Ruhani'den ABD'ye rest: Baskı siyasetini terk et!

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerika Birleşik Devletleri'nin savaş yanlılarını bir kenara bırakması ve maksimum baskı siyasetini terk etmesi gerektiğini söyledi.

11 Eylül 2019 Çarşamba 12:38
Ruhani'den ABD'ye rest: Baskı siyasetini terk et!

İran'ın başkenti Tahran'da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer anlaşma ve ABD'nin politikalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

ABD'nin baskılarını artırması durumunda "direnişyolunu" tercih edeceklerini söyleyen Ruhani, "ABD, savaş isteğinin ve savaşı savunanların bir faydasının olmadığını anlamalıdır. ABD, savaş yanlılarını bir kenara bırakmalı. Savaş ve maksimum baskı siyasetini terk etmelidir." ifadelerini kullandı.

İran'ın barışçıl nükleer teknolojiden yararlanmak istediğini ve nükleer anlaşmada "taahhüde karşılık taahhüt mantığını benimsediklerini" aktaran Ruhani, şöyle devam etti:

"Onlar taahhütlerine uyarsa biz de uyarız, onlar eksik uygularsa biz de aynısını yaparız. İran'ın üçüncü adımı en önemli adım olarak sayılmaktadır ve önceki iki adımla kıyaslanamaz. Gerekirse gelecekte yeni adımları da atacağız."

Ruhani, ağır baskı altında oldukları bir süreçte bazı aşırılık yanlılarına ve halka zarar veren yollara itibar edilmemesi gerektiğine dikkati çekerek, "Halkımız yeterince sıkıntı ve zorluk yaşamaktadır. Makul olmayan yolların izlenerek halkın daha fazla problemle karşı karşıya kalmasına izin verilmemelidir." diye konuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Eylül 2019 Çarşamba 12:38

YORUM YAZ

  • Abdullah MuratAbdullah Murat9 gün önce
    Şeytanın dostlarına sesleniyor isen onları tövbeye islama ve dostluğa çağırabilirsin. Şeytan olduğu sürece onlar onun fısıltıları ile hak ile mücadele edeceklerdir Onları dost edinen onlardandır Onlardan heran ihanete uğrayabilirsin şeytanın tesirindeki ne olacak. Onların birbirleri arasındaki bağ bile örümcek ağı olarak bildirilmiştir Senin tam uyacakları bir anlaşma nasıl yapabilirler Ancak güçlü olman gerekir onlar ise zayıf. ve böylece onlara cizye bağlayabilrsin Bunun haricinde onlarla muhatap olursan seni dininden döndürürler. ve kendilerine boyun eğdirirler bu ise yasaklanmıştır.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Eylul 2019