• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Rus uzmandan ABD’ye Türkiye uyarısı! Orayı işaret etti: Stratejik öneme sahip...

Rusya Subayları’ Prezidyumu Başkanı ve Tümgeneral Sergey Lipovoy, Türkiye'nin S-400 alımının ardından ABD ile yaşanan gerilime ilişkin dikkat çeken bir değerlendirmede bulundu. Lipovoy, Türkiye'de stratejik öneme sahip İncirlik Üssü'nün bulunduğunu ve ABD'nin S-400 konusundaki adımlarına dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Yeniakit Publisher
2019-12-05 22:15:00 -
Rus uzmandan ABD’ye Türkiye uyarısı! Orayı işaret etti: Stratejik öneme sahip...

ABD ve NATO’nun, S-400 hava savunma sistemlerini alan Türkiye’ye baskıyı sürdürme niyetinde olduğu yönündeki açıklamaları değerlendiren Rus uzman Lipovoy, ABD’nin Türkiye’ye karşı cephe alabileceğini belirtti.

‘Rusya Subayları’ Prezidyumu Başkanı, ‘Rusya Kahramanı’ unvanına sahip Tümgeneral Sergey Lipovoy, Sputnik’e açıklamasında, “Türkiye, S-400’ü almakla kalmayıp ithal etti bile ve hatta bazı verilere göre sistem artık kullanılmış. Hatta ABD’de, Başkan Donald Trump ile görüşmede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus hava savunma sistemlerinden vazgeçmelerinin söz konusu olamayacağını söyledi. S-400’ün NATO füze savunma sistemine entegre edilmeyeceği başka bir mesele. Bu, Ankara’nın Washington ve NATO’ya tavizi olarak değerlendirilebilir” ifadelerini kullandı.

"ABD daha fazla Türkiye’ye karşı cephe alabilir"

Mevcut aşamada NATO’nun birliğinin şüphe uyandırdığını dile getiren uzman, bu konuda şu yorumda bulundu:

“ABD daha fazla Türkiye’ye karşı cephe alabilir, F-35’lerini satmayı reddedebilir. Türkiye de alternatif arayışına girip bunun için Rusya’ya da başvurabilir. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da ‘NATO’nun beyin ölümü’ açıklamasının ötesine gidebilir ve Fransa’nın çıkarlarını NATO’nun çıkarlarından üstün tutan General Charles de Gaulle gibi davranabilir. Fransa ve Türkiye gibi NATO üyeleri örgütün her zaman ABD’nin dünyaya yayılma politikasını uyguladığını anlıyor. NATO’nun değişeceği şüphe götürmüyor ve ABD’nin diğer üyelerin çıkarlarını görmezden gelmesi yüzünden ittifakın bozulacağı senaryosu artık inanılmaz görünmüyor”

"İncirlik hava üssü var"

Diğer yandan Washington’un, Ankara’yı etkisi altında tutmaya devam etmek için her şey yapacağını dile getiren Lipovoy, “ABD’nin Türkiye planları çok aşırı ileriye gidiyor. Türkiye’nin, ABD’nin bölgedeki başlıca düşmanı İran ile sınır. Türkiye, İstanbul Boğazı’nı kontrol ediyor. En önemlisi de ABD’nin Türkiye’de, onun için büyük stratejik önem taşıyan İncirlik hava üssü var” diye ekledi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tr.

Nato demek Amerika demektir.İngiltere kardeşi,Fransa ile Almanya karısı,İtalya sevgilisidir.
 • Yanıtla

denge

İncirlik, bağımsızlık ve tarafsızlık politikamızın mihenk taşı olarak dikili kalmalı.İç ve dış tahrikler gücümüzün çökmesini özleyenlerden geliyor ve gelecek.Kapatılması, dananın kuyruğunu koparacak son kararımız olur.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23