Rusya, doları bitiriyor! 2020'de uygulanmaya başlanacak

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, "2020 yılında dolar olmayan para birimlerinden, muhtemelen avro yada yuan üzerinden borçlanacağız” dedi.

12 Eylül 2019 Perşembe 19:46
Rusya, doları bitiriyor! 2020'de uygulanmaya başlanacak

Rusya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov, 2020’de ABD doları üzerinden dış borçlanma gerçekleştirmeyeceklerini belirterek, “Muhtemelen avro ve belki yuan üzerinden borçlanacağız.” dedi.

Siluanov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, 2019’nın sonuna kadar dış borçlanma planlamadıklarını söyledi.

Dolar harici para birimlerinden borçlanılacak

Gelecek yıla ilişkin planlamada dolardan uzaklaşacaklarını anlatan Siluanov, “2020’de dolar olmayan para birimlerinden, muhtemelen avro ve belki yuan üzerinden borçlanacağız.” diye konuştu.

Rusya Merkez Bankası verilerine göre, ülkenin uluslararası rezervlerinde doların payı, geçen yıl 2017’ye kıyasla 23,1 puanlık düşüşle yüzde 22,7’ye gerilerken, avronun payı 10 puanlık yükselişle yüzde 31,7’ye, yuanın payı 11,4 puanlık artışla yüzde 14,2’ye yükseltildi.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin de Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası ile birlikte ülke ekonomisinin “dolarsızlaştırılması” için çeşitli adımlar atılacağını duyurmuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Eylül 2019 Perşembe 19:46

YORUM YAZ

 • hasanhasan7 gün önce
  Rusya dolarla borclansa ne olur borclanmasa ne olur...
 • selim ustaselim usta7 gün önce
  güzel haber
 • Kocasolak Kocasolak 7 gün önce
  Rusya açlıktan nefesi kokan milletinin karnını doyursun. ABD kafiri Rus gazının fiyatını yükseltmemek için, elindeki bütün kozlarını oynuyor.
 • galipgalip7 gün önce
  Rusya petrol ve doğalgaz satarak zar zor ayakta kalmaya çalışıyor. Rus halkı giderek fakirleşiyor.
 • Mikail okuroğlu Mikail okuroğlu 7 gün önce
  Inşallah diğer ülkelerede sirayet eder hoş olur güzel olur.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Eylul 2019