĞUNA SOYUNDU  
 • Yanıtla

BAYRAM SÖNMEZ

Türkiye'nin sahada birlikteliği dünyaya.haykırdıgı azerbaycan davasında mutlaka.masada yer alarak 30 yıl önceden HAÇLI dünyası ile işgalci çete. Devleti olarak hakları gasp ettiği karabagdan hiçbir önkoşulu kabul etmeksizin çekilmesi.yonunde.kararli duruş.sergilemeli zaten son.30 gunde ermenistan 30 yılın tum acılarına bedel ağır kayıplar verdi yetmez AMA bu bile.teselli için yeter de.artar bile.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23