Rumlar Türkiye'yi çıkarmak için o ülke ile anlaştı

AB zirvesinde Türkiye aleyhine yürüttüğü çalışmalar başarısız olan Güney Kıbrıs yönetimi Avrupa ülkelerine yanaşmayı sürdürüyor. Rum yönetimi yeni bir hamle yaparak, Türkiye'ye sondaj çalışmalarını sonlandırma çağrısı yapan Fransa ile adada askeri üs kurma konusunda anlaşma sağladı.

16 Mayıs 2019 Perşembe 16:46
Rumlar Türkiye'yi çıkarmak için o ülke ile anlaştı

Kıbrıs Rum yönetimi ve Fransa'nın Ada'daki bir deniz üssünün kullanımına yönelik anlaştığı iddia edildi.

Rum Politis gazetesinin haberine göre, anlaşma, Paris'te bir araya gelen Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ve Rum mevkidaşı Savvas Angelidis arasında imzalandı.

Haberde, Rum kesimindeki Mari bölgesinde bulunan Evangelos Florakis deniz üssünün daha büyük savaş gemilerine ev sahipliği yapması amacıyla devam eden genişletme çalışmalarının iki ülke tarafından finanse edileceği ve bunun ardından Fransız savaş gemilerinin deniz üssünü kullanabileceği belirtildi.
Görüşme sonrasında yapılan resmi açıklamada, iki tarafın Rum kesiminin askeri ve donanma gücünü artırmak amacıyla iş birliği yapacağı ifade edildi.

İş birliğinin Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Rum lideri Nikos Anastasiadis'in arasındaki görüş birliğinin sonucu olduğuna dikkat çekilen haberde, iki tarafın da Türkiye'nin Kıbrıs açıklarındaki doğal gaz arama faaliyetlerini kınadıkları anımsatıldı.

Haberde ayrıca Rum tarafının Fransa'dan bir açık deniz gemisi almayı planladığı da ileri sürüldü.

Türkiye'den Kıbrıs açıklarında sondaj

Türkiye, Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisi ve Fatih sondaj gemisi ile Kıbrıs Adası yakınlarında hidrokarbon arama çalışmalarına başlamıştı.

İlk olarak Yazılı Seyir Uyarı Sistemi (Navtex) ile Fatih'in Ada'nın batısında çalışmalara başlayacağı 3 Mayıs'ta ilan edildi. 3 Eylül'e kadar bölgede kalacağı duyurulan Fatih, Kıbrıs Adası'nın yaklaşık 60 kilometre batısındaki noktada çalışmalarına başladı.
Navtex sistemine göre, Barbaros Hayreddin Paşa gemisinin de adanın güneyinde Mısır deniz sahasına yakın bir bölgede 31 Temmuz'a kadar çalışacağı açıklandı.

Fatih'in sondaj çalışmalarına başladığı bölgenin Rum kesiminin tek taraflı ilan ettiği münhasır ekonomik bölgesinde kaldığı iddia ediliyor ancak bu nokta Türkiye'nin deniz yetki sahaları içinde bulunuyor ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı da bu sahalarda çalışmalarını yürütüyor.

Rum yönetimini, Ada çevresinde tek taraflı olarak ilan ettiği 13 parseli uluslararası şirketlere ihale ederek lisanslandırıyor.

Fransa; Avrupa Birliği (AB), ABD, Rusya, Mısır ile sondaj faaliyetlerini durdurması için Türkiye'ye çağrıda bulunan ülkeler arasında bulunuyor. Rum kesiminin ilan ettiği parsellerde Fransız TOTAL şirketi de arama faaliyetlerinde bulunuyor.

Dışişleri Bakanlığı ise art arda yaptığı açıklamalarda, Türkiye'nin sondaj ve sismik gemilerinin, kendi kıta sahanlığında olduğunu sondaj faaliyetlerine kararlılıkla devam edileceğini belirtmişti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2019 Perşembe 16:46

YORUM YAZ

 • Samet GüneySamet Güney1 gün önce
  Türk korkusundan ülkelerini herkese peşkeş çektiler
 • cccccc2 gün önce
  Büzük korkusundan ne yapacaklarını şaşırdılar.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer2 gün önce
  Rezillerin..işbirliği..
 • Aman nenenede şikayet etAman nenenede şikayet et2 gün önce
  Dünyada anlaşma diye birşey yoktur. Gücün varsa anlaşmalarıda iptal edersin, istediğin ülkeye de girer istedigini de alirsin. Yeterki gücün yetsin. Anlaşmanın adı güçtür. Anlaşma, zayıfken yaptığın boyun egmedir. İstediği yere şikayet etsin şikayet ettiklerininde mecali yok kendi dertleri kendilerine yetiyor. Ancak hav hav....
 • PolatPolat2 gün önce
  Ege'deki 17 adamızı Yunanlılara niye verdik. Yabancılara toprak satışı devam ediyor mu. Bunu dile getirecek milli medya kalmadı da, sözde vatansever AKİT neden sessiz.
 • mustafa kahramanmustafa kahraman2 gün önce
  eskı dışişleri bakanınız soyledı:kımse sızın ıcın savaşmazyorgo
 • b.k yetiştirienler b.ka bulanır b.k yetiştirienler b.ka bulanır 2 gün önce
  aynı bizim solinadına hiç bir şey bırakmıyacak kendi halkına
 • MuratMurat2 gün önce
  Fransa üfürükten teyyare
 • Orhangazi Orhangazi 2 gün önce
  Nere ile anlaşırsaanlaşboş oralarda türkiyenin kıbrıs türküñün her kaŕışinda hakkı var bunu o kuş beynimize sokunyedirmeyiz
 • hercaihercai2 gün önce
  ''Ada çevresinde tek taraflı olarak ilan ettiği 13 parseli uluslararası şirketlere ihale ederek lisanslandırıyor.''Turkiye de ayni yontemi kullansin.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Mayıs 2019